Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Šanda – Umyvadlo plné vajglů: Nepřípadné glosy k evangeliu sv. Marka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Michal Šanda si rád hraje, experimentuje se slovy i s formou, jakou je skládá dohromady. Každá jeho kniha má punc originality někdy v obsahu, jindy již v názvu, často v obojím. Výjimkou není ani jeho nové dílo Umyvadlo plné vajglů, doplněné vysvětlujícím podtitulem Nepřípadné glosy k evangeliu sv. Marka.


knihaOriginalita Šandových textů, která je pro čtenáře přitažlivá, začne působit problémy v okamžiku, kdy má odpovědět na otázku: „O čem to je?“, případně: „Jaké to je?“ Na první otázku odpovídá autor sám již zmíněným podtitulem. Základem knihy je skutečně evangelium sv. Marka, text je převzatý z Bible Kralické – jak jinak, přece jen v českém národě zůstává trocha z husitské tradice.

Tomu odpovídá i forma textu, levé stránky jsou rezervovány pro evangelium, prvé pro Šandovy glosy. Kdo čeká poznámky „k věci“, bude patrně zklamán, kdo zná knihy Michala Šandy, v žádném případě překvapený nebude. Glosy se málokdy týkají náboženství, jen ze začátku se vyjadřuje k jednomu z podstatných bodů víry – ke slovu. Jako spisovatel má k němu jiný vztah než křesťanský mystik a v následujícím textu nahrazuje výraz „slovo“ jednoduchým „Hvízd!“, čímž zdůrazňuje jeho bezobsažnost.

Začteme-li se do knihy, zjistíme, že se Michal Šanda drží svých oblíbených témat. Drobné historky hospodských štamgastů nemusí zaobalovat do dalších vět, aby utvořily povídku, protože glosa může být stručná. Postačilo by i jediné slovo (Hvízd!), aby vyjádřilo vše potřebné. Vytrženy z kontextu mohou působit historky humorně, ale skrývají v sobě tragédie nebo pouhou smutnou ubohost lidí, pro něž je jediným známým prostorem, přirovnatelným k domovu, stůl v hospodě.

Hned zpočátku se v textu evangelia objevuje výraz „rybář“, což autorovi dává příležitost k tomu, aby se rozepsal o rybaření, které je jeho oblíbeným a často využívaným tématem. To se ostatně opakuje vícekrát, v evangeliu jsou ryby a rybáři zmiňováni velmi často. Z glos o rybaření vyzařuje zápal i vzrušení z lovu, které je v člověku hluboce geneticky zakódováno.

I když těžištěm knihy Umyvadlo plné vajglů není komentování evangelia, občas se mu autor nevyhne. Člověk našeho prostoru se sice většinou k víře nehlásí, ale ta je tak silně zakořeněná, že jsou její principy pevně obsaženy v životě jedince i společnosti.

Nelze zodpovědně říct, co autor svým textem sledoval, vedlejším efektem je, že se s evangeliem setkají lidé, kteří by jej jinak nečetli. I když předpokládám, že Šandův okruh čtenářů je natolik na úrovni, že jsou s ním – ať už z jakýchkoliv důvodů – seznámeni.

Pokud považujete název ve spojení s Biblí za dehonestující nebo zbytečně provokativní, je potřeba poznamenat, že nejde o prvoplánové pobuřování, spíše o spojení dvou nezávislých prvků. I když musíme uznat, že zákaz prodeje knihy iniciovaný Vatikánem by autorovi komerčně významně pomohl, ale takové pozornosti se pravděpodobně nedočká a určitě ji nepožaduje. Ale zcela jistě by to považoval za dobrý vtip.

V celkovém pohledu se kniha Michala Šandy jeví jako zajímavý nápad, který otupuje možnost kritiky autorských zásluh, patřících ve větší míře starému evangelistovi. V každém případě se já osobně vždy těším na každou Šandovu novou knihu, protože stěží člověk odhadne, s čím zase přijde.

Název: Umyvadlo plné vajglů: Nepřípadné glosy k evangeliu sv. Marka
Autor: Michal Šanda
Nakladatelství: Dybbuk
Vydání: 1.
Rok vydání: 2020
Stran: 144
ISBN 978-80-7438-227-7

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení