Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Petr Bazger – MEDIACE

1 1 1 1 1 (30 hlasů)

To je sdělení, které čtenáři přináší kniha Petra Bazgera Mediace. Nenápadná, útlá knížka s nálepkou silného psychologického románu o tragédii, vině i odpuštění. Když jsem začínala knihu číst, neměla jsem příliš vysoká očekávání, často se setkávám s psychologickými bestsellery, které po přečtení zanechávají ve čtenáři pouze údiv nad tím, jak je možné, že něco podobného vůbec vyšlo. Ale co kdyby právě toto byla ta pověstná jehla v kupce sena?


knihaA byla. Neobešlo se to však bez „porodních“ bolestí. Složitá konstrukce celého příběhu a velké množství postav způsobovaly, že jsem na začátku tápala, kdo je vlastně kdo a o čem to vlastně mluví. Určitě by pomohl seznam postav, ten jsem v knize ale hledala marně. K mému zmatku přispělo také to, že vyprávění jednotlivých postav doplňují dopisy, které si vzájemně píší pachatelé a oběti. Ale vše do sebe začalo postupně zapadat, pochopila jsem, kdo je oběť, kdo pachatel, i motivy jednání jednotlivých osob.

Romský vysokoškolák Pavel po bujaré oslavě narozenin ukradne auto vážně nemocné učitelce Kateřině a spáchá trestný čin na mladistvém Tomášovi. Případ se dostává k mladé pracovnici Probační a mediační služby Anežce. Ta se pod vedením zkušenějšího kolegy učí pracovat s oběťmi a pachateli trestných činů. Postupně poznává realitu, přichází o iluze a musí se naučit vyrovnávat s různými předsudky. Šok ji čeká ve chvíli, kdy se na scéně objeví vrah Marcel a požaduje setkání s pozůstalými po své manželce, kterou zabil. Všechny tyto dějové linky jsou podkresleny linií vyprávějící příběh první řízené mediace v Elmíru, odkud se tato metoda postupně dostala do celého světa a ovlivnila stovky lidí - oběti i pachatele.

Mediace může napomoci k ukončení konfliktního stavu mezi pachatelem a obětí. Je to prostor, bezpečné místo, kde se můžete vrátit k tomu, co se stalo, a určitým způsobem to uzavřít. (BAZGER, P. (2020). MEDIACE. Ed. J. Šulistová. Praha:
Pointa Publishing s.r.o, s. 92.)

Text Mediace je skvěle napsaný, dopisy pachatelů svým obětem jsou velmi působivé, zejména ty, které psal vrah z vězení:

Co člověk vlastně může od života chtít? Štěstí? Mít se dobře? Peníze? Lásku? Já jsem toužil jenom po tom, mít rodinu. Šťastnou, zabezpečenou a láskyplnou rodinu. Nic víc. A co mám teď? Celu o rozměrech pět krát tři metry, vzpomínky a dva spolubydlící k tomu. A to jen pro to, žes byla celým mým vysněným životem. (Tamtéž, s. 70)

Chodím na Probační a mediační službu. Je to takový úřad, kam se musím každý měsíc hlásit. Dá se to přežít. Hrají si tam na něco extra. Ale o mém plánu nemají tušení ani oni. Alespoň mi dobře poslouží. Dostali za úkol zařídit mi setkání s Tvými rodiči. Ani na jeden dopis z vězení mi neodepsali a vzpomínám si, že při hlavním líčení maminečka pořád brečela a ani jednou se na mne nepodívala, zatímco taťulda na mne vrhal nenávistné a nechápavé pohledy. Možná už pochopili, že to jinak nešlo. Oni i Ty jste od malička měli rodinu, která se starala, vždycky pro vás byl někdo nablízku. Ale já jsem neměl nikoho. A když jsem konečně někoho našel, tak jsem Tě nechtěl a ani nemohl ztratit. Musí to přece pochopit. Už vědí, co to je někoho ztratit. (Tamtéž, s. 138-139).

Kniha je o strachu, nemoci, samotě i smrti. Ale také o odvaze postavit se čelem ke svým činům a o naději, že i když jsme třeba udělali něco, na co nejsme příliš pyšní, něco, co změnilo negativně osudy jiných lidí, vždy je možnost najít cestu, jak se pokusit o nápravu.

Oceňuji také snahu autora dát každé postavě charakteristický projev, jinak mluvil teenager a jinak probační pracovník. Co mě však mírně nadzvedávalo ze židle, byly dialogy Anežky s jejím starším probačním kolegou, tak nějak bych si představovala dialogy Mirka Dušína s Alenkou v říši divů. Ale možná to byl autorův úmysl stvořit oba probační pracovníky z velké části z „intelektuálního naivismu“.

Každopádně bych knihu doporučila čtenářům všech věkových skupin, dovedu si ji představit třeba jako povinnou školní četbu. Díky ní se totiž můžeme zamyslet nad svými vzorci chování, najít odvahu řešit nepříjemnosti a průšvihy. Kniha Mediace ukazuje čtenáři, že i hodně složité situace mají řešení. Stačí si jen uvědomit pravdivost slov několikrát v textu zmiňovaných: „Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš.“

Název knihy:     MEDIACE
Autor:      Petr Bazger
Nakladatelství:     Pointa Publishing s.r.o.
Místo vydání:     Praha
Rok vydání:     2020
Vydání:     1.
Počet stran:    184
ISBN:    978-80-7650-014-3

Komentáře   

 
Petr Bazger
0 PoděkováníPetr Bazger 2020-07-30 15:49
Děkuji redakci portálu VašeLiteratura. cz a konkrétně paní Hlušičkové za velmi pozorné přečtení mé knihy a laskavou recenzi. Přeji vám vše dobré, krásné léto a mnoho pěkných čtenářských zážitků.
Co děláte, má smysl!
S pozdravem
Petr Bazger
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jolana H.
0 PoděkováníJolana H. 2020-08-02 10:07
Děkuji za milý komentář, Mediace pro mne byla příjemné literární překvapení. Přeji, ať se vám tvorba daří i nadále, moc ráda si přečtu další vaši knihu (a napíši recenzi). Jolana H.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr Bazger
0 PoděkováníPetr Bazger 2020-08-03 06:28
Ještě jednou Vám moc děkuji, paní Jolano. Vaše recenze mne utvrzuje v tom, že má smysl psát i náměty s určitým přesahem. Dne 12. 10. 2020 mi má vyjít povídková kniha NEBYLOVÉ a bylo by mi ctí, kdybyste ji věnovala opět svou čtenářskou pozornou.
Ať se Vám daří!
Petr B.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jolana H.
+1 Odp.: PoděkováníJolana H. 2020-08-05 18:39
Děkuji za informaci, knížku si velmi ráda přečtu, má skvělý název:-). Krásné léto. JH
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr Bazger
0 UpozorněníPetr Bazger 2020-10-22 13:43
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ctí, pokud si ji přečtete a napíšete na ni recenzi. S pozdravem a přáním poklidného podzimu PB
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jolana
+1 RecenzeJolana 2020-10-23 10:42
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte se hezky. JH
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr Bazger
0 Odp.: RecenzePetr Bazger 2020-10-25 16:22
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že jste si knihu musela objednávat. S přáním všeho dobrého PB
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jolana
0 Odp.: RecenzeJolana 2021-01-21 09:41
Dobrý den, bohužel kniha mi dodnes nedorazila, přestože jsme ji objednávali, tak Vám to píši, že to "zaseklé" není na straně VL. Pěkné dny. JH
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr Bazger
0 Odp.: RecenzePetr Bazger 2021-02-11 14:31
Vážená paní Hlušičková,
děkuji Vám za zprávu. Předně Vám přeji vše nejlepší v tomto roce! Moc mne mrzí, že kniha ještě nedorazila. Můžu prosím vědět, kde jste ji objednávala? Vím, že v nakladatelství je to v současné době marné. Na druhou stranu to pro Vás možná není zas tak velká škoda, protože jako "povídkář" se opravdu necítím:) Na každý pád Vám velmi děkuji za snahu!
Ať se Vám daří a život Vám postaví do cesty nějaké nevšední literární zážitky.
S pozdravem PB
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petr Bazger
0 NEBYLOVÉPetr Bazger 2021-08-12 14:13
Vážená paní Hlušičková, předpokládám, že Vám kniha Nebylové stále nedorazila. Šlo by, že bych Vám jeden výtisk daroval a poslal? Přeji krásný zbytek léta! PB
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jolana
+1 NebylovéJolana 2021-08-17 09:43
Dobrý den, děkuji moc, ráda bych si knihu Nebylové přečetla, kniha mi nedorazila, ozvěte se mi prosím na e-mail , domluvíme se. Mějte se krásně. JH
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení