Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jaromír Jindra – Jed pro kralevice

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Jed pro kralevice je v pořadí již třetím historickým románem věnovaným rodu Lucemburků. Jaromír Jindra, jihočeský rodák a spisovatel, vytvořil historickou řadu, ve které se věnuje nástupu Lucemburků na český trůn, jejich potížím s ujímáním se vlády, ale i nižší šlechtě a jejím služebníkům, kteří žili mnohdy stejně dobrodružné životy jako sami králové.


knihaVe třetím díle této ságy se čtenáři setkávají s kralevicem Karlem – budoucím Karlem IV. –v Itálii. Jeho otec Jan Lucemburský tam chce vybudovat lucemburskou signorii spojením několika významných měst, které se mu podařilo dobýt. Správou těchto měst pověří svého synaKarla. Netuší, že někteří muži, tvářící se jako spojenci, jsou ve skutečnosti podlí zrádci a budou jeho synovi usilovat o život.

Vedle této „královské“ linie autor pokračuje ve vyprávění příběhu zdánlivě obyčejných lidí – předpokládám, že smyšlených. Sledujeme další osudy Matouše Rozoumka, který se z královského posla vypracoval až na rytíře a držitele hradu Vildštejn. Rozoumek se rozhodne navštívit ovdovělou Hedviku, svou staronovou lásku. Na nějaký čas se na jejím hradě usadí a žije tam i s jejím synem Josífkem, který už má čas na ženění. Jeho vyvolenou je dcera sousedního šlechtice, jenž je nyní přítelem rodiny. Ne vždy však jejich vztahy byly tak pozitivní. Matouš odhaluje minulost obou rodin, vyšetřuje vraždu, a dokonce hledá pravdu o zavraždění Josífkova otce. Ne všechno je totiž takové, jaké se zdá být na první pohled.

Jaromír Jindra je autor, který má neskutečně bohatou slovní zásobu. Používá i slova, která už dnes v knihách běžně nepotkáváme, a o to víc je jeho vyprávění autentické.

Nevím, zda byla chyba v tom, že jsem předchozí dva díly série (Sny umírají s králi a Válka královen) nečetla, nebo mi zkrátka děj úplně „nesedl“. Vadilo mi, jak jsou dějové linie rozdělené. Autor oddělil prakticky po kapitolách to, co se odehrávalo kolem Lucemburků, a to, co se dělo kolem Matouše Rozoumka a dalších smyšlených postav. Zatímco fiktivní linie mě bavila, skvěle se mi četla a dokázala mě přimět, abych přemýšlela nad vrahem a únosci spolu s Matoušem, linie kolem Lucemburků mě nijak nenadchla. Možná je to i tím, že historii kolem Lucemburků znám a přímo tuto etapu jsem četla nedávno v jednom z románů jiného českého autora. Kapitoly kolem Lucemburků mi přišly jako trochu lépe popsané kapitoly z dějin dějepisu. Tu a tam autor přidal nějaký ten dialog, ale ne moc. Spíše to bylo čtivější podání českých dějin. Také prolínání s fiktivní linií bylo podle mě slabé. A to je veliká škoda.

Pro mě osobně by kniha byla naprosto dokonalá, pokud by zcela vynechala Lucemburky. Chápu, že jsou tam převážně z komerčních důvodů, ale je to škoda. Věřím, že čtenáři už dnes umí ocenit dobrý historický příběh – i když smyšlený – a nemusí pořád číst jen o svých dějinách. Podle mě je tato kombinace v knize Jed pro kralevice zcela zbytečná a ději uškodila. Moc bych ocenila, kdyby mohl autor psát svobodněji – třeba jen detektivní příběhy Matouše Rozoumka. To bych si početla opravdu s velkou chutí. 


Jed pro kralevice
Autor Jaromír Jindra
Nakladatelství Brána
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 248
ISBN/EAN 978-80-7617-588-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  
 • Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2021

  V pořadí 34. ročník prestižní Ceny Jiřího Ortena (CJO), jíž udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do 30 let věku, zná své nominované. Odborná porota vybrala z 21 přihlášených titulů tři pozoruhodné knihy: básnickou sbírku Šimona LeitgebaBetonová pláž (JT´s nakladatelství), počin Gábiny Pokorné V hlavě (Práh), přinášející bez příkras zápisky mladé schizofreničky,a románový debut Praskliny (Listen) spisovatelky, publicistky a scenáristky Kláry Vlasákové.Slavnostní vyhlášení vítěze proběhne 17. května 2021 od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení