Boris Starling: Mesiáš
- Recenze
- Vytvořeno 20. 11. 2009 1:00
- Autor: Lenka Krausová
Red Metcalfe si do týmu vybírá tři nejlepší spolupracovníky, aby vraha dopadli. Pravda se však odkrývá jen velmi pozvolna, a než se k ní policisté doberou, nastane mnoho nečekaných zvratů, jež ovlivní životy všech zúčastněných.
Mesiáš je vyprávěním v nejedné rovině. Příběh je prolínán minulostí hlavní postavy Reda Metcalfea, abychom pochopili souvislosti, a také občasnými výpověďmi tajemného muže, který stojí za mordy. Debut Borise Starlinga není nadarmo označován nejděsivějším thrillerem od Mlčení jehňátek. Pokud patříte ke slabším povahám či pokud máte natolik živou představivost, že se jí sami lekáte, zvolte ke čtení jinou knihu. Autor vládne schopností popsat každou scénu mistrovsky, neunikne mu žádný důležitý detail. Jako jeden z mála titulů dnešní doby vás tento vtáhne do děje od první přečtené věty a věřte, že odtrhnout se bude velmi těžké.
Pokud se mi stále nepovedlo vás oslovit, možná se tak stane po přečtení krátké ukázky ze stran 111-112. Zvolila jsem pasáž, kdy se všichni čtyři vyšetřovatelé ocitají již na čtvrtém místě činu…
Z otevřených dveří na konci chodby se line pronikavý zápach smrti. A pak už jsou v nevelké předsíni a nesnesitelný pach tělesných tekutin rozkládajících se teplem na ně dopadá jako kovářské kladivo, dere se jim do nosních dírek a zcela si je podmaňuje. V pokoji po levé straně problikává blesk, jak laboratorní technik pořizuje fotografie místa činu. Red vchází do pokoje; Jez, Kate a Duncan cupitají neochotně za ním.
Tohle bude zlé. Horší než ti tři ostatní. Red to cítí v kostech.
Když vcházejí do pokoje, je k nim technik otočen zády. Otáčí hlavu, ale ani se nepohne.
„Kdo je to?“ ptá se Red.
„Podle všeho nějaký Bart Miller. Pracoval jako koželuh v jedné továrně tady za mostem. Objevili ho, když sousedé začali mít podezření, že se mu něco stalo.“
„Kde je tělo?“
„Tady.“
A teď už Red vidí, proč se technik ani nepohnul. Stojí přímo mezi nimi a mrtvolou.
„Vážně to není nic pěkného,“ říká.
„Slyšeli jsme,“ odpovídá Duncan.
Laboratorní technik odstupuje lehce doprava a odkrývá tak pohled na mrtvolu.
Bože. Drahý Bože. V Redovi se rychle zvedají horké žaludeční šťávy.
Tohle není jen horší než ti tři ostatní. Je to horší než všechno, co dosud viděl.
Red cítí, jak se ho Kate chytá za rameno, aby se nesvalila, a slyší, jak Duncan znechuceně sténá.
Můj Bože, myslí si Red. Až umřu, ať je to jakkoliv, jen ne takhle.
Bart Miller by zaživa stažen z kůže.
(Zdroj ukázky: Starling, B. Mesiáš. Přel. J. Kobělka. Ostrava: DOMINO, 2002.
Více o knížce neprozradím, neboť pak byste přišli o veškeré dojmy. Doporučuji se začíst v pochmurném počasí za slabého svitu baterky, aby byla dokreslena atmosféra čišící z Mesiáše. Příjemné počtení…
Román Mesiáš vydalo nakladatelství Domino.
Čtěte také:
Boris Starling
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...