Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Silvia Moreno-Garcia – Bohové jadeitu a stínu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Autorka Silvia Moreno-Garcia napsala už několik fantasy románů, z nichž v českém překladu poprvé vyšel Bohové jadeitu a stínu. Ale už v červnu bychom se měli dočkat dalšího, který se jmenuje Mexická gotika (vydává nakladatelství Host).Máme tu 20. léta minulého století, která jsou plná jazzové hudby a bujarého tance. K tomu přidáme pradávné pověsti a legendy Mexika a je to fantasy jako vyšitá.

Mladá hlavní hrdinka Kasiopea Tun žije ve vesnici, kde bydlí ve velké vile svého dědečka, který patří mezi vážené občany. Bohužel Kasiopeu bere jen jako nějakou služku a jen jí rozkazuje. Když jednoho dne získá příležitost se dědečkovi vzepřít, nezaváhá a chopí se příležitosti. Otevře jednu starou zakázanou truhlici a doufá, že tam najde nějaké peníze na útěk. Jenže tam místo toho leží kosti mayského boha smrti, kterého otevřením truhlice osvobodila z „vězení“. Tam jej uvrhl lstí jeho bratr, aby mohl vládnout posmrtné říši Xibalbě. Hun-Kamé je ale odhodlaný získat zpět, co mu bratr ukradl, ale bude k tomu potřebovat Kasiopeinu pomoc. Kasiopea se vydává na cestu napříč Mexikem, o které vždy snila.

Hlavní hrdinka příběhu Kasiopea je jednou z nejodvážnějších hrdinek, se kterými jsem se v knihách setkala. Kromě odvahy oplývala chytrostí, vtipem a laskavostí. Hun-Kamé byl další velmi dobře napsanou postavou, veškeré jeho chování bylo uvěřitelné, nebylo nic zbytečně překombinované. Oba hrdinové během příběhu projdou velkou proměnou, obzvlášť bůh Hun-Kamé, který se postupně během příběhu stal člověkem. V knize narazíme i na drobnou romantickou linku, která začíná nenápadně a pozvolna.

Děj příběhu je velmi chytlavý, nejsou v něm žádné zbytečné odbočky, autorka se soustředí na hlavní děj. K mému překvapení v knize nebyla ani žádná velká klišé, což u fantasy knih vidím velmi běžně. Tady když vypadalo, že se k nějakému takovému schyluje, tak to autorka překroutila v něco naprosto nečekaného a zároveň geniálního.

Čtenář je vtažen do nádherného světa plného barev a hudby. Autorka dává v knize i dost prostoru popisu, takže si živě dokážeme představit okolní krajinu, města či nějaké to magické místo. Bohužel tahle blyštivá krása má i svoji temnou stránku, a to v podobě krvelačného bratra Vucub-Kamé, který má po ruce nejrůznější posluhovače, démony, vlastně celé podsvětí, které se snaží tuto dobrodružnou cestu Kasiopee překazit. Ovšem ani na popisech všelijakých magických příšer a samotné říše Xibalby autorka svými nápady nešetřila.

Kniha se sice tváří jako pohádka, ale vězte, že jí rozhodně není. Kniha je o odvaze, o tradicích a legendách. Tento příběh byl pro mě možností, jak v této nelehké době cestovat a poznávat nová místa za hranicemi naší republiky.

Název: Bohové jadeitu a stínu
Autorka: Silvia Moreno-Garcia
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021
Místo vydání: Praha
Překlad: Ina Leckie
Počet stran: 352
ISBN: 978-80-7565-736-7

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení