
Recenze: Michal Čagánek – Odložený Vesmír
- Vytvořeno 7. 4. 2021 1:00
- Autor: Renata Petříčková

Ztišená mysl. Jiskry života i zoufalství, přesně tak, jak to život umí namíchat. Román o cestě z hlavy do srdce, o prostém lidském štěstí a o ničem, které přesahuje vše – tak lze popsat román Odložený vesmír. Odkládat budeme. Emoce, zážitky, myšlenky a názory. Vesmír nás obklopí a pohladí svou moudrostí. Ale také chaosem, který rozvíří emoce a pak si je nechá sednout bez ladu a skladu. A často si ty emoce sednou na naše vlastní rány jako solné krystalky. A ryzí a syrové dialogy nás uvrhnou zpět do reality, která je někdy prostě taková, jaká je. A jakou ji nevidíme. Jakou milujeme, jakou nenávidíme, jaká nás ovlivňuje, byť jsme ji už zasunuli někam daleko do podsvětí sebe samých.
Drásavá syrovost Michala Čagánka
A tohle umí Michal Čagánek parádně vyšťárat, vydloubat ze všech záhybů všedních dnů, které (raději) upadly v zapomnění.
Určitě záleží na životním příběhu každého čtenáře, kam mu ty solné krystalky dopadnou, ale jsem si naprosto jistá, že něco odhalí určitě a v každém. A právě ta schopnost vydloubat to, co už je třeba dávno za námi, už jen to vzpomenutí si, které je už pomalu zaprášené v šuplících… to je síla. To je síla, která dává této knize opravdu ten pravý náboj.
A také zvyšuje riziko, že knihu předčasně uložíme. A ještě víc zvyšuje riziko, že nám to nedá a čtivo přece jen dočteme.
Marně jsem přemýšlela, jakou knížku mi jeho Odložený vesmír (ale i Plyšový Buddha) připomínají. Průvodce Pepe… ano ano… trošku „Ďáblovky od Hanse Ratha“… byť tady jsme zasazeni do české kotliny s českými osobnostmi, tím více pak ve chvílích hlubokého soustředění se stírá rozdíl mezi fantazií a realitou. Pepe i ďábel, který je možná Bohem nebo naopak, jsou průvodci, které někde za zády máme v různých životních chvílích všichni. Našeptávají. Jsou svědomím, nebo pokušením. Jsou správnou cestou, nebo scestím. A pořád tak zvláštně tvoří červenou nit celému příběhu.
Čtení, ze kterého se musíte chvíli probudit, když zaklapnete knihu, než pak jste schopni zase jít dál…
Vlivný podnikatel Aleš Hlavinka se hnutím osudu ocitá v situaci, kdy musí přehodnotit celý svůj život. A není to vůbec jednoduché. Snad vás namlsají ukázky:
„Víš ty vůbec, jaké to je, půjčovat si peníze od dítěte z kasičky? Hladit dcerku den co den do krve rozpraskanými prsty, když celé odpoledne nevytáhneš ruce ze dřezu v hotelové kuchyni?“ pustila se do mě mladá žena. Oči měla plné slz, ve tváři vepsáno tolik bolesti, že jsem téměř sám zaplakal.
„Dokážeš si představit chodit půl roku s bolavými zuby, protože si nemůžeš dovolit si je nechat spravit!? Usmívat se mile na hosty v restauraci, když se ti ve skutečnosti chce brečet? Dívat se, jak se všichni nacpávají, zatímco tobě kručí v břiše? Mít tři zaměstnání, a přitom nemít pomalu ani na to základní, zatímco otec dcery nemá na práci nic jiného než rozhazovat peníze za totální nesmysly!?“
„To opravdu nevím,“ zasáhla mne její bolest. „Promiňte, co s tím mám ale společného já? Vždyť já vás ani neznám!“
„No právě!“ vyhrkla žena opovržlivě a vylila mi na hlavu kbelík fekálií.“
Emoce naplno, život naplno. Emoce nasyrovo, život nasyrovo. Pády a vzlety. Faleš a opravdovost… A někdy není jasné, co je co. Tak, jak to v životě bývá.
Název: Odložený Vesmír
Autor: Michal Čagánek
Nakladatelství: Synergie
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Stran: 256
ISBN 978-80-906777-6-0
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...