Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Viewegh – Povídky o nelásce

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Existuje mnoho dojemných vyprávění o tom, jak vše dobře dopadlo a daný pár byl šťastný až do konce svých dnů. Co ale mnoho z nás nerado slyší je fakt, že často se to nepovede a láska skončí. Michal Viewegh se o těchto případech rozhodl napsat pár povídek. Kniha věnovaná tomuto tématu se jmenuje Povídky o nelásce a obsahuje dvanáct různých povídek a navíc i přepis jedné divadelní hry.


knihaKaždý z nás touží po krásném vztahu bez problémů. Sníme o vztahu, ve kterém počáteční zamilovanost nikdy neskončí a každé ráno vstáváme s úsměvem na rtech při pomyšlení na toho druhého. Celý den jsme šťastní a těšíme se, až budeme s naším vyvoleným. Nic není problém, drobné dárky jsou na denním pořádku, neustále cítíme potřebu vyznávat se ze svého štěstí. To je ale pohádka a ne reálný život. I když patříme mezi ty šťastlivce, kteří potkají toho pravého, a máme pocit, že už to nebude lepší, přijdou okamžiky, kdy máme chuť se na všechno vykašlat. A někdy už jsme z toho snažení tak unavení, že vzdát se nám přijde jako fajn řešení.

Jak už jsou čtenáři u Michala Viewegha zvyklí, hlavním hrdinou je i v této knize Hugo. Je to autorovo alter-ego. Tentokrát se s ním ale setkáváme ve chvílích, kdy láska už vyprchala a on se musí potýkat se ztrátou manželky, dětí, občas i hromady peněz. V jedné povídce od něj dokonce odchází i milovaný pes. Hugo to samozřejmě bere s grácií a nezapomíná veškeré dění kolem sebe cynicky komentovat. Jistý smutek ale stejně pociťuje. Ví totiž, že za svůj život nese zodpovědnost pouze on a dobře si uvědomuje, že sám je svého štěstí strůjcem. Nakonec každý z nás musí žít hlavně tak, aby nezradil sám sebe. A kromě ztrát majetkových je u Huga na žebříčku jeho hodnot zraněné ego.

Kniha Povídky o nelásce mě bavila. Povídky byly tak akorát dlouhé, Hugo byl zase sebeironický, cynický a světaznalý. Ocenila jsem, že se nelituje a nepláče nad rozlitým mlékem. Bere život tak, jak přichází, a snaží se s nově vzniklou situací poprat tak, jak to umí jen on. Někdy ne tedy úplně s grácií, ale jelikož už ho léta čtenáři znají, ví, o čem mluvím.

Divadelní hra, která ukončuje celou knihu, je úplně jiným příběhem. Odehrává se v prosinci 1989 a mapuje tři večery, během nichž se několik lidí schází v bytě Huga a Ireny Novákových, kteří stojí u převratu na vysoké škole. Konverzace se věnuje především blížící se revoluci a ve vzduchu je cítit naděje a radost z nově přicházejícího stavu. A i když je povídka již třicet let stará, může v ní čtenář cítit to vzrušení, tu radost z toho, co přijde. Možná i lehkou naivitu. Protože i když změna režimu pomohla k lepšímu, nemusela vždy změnit život na osobní rovině a už vůbec nemohla změnit povahu jednotlivce. Ač si někteří z nich mysleli, že tomu tak bude.

Knihu Povídky o nelásce doporučuji všem příznivcům Michala Viewegha. Navíc má kniha krásný přebal, a pokud se vám opravdu líbí, můžete si do knihovny pořídit ladící starší knihy, které nakladatelství Ikar vydává znovu. Jsou svěží a opravdu povedené.

Povídky o nelásce
Autor Michal Viewegh
Nakladatelství Ikar
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 232
ISBN/EAN 978-80-249-3815-8
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení