Recenze: Ladislav Špaček – Moderní etiketa
- Vytvořeno 1. 2. 2020 0:00
- Autor: Lenka Karasová
Každý z nás někdy bojoval s otázkami týkajícími se etikety. Mám pozdravit první? Kdo nabízí tykání? Vejdu do dveří první já, nebo má společnice? Většinou máme tušení, co je správně, ale pocit nejistoty zůstává. Jak na to, vám pomůže zjistit Moderní etiketa od Ladislava Špačka.
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, pokud budu tvrdit, že řekne-li se jméno Ladislav Špaček, automaticky většině z nás naskočí spojení „kapacita na poli etikety“. Do podvědomí lidí se Špaček ani tolik nedostal jako mluvčí prezidenta Václava Havla, jako spíše propagátor etikety, především pak díky pořadům v televizním vysílání. Pokud si však potřebujeme připomenout správné chování ve společnosti, nemíváme standardně čas hledat záznam nebo důvěryhodnou webovou stránku. Ideální je mít doma přehlednou příručku, která je komplexní a snadno se v ní vyhledává. A přesně takovou příručkou je novinka ve světě knih Moderní etiketa.
Moderní etiketu lze označit za sestru titulu Etiketa, který je v naší republice nejobsáhlejším dílem v oboru zabývajícím se pravidly zdvořilého chování ve společnosti. Mladší sourozenec je svým způsobem menší verzí, jež se rozhodně nemá za co stydět. Obsahuje nejčastější situace, v nichž se může člověk ocitnout, a rady, jak k nim správně přistupovat, jak vystupovat, a především jak se chovat. Nechybí upozornění na správný outfit při rozmanitých příležitostech, zajímavá je pasáž, která vysvětluje, po které straně jdou muži a po které ženy při chůzi dvou a více osob. Velmi důležité je poučení o elektronické etiketě (telefonování, notebooky, smsky, e-mail, chat), o stolování (pořadí chodů, příborů, držení sklenice, správné jezení typů jídel), o etiketě v rodině (sezení u stolu, oblečení a péče o něj, rodinné události). Je to právě rodina, kde získáváme základy správného chování, a proto by žádný rodič neměl být při vštěpování těchto zásad laxní. V momentě přechodu ze školy do pracovní sféry se každého z nás dotýká firemní etiketa. Ani na tu Špaček nezapomněl.
Uvedla jsem pouze několik příkladů, Moderní etiketa však nabízí mnohem víc. Nejde jen o suchý popis toho, co máme a nemáme dělat. Text je doprovázen barevnými fotografiemi a ilustracemi, k nimž vždy patří potřebné vysvětlení. Tu a tam se objeví přerušované čáry, mezi kterými najdete zajímavosti z historie i současnosti a rozličné příhody (např. dobře známou „kauzu“ Karla Schwarzenberga s červenými ponožkami).
Ze začátku jsem uvedla, že se v knize snadno vyhledává. Následné přiblížení díla tomu nejspíše neodpovídá, ale vězte, že na jeho samém konci je obsah. Ne ten nejjednodušší, čítající pouze názvy kapitol, nýbrž podrobný, přehledně členěný. Proto chystáte-li se ku příkladu do nového zaměstnání, najděte v obsahu První den v nové firmě.
Co víc dodat? Snad jen, že bych vás ráda utvrdila v tom, že svůj název nemá příručka zbůhdarma. Špaček v knize reflektuje změny ve společnosti, často zmiňuje Guth-Jarkovského (jenž je autorem mnoha publikací o slušném a správném chování), ukazuje vývoj etikety, ale také stále platná pravidla, která se nezměnila. Za sebe mohu Moderní etiketu jedině doporučit.
Ukázka z textu:
Když v letadle usedneme, zkontrolujeme, zda máme sklopeny loketní opěrky mezi sedadly, abychom vymezili prostor pro nás a pro souseda. Zvláště tělnatí cestující se musejí pečlivě hlídat, aby nepřesahovali do prostoru sousedního sedadla a neutiskovali vedle sedícího pasažéra. Někdy je to obtížné, ale princip „jedno sedadlo – jeden cestující“ musíme respektovat, i kdybychom celou cestu strávili nepohodlně. Je to lepší, než aby ji strávil nepohodlně náš štíhlý soused, který za naši tělesnou konstituci nemůže.
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...