
Recenze: Petr Stančík – Pravomil
- Vytvořeno 4. 7. 2021 0:00
- Autor: Jiří Lojín

V nové knize Petra Stančíka Pravomil aneb Ohlušující promlčení zaznívá víc vážných a temných tónů, než jsme nacházeli v Mlýnu na mumie či Andělím vejci. I takto může vypadat moderní historie českých zemí.
Autor se pohybuje na hraně skutečnosti a fikce, inspiruje se připravovaným atentátem na JUDr. Karla Váše. I když si informace o této postavě můžeme najít na internetu, neuškodí alespoň krátké připomenutí. Jde o právníka, který se podílel na justiční vraždě generála Heliodora Píky, po revoluci byl z ní obžalován a osvobozen z důvodu promlčení. To přinutilo generála Miroslava Káchu a plukovníka Pravomila Raichla plánovat jeho popravu. Plán se neuskutečnil z důvodu Raichlovy náhlé smrti.
V románu ovšem vystupuje pouze Pravomil, Petr Stančík poněkud redukoval skutečnou strukturu příběhu, aby lépe vyjádřil myšlenku, která ho textem provází.
Jádrem knihy je Pravomilův deník, který nalezla dcera starého právníka a dokresluje si pravdu o svém otci, pravdu, kterou, jak se zdá, stejně už tušila. Deník odhaluje příkrý rozpor mezi různými fázemi Pravomilova života. Nejprve idylické dětství, život na vesnici, poezie domácích zabijaček… Pak dospívání a lásky, v pozadí se ovšem začínají objevovat dramatické změny, o jejichž důsledcích mladý hrdina netuší, ale čtenář už ví, kam povedou. Autorovi se podařil vystihnout rozdíl mezi bezstarostným dětstvím a tíživou dospělostí.
Petr Stančík má na dobu komunizmu a její ideologii vyhraněný názor, neomlouvá ho ani běžnými argumenty, používanými lidmi, kteří se snaží o chápavý přístup. Aby svůj postoj ještě zdůraznil, komolí jména známých komunistů, kdežto ostatní nechává beze změny. Narazíme tak na jména Veš, Ricin, Slizký, Gotfald. Je zvláštní, že jméno generála Ludvíka Svobody nechává beze změny, přestože se stal po roce 68 jakousi smutnou tváří normalizace.
Člověk, který nezažil válku, si těžko dokáže představit život lidí s podobným osudem, jako byl ten Pravomilův. Ve svých osmnácti vstoupil do armády, po kapitulaci Československa a mnichovském diktátu utíkal, schovával se a byl vězněn. Zažil boje o Duklu a pak, místo aby žil a pracoval jako normální člověk, byl vězněn komunisty. Podstatnou část svého života strávil mimo svůj domov. Přesto mu v případě atentátu na Karla Vaše nešlo o osobní pomstu za zničený život. Chtěl potrestat vraždu Heliodora Píky, když to nedokázala justice.
Román Pravomil nemá nijak objevnou koncepci, pro čtenáře je však dobře srozumitelný a Petr Stančík v něm ukazuje, jak skvěle vládne jazykem. Text plyne elegantně, a přestože se nevyžívá v drastických detailech, působí na těch správných místech dramaticky. Občasné absurdní vsuvky, které se v jiných autorových románech vyskytují častěji, oživují příběh a dokážou ho odlehčit tak, aby se čtenář nepropadal do hlubší a hlubší deprese.
Nová kniha Petra Stančíka je skvělá po všech stránkách, ať už hodnotíme námět nebo zpracování. Zločiny komunizmu rozhodně nebyly potrestány a vzhledem k času, který uběhl od naší slavné sametové revoluce, už ani potrestány nebudou. Komunisté se, stejně jako v roce 1948, manévrováním snaží si udržet vliv na chod státu a kvůli politikům, držících se za každou cenu u moci, se jim to opravdu daří. Je potřeba psát knihy jako je Pravomil a je nutné je číst. Jinak budeme pořád poslouchat, že za komunistů bylo líp.
Na závěr prozradím, že se v románu Petra Stančíka konečně dočtete pravdu o smrti Kennedyho. Proč musel zemřít a kdo ho vlastně zastřelil. To stojí za přečtení, ne?
Název: Pravomil
Autor: Petr Stančík
Nakladatelství: Druhé město
Rok vydání: 2021
Vydání: 1.
Stran: 398
ISBN 978-80-7227-864-0
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...