
Magický realismus Dětí půlnoci
- Recenze
- Vytvořeno 7. 11. 2009 1:00
- Autor: Marta Šimečková


Také v Dětech půlnoci autor naráží na střety mezi muslimy a hinduisty. Celý román je vlastně netradičním průvodcem po historii Indie. Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem je Salím Sináí, který se narodil 15. srpna 1947, tedy v den, kdy se Indie stala nezávislou. Patří k tzv. dětem půlnoci, které díky jedinečnému datu narození získaly zvláštní schopnosti. Mezi nimi byla například siamská dvojčata, kluk s žábrami nebo s kozlími rohy, vousaté dívky, děti, které umí léčit, zvládají všechny jazyky nebo se umí pohybovat v čase. Salím zve vždy v noci děti na shromáždění, kdy se se všemi spojí telepaticky a svým prostřednictvím jim dovolí, aby mezi sebou navzájem komunikovaly. Tak se seznamuje s hrozivým Šivou a čarodějkou Párvatí, kteří v jeho životě sehrají důležitou roli...
„Narodilo se tisíc a jedno dítě; bylo tisíc a jedna možností, které se nikdy nevyskytly na jednom místě v týž okamžik; a bylo tisíc a jedna slepých uliček. Děti půlnoci mohou představovat mnoho věcí, záleží na vás: můžete je považovat za poslední pokus všeho překonaného a úpadkového v našem mýty pronásledovaném národě, jehož porážka byla zcela žádoucí v kontextu modernizující se ekonomiky dvacátého století; můžete v nich vidět opravdovou naději na svobodu, která je nyní navždy ztracena; ale bizarním výtvorem blouznivé, chorobné mysli se nesmějí stát.“ (S. 223)
Vyprávění nezačíná ode dne narození hlavního hrdiny, jak bychom předpokládali. Překvapivě se ocitáme nejdříve v roce 1910, kdy se Salímův dědeček seznámil se svou budoucí ženou. Tím začíná historie jedné rodiny, která je líčena na pozadí formování Indie jakožto nezávislého státu, který musí čelit mnoha výzvám i hrozbám. Samotný Salím si uvědomuje, že je jeho život vzájemně propleten s osudem jeho země. A co více – on sám osud Indie a jejích obyvatel velkým dílem ovlivňuje.
Ve vyprávění jsou narušena tradiční schémata; minulost je míšena s přítomností, vypravěč dopředu odhaluje mnohá tajemství, jindy pouze naznačí budoucí zvraty, čímž ve čtenáři vzbuzuje zvědavost, co se bude dít dál. Hlavní hrdina sám sebe označuje za loutkoherce, dokonce zpochybňuje vlastní slova. „Může jediný omyl popřít platnost celé struktury? Zašel jsem už ve své zoufalé potřebě dát smysl své existenci tak daleko, že jsem ochoten všechno překroutit – přepsat celé dějiny své doby jenom proto, abych se dosadil do středu dění? Dnes, ve svém zmatku, to nedokážu posoudit.“ (S. 186) Salímova nerozhodnost i jeho hledání vlastního smyslu života skvěle vystihuje samotnou Indii, v níž dochází k neustálým střetům přívrženců rozdílných kultur, náboženství i politických názorů.
Tento pěti set stránkový román doporučuji všem milovníkům magického realismu, kteří ocení autorovo vypravěčské umění, básnickou obraznost, netradiční schéma i magické prvky prolínající skutečnost. A také těm, které zajímají dějiny novodobé Indie, protože Děti půlnoci jsou jedinečným svědectvím o této zemi několika tváří.
Zdroj citací:
Rushdie, S. Děti půlnoci. Přel. P. Dominik. Praha – Litomyšl: Paseka, 2009.
Román Děti půlnoci vydalo nakladatelství Paseka.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál... -
Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival
Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
moc děkuju za čtenářák bez vas bych to nedala,jste můj zachránce
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...