Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jussi Adler-Olsen – Malé pikantní vraždy

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Jussi Adler-Olsen. Jméno, jehož ekvivalentem je kvalitní krimi, zejména pak série o oddělení Q. V současné chvíli je netrpělivě očekáván osmý díl a není nic lepšího než si dlouhé čekání zkrátit knižním předkrmem, ideálně od téhož autora. Seznamte se s Malými pikantními vraždami.


knihaKniha Malé pikantní vraždy je souborem dvou povídek kriminálního charakteru, k nimž je nutné přistupovat jako ke zcela odlišnému typu, než na jaký jsme u Adler-Olsena zvyklí. Na čtenáře nečeká žádný detektiv, který usilovně pátrá po pachateli, hledá důkazy a vyslýchá svědky. Role se protentokrát vyměnily, díky čemuž zjistíte, proč k násilným úmrtím došlo.

V prvním příběhu na nás čeká Lars, kterého opustila manželka, protože podle ní se z něj stal „nudný patron“. Jako kdyby ona byla bůhví jak zajímavá! Přesto Lars manželčiny výtky vnímá jako impuls a rozhodne se se svým životem něco udělat. Ze všeho nejdříve zajde do zkrášlovacího salonu, aby ze sebe udělal šviháka, a návštěva to byla zásadní. Objevil tu mnoho nešťastnic (movitých nešťastnic, nutno podotknout), které by se rády zbavily svých nemožných manželů. Proč si nepřivydělat?

Druhá povídka je o poznání kratší, je však více znepokojující. Přestože je záhy jasné, kdo je oběť a kdo vrah, pochopení důvodů a pohnutek jednání obou postav zase tak jednoznačné není a je třeba se k němu „pročíst“. Sami se pak rozhodnete, na čí stranu se postavíte.

Oba příběhy mají společného jmenovatele – jednoduchost. A jak je známo, v jednoduchosti je síla. Řádky se čtou lehce, svižně, nenajdete tu žádná komplikovaná souvětí a složité zápletky. Pohnutky pachatelů jsou čtenářům naservírovány na zlatém podnose, což ale nijak nesnižuje hodnotu povídek. Jistě, kvalitou se Malé pikantní vraždy nemohou vyrovnat jiným – populárním – krimi románům, ale to ani není jejich cílem. Je pravděpodobné, že většinu fanoušků Jussi Adler-Olsena tenká knížka nenadchne, ovšem ani neurazí a strávit s ní jedno odpoledne (ideálně deštivé a řádně ponuré) není vůbec špatný nápad.


Malé pikantní vraždy
Autor Jussi Adler-Olsen
Překlad Kristina Václavů
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 103
ISBN/EAN 978-80-7577-957-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení