Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Bohumil Krejza – Příběhy z deníku krále E.

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Bohumil Krejza patří k nevšedním autorům, jejichž díla necharakterizují slova jako optimistický, veselý, dávající naději. A jestliže se podíváte na obálku Krejzovy nejnovější knihy, musí vám být jasné, že ani v Příbězích z deníku krále E. nenajdete šťastný příběh. Koneckonců svět, který nás obklopuje, umí být nemilosrdný a nic nám nedá zadarmo.


knihaPo zkušenosti s Krejzovou předchozí knihou Hormon štěstí (recenze >>zde<<) mi bylo jasné, že se ponořím mezi řádky plné syrovosti a nemilosrdnosti vůči postavám a jejich osudům. Spletla jsem se, dojem je tíživější.

Ve většině příběhů je čtenář přenesen do období 90. let, ve kterém se setkává s lidmi na okraji společnosti a kteří holdují alkoholu a drogám, setkávají se v klubech a putykách.
„Na umakartovém stole se jako drahokamy zatřpytily krystalky pervitinu. Mrzák si do jedné z nosních děr zastrčil brčko.“ (KREJZA, Bohumil, 2020. Příběhy z deníku krále E. Mělník: Captain& Marvin, s. 26. ISBN 978-80-270-8241-4.

Věčně opilým postavám není cizí ani násilí či protizákonné jednání, z dnešního pohledu spodina, v tehdejší době jistá známka punku. Jednotlivé příběhy jsou navzájem propojeny – někdy na sebe navazují, mají v sobě jasné odkazy na již proběhlé děje; jindy příběh působí jako samostatná povídka, ovšem i v takové lze nalézt nepatrný odkaz na něco, co už jste četli. Textem proplouvají fotografie (černobílé a mající nádech stáří), které odpovídají aktuálnímu dění. Jestliže vás napadlo, že jsou to možná snímky, jež vnáší do knihy špetku radosti, je nutné vás vyvést z omylu, nesou se v podobném duchu jako je obálka titulu.

Ať jsou příběhy jakkoli deprimující, jedno se Krejzovi musí nechat – skvěle pracuje s textem. Spisovný jazyk se mísí s hovorovým, vulgarismy jsou tam, kde být mají a do daného místa patří. Jakkoliv se mohou zdát nepříjemné přechody ve vypravování, při nichž vypravěč najednou opouští klasické vody podání příběhu (er forma) a využívá druhou osobu (tykání), historky tím získávají na autenticitě. Čeho je přehršel, jsou sexuální oplzlosti, narážky a ne příliš líbivé slovní obraty týkající se intimity. Nejen z tohoto důvodu není četba příběhů vhodná pro děti mladší 15 let.

Zkrátka a dobře – Příběhy z deníku krále E. jsou neotřelé, jsou jiné. A přesně proto stojí za přečtení.

„Přes to všechno je to pořád lepší, než jezdit do Kauflandu mezi ty požírače slev. Naposled tam viděl dědka o berlích chcát uprostřed parkoviště na přední pneumatiku červený felicie. Vážně si myslel, že ho nikdo nevidí? Mačkal si ten už nevratnej kousek jak jitrnici… pár kapek a dost… sleva už je zbytečná!“ (Tamtéž, s. 83.)

Název: Příběhy z deníku krále E.
Autor:        Bohumil Krejza
Nakladatelství: Captain& Marvin
Místo vydání:    Mělník
Rok vydání:    2020
Vydání:    1.
Počet stran:    136
ISBN:        978-80-270-8241-4
Ediční řada    -

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení