Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Tereza Límanová – Drzá líná neschopná

1 1 1 1 1 (1 hlas)

I přes snahu několika hnutí bojujících svérázným způsobem za práva utlačovaných a znevýhodněných se v realitě běžného dne v české kotlině stále setkáváme se stereotypy navázanými na pohlaví dotyčné nebo dotyčného. Tereza Límanová po celé své mládí bojovala s tím, jak se má správně chovat správná dívka a žena a v dospělosti se z této zkušenosti rozhodla vypsat v autobiografické knize Drzá líná neschopná.


knihaS autorkou postupně procházíme pubertou, dospíváním, prvními zkušenostmi s hledáním partnera,… A spolu s ní stále cítíme, že to není ono. Je těžké vyrovnat se s očekáváními ženské části rodinného klanu, kde holky nosí sukně, malují si pusu a alespoň navenek se podřizují svým mužským protějškům. I když i zde platí, že muž je hlavou rodiny a žena krkem, který jí otáčí. Mladá Tereza se i přes snahu stále nedokáže vejít do stereotypu, který od ní okolí očekává, a revoltuje svérázným způsobem.

Bod zlomu přichází při seznámení s životním partnerem z odlišné kultury, který se nebojí vařit, péct, uklízet a podílet se na formování potomků. Autorka postupně porodí dva syny a pomalu tak ustupuje do pozadí její boj s podstatou ženství. Díky tomu, že nemá dceru, nemusí svádět denní vnitřní boj s tím, jak ji vychovávat, aby nepopřela vlastní historii, ale zároveň nepředávala dál lety vštěpované stereotypy, co je a není správné.

Autorka vystudovala češtinu na Univerzitě Karlově a tak knihu okořenila svými vnitřními polemikami nad texty známých autorů, se kterými je méně často ve vzácné shodě, ale spíše jejich myšlenky rozporuje a nachází v nich genderové nerovnosti, které jí pijí krev. Pouští se tak do vášnivé vnitřní debaty s Kosmou, Eliškou Krásnohorskou nebo Ludvíkem Vaculíkem, se kterým ji pojí jednostranná platonická láska. Humor a sebeironie není autorce cizí, ale osloví spíše pokročilejší čtenáře.

Drzá líná neschopná je už druhým autobiografickým dílem Terezy Límanové. Prvotina Domeček popisuje její dětství a jeho každodenní starosti a radosti prožívané na Malé Straně. Druhá kniha se svým dějem přesunuje o kus dál do pražských Košíř, ale nadhled, sebeironie a suchý anglický humor zůstávají. V kolotoči děti – práce – úklid – chata se najde snad každá žena, ale málokterá má svým způsobem takové štěstí jako autorka, že jí bylo dopřáno poznat muže, který ji podporuje v seberealizaci a boří zaběhnuté předsudky a mýty.

Drzá líná neschopná je oslavou každodennosti, kdy se v každém dnu stane všechno a nic. A dny plynou, utíkají jako voda. Někdy se valí jako při prudkém jarním tání a jindy připomínají ospalou letní řeku, která sotva teče. Text autorky tuto tendenci kopíruje. Povětšinou vtipná, místy drzá, občas líná, ale ve finále schopná je Tereza Límanová.

Název knihy        Drzá líná neschopná
Autor            Tereza Límanová
Nakladatelství        Argo
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2020
Vydání    1.
Počet stran         262
ISBN/EAN        978-80-257-3303-5

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení