Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Cassandra Clare – Pán stínů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Kniha Pán stínů ze série Temné lsti je dalším příběhem o lovcích stínů autorky Cassandry Clare. Autorka stvořila úspěšný koncept, jak ostatně ukazuje množství napsaných děl o těchto bojovnících, ale i zfilmování. Dokázala Clare po mnoha knihách vnést do příběhu nové prvky, nebo staví na osvědčených elementech?

kniha
Lovci stínů jsou rozpolceni postojem ke Studenému míru. Některým se zdají sankce proti Podsvěťanům příliš přísné, jiní naopak vyžadují striktnější pravidla. Ovšem ani Podsvěťané nejsou jednotní ve svém postoji k lovcům. Zatímco jedni se snaží o komunikaci, druzí uzurpátorům chystají zkázu, jako například Pán stínů, král Prokletého dvora. Mezi tím vším se Julián Blackthorn snaží zajistit bezpečí sourozencům a uchránit svá tajemství před Spolkem. Po boku mu stojí jeho parabátai Emma Carstairsová, přičemž tyto dva spojuje zakázaná láska. Podaří se dvojici ochránit své blízké před blížícím se nebezpečím?

Příběh je již tradičně psán v er-formě, kdy vypravěč sleduje různé postavy. Čtenáři je tak odhaleno, jak o sobě jednotlivé postavy smýšlejí, případně jak se vyvíjejí ony samy a jejich názory. Pro přiblížení k neformální komunikaci mladistvých byla občas použita nespisovná mluva. Záměr sice chápu, ale takové výrazy mě v textu ruší.

Ústřední dvojice Emma a Julián není pro čtenáře děl Cassandry Clare nová. Tito dva měli už svou roli v Nástrojích smrti (více zde). Nelze se tedy divit, že i do této série zavítali staří známí (jako Jace a Clary) z předešlých knih. Čtenář se tak může dočíst o dalším vývoji postav a o tom, jaký úděl je jim nachystán.

Hlavním motivem Temných lstí nadále zůstává láska mezi dívkou a mladíkem, která není z určitého důvodu možná. Vývoj milostného vztahu mi přišel po všech spisovatelčiných předchozích knihách předvídatelný, autorka mě ale překvapila. Milostný trojúhelník, který se zatím vyskytoval v každé její knižní sérii, se tentokrát netýká hlavních postav.

Rodina Blackthornova je početná, takže vedle ústřední dvojice sledujeme osudy mladších i starších sourozenců, také jejich známých. Spisovatelka dala do vínku jednotlivým hrdinům znaky, kterými se odlišují od ostatních. A to ať už se jedná o zálibu v hororech, autismus nebo pletichaření. Právě posledně jmenované je v díle rozporuplně popisované: vzbuzuje obavu, ale je i kladně vnímáno. Postav je mnoho, a tak se spojují do skupin, které pojí určitá témata, věk nebo jednoduše okolnosti.

Do děje je opět zapojen osvědčený prvek, kdy se postava seznamuje se svým údělem a učí se ovládat své schopnosti. Konkrétně se jedná o nově objeveného zástupce slavného rodu lovců stínu Herondalů. Ostatně Julián a Emma si tropí žerty z kategorizace postav:

„Fakt? A jaký [motto] mají potom Herondaleové? ,Svalnatí, ale nejistí‛?“
Pokrčil rameny. „,Pokud neznáš své příjmení, pak jsi nejspíš Herondale‛?“
Emma vyprskla smíchy. „A co Carstairsovi?“ nadhodila a poplácala Cortanu. „,Máme meč‛? ,Tupý zbraně jsou pro srágory‛?“
„A co teprve Morgensterni?“ pokračoval Julián „,Když nevíš coby, rozpoutej válku‛?“ (CLARE, Cassandra, 2018. Pán stínů. Přel. A. Lexová. Praha: Slovart, s. 369–370. ISBN 978-80-7529-258-2.)

Osobní peripetie stojí v kontrastu s hrozbou, která znovu ohrožuje celý svět lovců stínů. Hrdinové tápou, kterým směrem mají upřít své snažení, a tak na začátku hrály prim zejména vztahy. Až jsem si říkala, kam se poděla akce z předchozích dílů? Nicméně konec knihy přinesl akci a s ní i nečekaný zvrat. Náhlý obrat na mě ale působil křečovitě, až nelogicky.

Pán stínů je dalším čtivým dílem Cassandy Clare. Vedlejší postavy zde dostávají více prostoru, a tím pádem i jejich osobní problémy a city. A to někdy na úkor akce. Pokud jste ovšem fanoušky lovců stínů, dostanete to, co očekáváte a na co jste zvyklí: milostné problémy, boje, démony a hrůznou hrozbu, která by mohla zničit svět. Na stranách knihy se vrací osvědčená témata Cassandry Clare zabalená do odlišného obalu. Mě osobně kniha nenadchla, chování postav mi někdy přišlo nelogické a dramatický zvrat křečovitý. Uvidíme, jaký vývoj přinese další díl.


Pán stínů
Autor Cassandra Clare
Překlad Alžběta Lexová
Nakladatelství Slovart
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 584
ISBN/EAN 978-80-7529-258-2
Ediční řada Temné lsti

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení