Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Miroslav Žamboch – Bakly – Armáda

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Před dvaceti lety představil Miroslav Žamboch jednu z nejvýraznějších postav české fantastické literatury. Jeho (anti)hrdina Koniáš si získal tisíce čtenářů nejen svými smrtícími schopnostmi, vzděláním, nadlidskou vůlí, ale i morálkou, která se ukrývala pod maskou vraha a násilníka. O dva roky později se Koniáš setkal s mužem, který snad nemohl být na první pohled jiný, na ten druhý se však v mnohém Koniáši podobal. Osvalené monstrum pojmenované Bakly přirostlo k srdci nejen jeho autorovi, ale i čtenářům a stalo se protagonistou sedmi delších i kratších knih. Nakladatelství Triton na začátku tohoto roku sebralo pět Baklyho příběhů a spojilo je do knihy Bakly – Armáda.Pokud nyní jásáte, že vás čeká pětice nových příběhů s nezdolným rozsévačem smrti, musím vaše nadšení utlumit. Hned čtyři příběhy jste si totiž mohli přečíst jinde. V rozmezí let 2005 až 2007 vyšly v miniaturních knihách, takzvaných kolibřících, povídky Návrat zabijáka, Anděl bez slitování a Holýma rukama. Krátká zastávka na dlouhé cestě (pod názvem Krátká zastávka) se zase objevila roku 2015 v časopisu Pevnost. Jediným novým textem tak je Inkognito.

Nemáte-li s Baklym dřívější zkušenosti, vězte, že se jedná o vynikající českou fantasy sérii z promyšleného světa, v němž se sice neplíží hobiti, nepějí elfové a neklejí trpaslíci a i té magie je v něm poskrovnu, ale jinak potěší každého milovníka fantastiky. Samotný Bakly je pak lidská verze tanku, jen místo kanónu používá masivní krátký meč – katzbalger – a vlastně cokoliv, co mu přijde pod ruce. A když mu pod ně nic nepřijde, vystačí si i s těma prackama, za které by se nestyděli ani kulturističtí šampioni. Jeho příběhy jsou nejen plné akce, ale svým podáním připomínají i drsné detektivní povídky s osamělým hrdinou čelícím často nepřekonatelné přesile. Krev, násilí, ale i boj za správnou věc jsou ingredience, které Miroslav Žamboch hází do psacího kotle po hrstech, a vy sami se rozhodněte, jestli na takový ostrý guláš máte chuť.

Ani jedna z pěti povídek neční svými kvalitami nad ostatní. Obzvlášť v porovnání s nejlepšími pracemi Miroslava Žambocha stojí trochu ve stínu. Na druhou stranu kvalitou dle mého názoru spíše předčí nedávno vydané knihy Bakly – Hledání smrti a Bakly – V objetí smrti. Jediná dříve nepublikovaná povídka Inkognito možná nestojí za nákup celé knihy, ale ani nepůsobí jako vata a komerční vějička pro fanoušky. Příběh Baklyho setkání s pašeráky a plavby na jejich lodi je tak původní, jak jen může vyprávění, ve kterém dostanete přesně to, co očekáváte, být.

Práce Miroslava Žambocha se vyznačují nejen až návykovou čtivostí a spádem skluzavky pro sebevrahy, ale i fundovaným výkladem o všem, co zmiňuje. Je radost číst si o zbraních a boji od člověka, který obojímu rozumí, což z jeho textů přímo dýchá. Stejný pocit máte, i když se zmíní o kovářském řemesle či údělu námořníků.

Přestože na první pohled kniha vypadá stejně hutná jako její drsná obálka, docela rychle ji přečtete. V Tritonu zvolili větší formát písma, čímž nabyl počet stran a kniha také o to více odsýpá. Pětici povídek doplňuje text šéfredaktora časopisu Pevnost Martina Fajkuse, který s elegancí sobě vlastní představuje Miroslava Žambocha a jeho dosavadní tvorbu. Drobným nedostatkem je fakt, že, až na drobné odchylky, jste si stejný text mohli naposledy přečíst v poslední dvojici knih o Baklym.

Bakly – Armáda potěší všechny milovníky fantasy, především v té epičtější a bojem nasáklé formě. Dílo Miroslava Žambocha patří ke špičce žánru, a i když je u této knihy špice poněkud ztupená, pořád se jedná o zábavné dílo, které se čte samo. Máte-li chuť po Zaklínači zkusit něco z našich luhů a hájů, nešlápnete vedle. Jestli se vám doma na poličce válí Žambochovi kolibříci a vedle nich svázané ročníky Pevnosti, sami uvažte, zda vám jedna nová povídka stojí za nákup celé knihy. Bakly možná s věkem ztrácí kondici, ale pořád je to to nezastavitelné monstrum, které mají tisíce čtenářů v lásce.

Název knihy: Bakly – Armáda
Autor:  Miroslav Žamboch
Nakladatelství: Stanislav Juhaňák - Triton
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 288
ISBN: 978-80-7553-762-1
Ediční řada: Trifid

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení