Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: David R. Gillham – Město žen

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Město žen je podle anotace knihou o obyčejných lidech v neobyčejné době. S tím nemohu úplně souhlasit, protože hrdinství obsažené v tomto románu je rozhodně mimořádné. Poznejte příběh odehrávající se v Německu za druhé světové války, v němž najdete zajímavý pohled na dění přímo v srdci třetí říše.


knihaSamotný název knihy tak trochu napovídá, o čem to vlastně celé bude. Píše se rok 1943, v Evropě zuří druhá světová válka a většina mužů bojuje na frontě. Nejinak je tomu i v Berlíně, kde opuštěné manželky musí často živořit a myslet na své manžely kdesi v zahraničí. Jednou z nich je i Sigrid Schröderová, která přežívá společně s nepříliš přátelskou tchyní. Brzy jí ovšem osud postaví do cesty nečekané tajemství, které zcela změní její život.

Americký spisovatel David R. Gillham v knize působivě popisuje atmosféru válečného Německa a nálady tehdejších obyvatel. Válka se překlopila do své druhé poloviny a i v Berlíně jsou místní ohrožováni nálety spojeneckých letadel. Rozhodně se tedy nepodíváte do příliš optimistického prostředí. Bída a strach jsou všudypřítomné i uprostřed zdánlivě neporazitelné třetí říše.

Hlavním motivem je ovšem podzemní odboj a celkově nebezpečná hra na záchranu ohrožených osob. Při čtení byste si určitě měli uvědomit, že všichni Němci rozhodně nebyli spříznění s nacisty a našlo se zde i mnoho takových, kteří neváhali riskovat vlastní život pro druhé. Jednalo se o velké hrdiny, a přestože je tento příběh smyšlený, určitě nepostrádá i mnoho pravdy.

Samozřejmě tu najdete i všemocné pány a zloduchy z gestapa, kteří svým ostřížím zrakem neustále pátrají, koho chytí do svých spárů. Díky tomu dostává tento příběh hodě temný nádech a po většinu času se budete bát o život hlavních hrdinek.

Ano, právě ženy zde totiž hrají hlavní roli. Povětšinou zde působí jako daleko statečnější a akceschopnější než muži, kteří přece jen častěji propadli pozlátkům nacistických oficírů. No někdy vlastně ani neměli příliš na výběr.

Velkou pozornost zde ovšem trochu překvapivě hraje i sex a přitažlivost mezi muži a ženami. Přece jenom byla zcela jiná doba, němečtí vojáci si často užívali na svých vojenských misích, přestože doma měli manželky. A v tomto případě doma čekající žena rozhodně není žádná světice. Autor se pouští poměrně nevybíravě do různých erotických popisů, přesto nejsou vyloženě vulgární.

Postupem času začíná být děj opravdu dramatický a čtenář je plný očekávání, jak to dopadne s ústředními postavami. Dokážou se schovat před nacistickou mocí, nebo budou jejich záslužné skutky po zásluze potrestány? V druhé polovině už je to opravdu jízda, při které hrozí nebezpečí za každým rohem a začnou přibývat i mrtví.

Město žen je rozhodně působivý román, věnující se zejména podzemnímu boji přímo v srdci Německa. Vedle toho ovšem popisuje i osudy lidí, kteří sice vstoupili do služeb říše, ale často ne z vlastního přesvědčení. Nechybí tu ani nějaká ta láska, zrada či přímo nenávist k bližnímu svému. Jedná se o další zajímavý pohled na události, které otřásly celým světem a nikdy by neměly být zapomenuty.

Název: Město žen
Autor: David R. Gillham
Překlad: Helena Hartlová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 400
ISBN/EAN: 978-80-7565-738-1

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení