
Recenze: Jana Maternová Burčíková – Škola na kraji města
- Vytvořeno 8. 8. 2019 0:00
- Autor: Jiří Lojín

Výuka postižených dětí se v současné době stala velkým tématem, bohužel často víc politickým, než konstruktivním. Vyjadřuje se k ní kdekdo, přitom často chybí potřebná osobní zkušenost. Zajímavý román, týkající se této problematiky, napsala Jana Maternová Burčíková a dala mu název Škola na kraji města. A je poznat, že o problému leccos ví.
Nezvykle, hned zpočátku se zmíním o tom, co mě na této knize trápí, abych se k tomu již nemusel vracet. Opět jde o redakční práci, která, jak se zdá, zahrnovala v tomto případě pouze zalomení textu a technickou přípravu k tisku. Chápu, že nakladatelství typu Oftis nemá kapacity na skutečnou redaktorskou činnost, ale pak asi zodpovědnost padá na autora, který by s tím měl počítat. V knize se opět vyskytuje řada chyb, včetně osobních zájmen psaných velkým písmenem v přímé větě.
Autorka čtenáři představuje skupinu postižených dětí, kterou přijde učit Helena, pro niž je to zcela nová zkušenost. Helena není slečna učitelka čerstvě po škole, sama má už téměř odrostlé děti, avšak právě působení syndromu prázdného hnízda z ní dělá člověka velmi vnímaného, zejména k postižení dětí, které se jí sejdou ve třídě. Na tomto základě se rozvíjí řada příběhů, pro něž už z podstaty nejsou určeny šťastné konce, i když není možné říct, jak by takové šťastné konce měly vypadat.
Nejprve věnuje autorka svou pozornost romské dívce Margitce, pocházející z typicky nepřizpůsobivé rodiny. Autorka posouvá do popředí přirozenou dětskou důvěřivost a zvídavost, na nichž by dobrý a vnímavý pedagog mohl stavět. Proti tomu však stojí destrukční působení rodiny, líná a nevšímavá matka, život ve špíně a o hladu a v neposlední řadě i sexuální zneužívání. Obecným problémem je i nedostatek času, který v praxi učitele mají. Margitka se posléze z knihy ztrácí do dětského domova a její příběh autorka už dál nesleduje.
Štěpán, Mirek a Petřík jsou další ze skupiny dětí, každé postižené jiným problémem. Autorka poměrně podrobně čtenáři přibližuje jejich chování tak, že je staví do různých situací, do nichž se v životě reálně mohou dostat. Mirek touží po vztahu s dívkou, ale potýká se pouze s trapnými situacemi kvůli necitlivosti svého okolí. Velmi zajímavou postavou je Štěpán, protože příčinou jeho postižení je jeho matka a její zoufale přehnaná péče. Jaký může být život s malým autistou, si může čtenář představit, když čte o Petříkovi, který je v určitých oblastech mimořádně inteligentní, avšak v jiných naprosto nefunkční.
Hedvika a její rodina představuje samostatnou kapitolu, protože tvoří spojovací most, klenoucí se celým textem a posouvající dopředu Helenin příběh. Autorka připomíná, že ne všichni rodiče jsou schopni unést život s těžce postiženým dítětem a mám pocit, že Hedvičinu matku, která rodinu opustí, ani neodsuzuje. Na závěr knihy se tedy uvolňuje prostor pro romantiku. Jde samozřejmě o kýžený konec, ale autorka se v něm nevyvarovala vět, které jsou zbytečně nasládlé a odsunují text do jiné kategorie literatury. Zde, i když jsem v úvodu slíbil, že se k tomu vracet nebudu, opět vidím nedostatek redakční práce nebo alespoň kritického čtení. Věřím, že by se autorka nad těmito detaily zamyslela, kdyby ji někdo na ně upozornil.
Kniha v sobě má velký potenciál, který ale místy zůstává nevyužitý. Díky tomu však je její rozsah přiměřený, což považuji za velkou přednost.
V úvodu autorka píše: S vděčností za všechno, co mě taková škola na kraji města naučila, věnuji tuto knihu všem, kteří věří v potřebu „zvláštního školství“. Podle mého názoru by měla být věnována i těm, kteří o podobě školství rozhodují od kancelářského stolu bez praktických zkušeností, pouze pod vlivem politických programů a s pokřiveným pohledem na potřeby těch, kterých se rozhodnutí skutečně týkají. To je důvod, proč se dívám na nedokonalosti knihy možná kritičtěji, než by bylo potřeba. Byl bych rád, kdyby knihy, které mají co říct, to říkaly formou pokud možno bezchybnou.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Peklo protireformace
To si určitě ráda poslechnu. -
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ...
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...