
Recenze: Jaromír Jindra – Jed pro kralevice
- Vytvořeno 2. 12. 2019 1:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Jed pro kralevice je v pořadí již třetím historickým románem věnovaným rodu Lucemburků. Jaromír Jindra, jihočeský rodák a spisovatel, vytvořil historickou řadu, ve které se věnuje nástupu Lucemburků na český trůn, jejich potížím s ujímáním se vlády, ale i nižší šlechtě a jejím služebníkům, kteří žili mnohdy stejně dobrodružné životy jako sami králové.
Ve třetím díle této ságy se čtenáři setkávají s kralevicem Karlem – budoucím Karlem IV. –v Itálii. Jeho otec Jan Lucemburský tam chce vybudovat lucemburskou signorii spojením několika významných měst, které se mu podařilo dobýt. Správou těchto měst pověří svého synaKarla. Netuší, že někteří muži, tvářící se jako spojenci, jsou ve skutečnosti podlí zrádci a budou jeho synovi usilovat o život.
Vedle této „královské“ linie autor pokračuje ve vyprávění příběhu zdánlivě obyčejných lidí – předpokládám, že smyšlených. Sledujeme další osudy Matouše Rozoumka, který se z královského posla vypracoval až na rytíře a držitele hradu Vildštejn. Rozoumek se rozhodne navštívit ovdovělou Hedviku, svou staronovou lásku. Na nějaký čas se na jejím hradě usadí a žije tam i s jejím synem Josífkem, který už má čas na ženění. Jeho vyvolenou je dcera sousedního šlechtice, jenž je nyní přítelem rodiny. Ne vždy však jejich vztahy byly tak pozitivní. Matouš odhaluje minulost obou rodin, vyšetřuje vraždu, a dokonce hledá pravdu o zavraždění Josífkova otce. Ne všechno je totiž takové, jaké se zdá být na první pohled.
Jaromír Jindra je autor, který má neskutečně bohatou slovní zásobu. Používá i slova, která už dnes v knihách běžně nepotkáváme, a o to víc je jeho vyprávění autentické.
Nevím, zda byla chyba v tom, že jsem předchozí dva díly série (Sny umírají s králi a Válka královen) nečetla, nebo mi zkrátka děj úplně „nesedl“. Vadilo mi, jak jsou dějové linie rozdělené. Autor oddělil prakticky po kapitolách to, co se odehrávalo kolem Lucemburků, a to, co se dělo kolem Matouše Rozoumka a dalších smyšlených postav. Zatímco fiktivní linie mě bavila, skvěle se mi četla a dokázala mě přimět, abych přemýšlela nad vrahem a únosci spolu s Matoušem, linie kolem Lucemburků mě nijak nenadchla. Možná je to i tím, že historii kolem Lucemburků znám a přímo tuto etapu jsem četla nedávno v jednom z románů jiného českého autora. Kapitoly kolem Lucemburků mi přišly jako trochu lépe popsané kapitoly z dějin dějepisu. Tu a tam autor přidal nějaký ten dialog, ale ne moc. Spíše to bylo čtivější podání českých dějin. Také prolínání s fiktivní linií bylo podle mě slabé. A to je veliká škoda.
Pro mě osobně by kniha byla naprosto dokonalá, pokud by zcela vynechala Lucemburky. Chápu, že jsou tam převážně z komerčních důvodů, ale je to škoda. Věřím, že čtenáři už dnes umí ocenit dobrý historický příběh – i když smyšlený – a nemusí pořád číst jen o svých dějinách. Podle mě je tato kombinace v knize Jed pro kralevice zcela zbytečná a ději uškodila. Moc bych ocenila, kdyby mohl autor psát svobodněji – třeba jen detektivní příběhy Matouše Rozoumka. To bych si početla opravdu s velkou chutí.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...