Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marie Doležalová – Jeden kopeček šmoulový

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Marii Doležalovou mám ráda nejen jako herečku, nýbrž i jako blogerku a spisovatelku. A její Jeden kopeček šmoulový je krásné pohlazení po duši s lehkou nostalgií, jak sama říká, nás devadesátkových dětí.


knihaAni vlastně nevím, jak shrnout děj knihy, v níž žádný není. Jedná se o vzpomínky malé holčičky na dětství, kterými chce tak trochu poděkovat celé rodině. Za to, jak krásné to bylo.

Pokud se jedná o formu knihy, je rozdělena do čtyř částí, v nichž každá má několik podkapitol. Graficky je doplněna drobnými ilustracemi Elišky Podzimkové a fotkami z autorčina dětství. Na našem trhu je výjimečná právě svou grafickou stránkou a zpracováním – nádherné desky, těžší gramážový papír, úprava textu nikoli na bílých stránkách, ale jakoby lehce zažloutlých, a spousta dalších drobností. Všechno do detailu ladí k atmosféře a duchu knihy.

A to je to, o čem bych ráda psala. Chtěla bych vyzdvihnout pocit, kterým kniha působí, neboť ten je zcela jedinečný. V každé kapitole je zmíněn kus rodové historie, kus vzpomínek, kus vyprávění a hlavně nezmíněný, ale zřejmý velký kus lásky. K mámě, tátovi, babičce, dědovi, celé širší rodině. Z knihy přímo čiší vřelá láska. Celou knihou se jako červená nit vine lehká nostalgie nad časy, které jsou nenávratně pryč. Vzpomíná ale bez trpkosti, s něhou, kterou jí každá vzpomínka na výlet, na Velikonoce, Vánoce a další, vyvolává.

Sama autorka upozorňuje, že se jedná o zápisky její rodiny. Ano. Ale i ne. Svým vyprávěním nás bere do minulosti, kterou si my všichni ještě pamatujeme. A zároveň i do té dávné, kdy se brali babička s dědou. A v tom by mohlo být takové maličké poselství této knihy: ptejte se, dokud máte koho. V každé rodině jsou příběhy, jen je najít včas.

Chráním si vzpomínky na všechny krásné chvíle, protože každá z nich je malý příběh o tom, za co můžu být vděčná. To, co jsme spolu prožili, nezmizelo, když jste odešli. Pointa je, že to nejdůležitější právě zůstalo. (Str. 143).

Jeden kopeček šmoulový je velmi specifická a nebojím se říct výjimečná kniha. Něžná, jemná, upozorňující na to, že důležité jsou vlastně ty maličkosti, které v tu chvíli za důležité nepovažujeme. Polévka u babičky. Houby s dědečkem. Telefon s mámou. Procházka se psem. Důležitý je život sám.


Jeden kopeček šmoulový
Autor Marie Doležalová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 173
ISBN/EAN 978-80-267-1355-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení