Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Andreas Pittler – Vídeňské zločiny 1: Případ podivné sebevraždy /1913/

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Historické detektivky se v poslední době staly oblíbeným a čteným žánrem. Není divu, kromě vzrušující zápletky dokážou čtenáře zavést do jiného prostředí, lákavého svou věrohodností, a dokonce mu zprostředkovat iluzi poznání historie. Nakladatelství Hejkal přineslo na český trh nové jméno – rakouského prozaika Andrease Pittlera, který zamířil do relativně nedávné historie a zasadil do děje svých Vídeňských zločinů.

 

 

videnske-zlocinyPřípad podivné sebevraždy reprezentuje první díl, kdy se můžeme seznámit s Pittlerovým hlavním hrdinou, vrchním komisařem Davidem Bronsteinem. Vídeň roku 1913 má s našimi zeměmi velmi těsnou vazbu, v té době jsme byli součástí Rakousko-Uherského mocnářství a lze tedy říct, že román Andrease Pittlera se vlastně odehrává u nás. Ostatně autor má opravdu české kořeny.

 

Čtenář možná nezpozorní hned, jakmile narazí na jméno Davida Bronsteina, ale autor ho „nakopne“ v úvodu dalším detailem, aby dokázal ocenit jeho jemný humor. Úkol, při jehož plnění se s ním seznamujeme, je sledování podezřelého známého pod jménem Stalin. A už se to začíná skládat, i když původní jméno Lva Trockého je u nás známé spíš jako Bronštejn. Autor trochu ještě mlží tím, že David Bronstein není úplně totožný se Lvem Davidovičem Bronštejnem, ale náznaky jsou velmi sugestivní.

 

Autor však původní linku sledování Stalina Bronsteinem opouští, ale dál zůstává u skutečných historických událostí, byť pozměněných tak, aby vyhovovaly autorovým uměleckým záměrům. Román se tak rozvětvuje do tří směrů – politické události předválečného Rakouska, vyšetřování sebevraždy, kterou Bronstein považuje za vraždu, a jeho neobratné pokusy o hledání partnerky.

 

První kroky vrchního komisaře působí na čtenáře velmi neohrabaně a občas si klade otázku, je-li potřeba tyto excesy, které neslouží k ničemu jinému než k jeho ponížení, do knihy vůbec implantovat. Možná jsem ale v tomto bodě nesprávně pochopil autorův smysl pro humor. Případ podivné sebevraždy nakonec vede k aféře plukovníka Redla, která je v současné době známá zejména díky skvělému filmu maďarského režiséra Istvána Szabó.

 

Nejsem si jistý, jestli autor od počátku věděl, jak hlavní postavu vyšetřovatele Bronsteina uchopit, ani jakým způsobem povede děj. Teprve později z možné interakce Bronstein – Stalin vyrostl vyšetřovatel skutečných zločinů. Do vínku mu dal vlastnosti, na nichž lze dál stavět – tvrdohlavost a neústupnost, která nemá nic společného s racionálním úsudkem. Budou ho dál zatahovat do případů, kolem nichž by se neměl ochomýtat, a to bude dál ohrožovat jeho profesní existenci.

 

Série s vyšetřovatelem Bronsteinem má pro českého čtenáře určité kouzlo právě v prostředí, v němž se odehrává, a tím i ve spojitosti s historií českých zemí, interpretovanou erudovaným historikem. Román, který českému čtenáři přineslo nakladatelství Hejkal, dokazuje, že je v zahraniční literatuře stále co objevovat. 

 

Název: Vídeňské zločiny 1: Případ podivné sebevraždy /1913/

Autor: Andreas Pittler 

Překlad: Vítězslav Čížek

Nakladatelství: Hejkal 

Rok vydání: 2020

Vydání: 1.

Počet stran: 224

ISBN  978-80-88396-01-7

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení