
Recenze: Andreas Pittler – Vídeňské zločiny 1: Případ podivné sebevraždy /1913/
- Vytvořeno 14. 11. 2020 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Historické detektivky se v poslední době staly oblíbeným a čteným žánrem. Není divu, kromě vzrušující zápletky dokážou čtenáře zavést do jiného prostředí, lákavého svou věrohodností, a dokonce mu zprostředkovat iluzi poznání historie. Nakladatelství Hejkal přineslo na český trh nové jméno – rakouského prozaika Andrease Pittlera, který zamířil do relativně nedávné historie a zasadil do děje svých Vídeňských zločinů.
Případ podivné sebevraždy reprezentuje první díl, kdy se můžeme seznámit s Pittlerovým hlavním hrdinou, vrchním komisařem Davidem Bronsteinem. Vídeň roku 1913 má s našimi zeměmi velmi těsnou vazbu, v té době jsme byli součástí Rakousko-Uherského mocnářství a lze tedy říct, že román Andrease Pittlera se vlastně odehrává u nás. Ostatně autor má opravdu české kořeny.
Čtenář možná nezpozorní hned, jakmile narazí na jméno Davida Bronsteina, ale autor ho „nakopne“ v úvodu dalším detailem, aby dokázal ocenit jeho jemný humor. Úkol, při jehož plnění se s ním seznamujeme, je sledování podezřelého známého pod jménem Stalin. A už se to začíná skládat, i když původní jméno Lva Trockého je u nás známé spíš jako Bronštejn. Autor trochu ještě mlží tím, že David Bronstein není úplně totožný se Lvem Davidovičem Bronštejnem, ale náznaky jsou velmi sugestivní.
Autor však původní linku sledování Stalina Bronsteinem opouští, ale dál zůstává u skutečných historických událostí, byť pozměněných tak, aby vyhovovaly autorovým uměleckým záměrům. Román se tak rozvětvuje do tří směrů – politické události předválečného Rakouska, vyšetřování sebevraždy, kterou Bronstein považuje za vraždu, a jeho neobratné pokusy o hledání partnerky.
První kroky vrchního komisaře působí na čtenáře velmi neohrabaně a občas si klade otázku, je-li potřeba tyto excesy, které neslouží k ničemu jinému než k jeho ponížení, do knihy vůbec implantovat. Možná jsem ale v tomto bodě nesprávně pochopil autorův smysl pro humor. Případ podivné sebevraždy nakonec vede k aféře plukovníka Redla, která je v současné době známá zejména díky skvělému filmu maďarského režiséra Istvána Szabó.
Nejsem si jistý, jestli autor od počátku věděl, jak hlavní postavu vyšetřovatele Bronsteina uchopit, ani jakým způsobem povede děj. Teprve později z možné interakce Bronstein – Stalin vyrostl vyšetřovatel skutečných zločinů. Do vínku mu dal vlastnosti, na nichž lze dál stavět – tvrdohlavost a neústupnost, která nemá nic společného s racionálním úsudkem. Budou ho dál zatahovat do případů, kolem nichž by se neměl ochomýtat, a to bude dál ohrožovat jeho profesní existenci.
Série s vyšetřovatelem Bronsteinem má pro českého čtenáře určité kouzlo právě v prostředí, v němž se odehrává, a tím i ve spojitosti s historií českých zemí, interpretovanou erudovaným historikem. Román, který českému čtenáři přineslo nakladatelství Hejkal, dokazuje, že je v zahraniční literatuře stále co objevovat.
Název: Vídeňské zločiny 1: Případ podivné sebevraždy /1913/
Autor: Andreas Pittler
Překlad: Vítězslav Čížek
Nakladatelství: Hejkal
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 224
ISBN 978-80-88396-01-7
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...