Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marie Doležalová – Jeden kopeček šmoulový

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Marii Doležalovou mám ráda nejen jako herečku, nýbrž i jako blogerku a spisovatelku. A její Jeden kopeček šmoulový je krásné pohlazení po duši s lehkou nostalgií, jak sama říká, nás devadesátkových dětí.


knihaAni vlastně nevím, jak shrnout děj knihy, v níž žádný není. Jedná se o vzpomínky malé holčičky na dětství, kterými chce tak trochu poděkovat celé rodině. Za to, jak krásné to bylo.

Pokud se jedná o formu knihy, je rozdělena do čtyř částí, v nichž každá má několik podkapitol. Graficky je doplněna drobnými ilustracemi Elišky Podzimkové a fotkami z autorčina dětství. Na našem trhu je výjimečná právě svou grafickou stránkou a zpracováním – nádherné desky, těžší gramážový papír, úprava textu nikoli na bílých stránkách, ale jakoby lehce zažloutlých, a spousta dalších drobností. Všechno do detailu ladí k atmosféře a duchu knihy.

A to je to, o čem bych ráda psala. Chtěla bych vyzdvihnout pocit, kterým kniha působí, neboť ten je zcela jedinečný. V každé kapitole je zmíněn kus rodové historie, kus vzpomínek, kus vyprávění a hlavně nezmíněný, ale zřejmý velký kus lásky. K mámě, tátovi, babičce, dědovi, celé širší rodině. Z knihy přímo čiší vřelá láska. Celou knihou se jako červená nit vine lehká nostalgie nad časy, které jsou nenávratně pryč. Vzpomíná ale bez trpkosti, s něhou, kterou jí každá vzpomínka na výlet, na Velikonoce, Vánoce a další, vyvolává.

Sama autorka upozorňuje, že se jedná o zápisky její rodiny. Ano. Ale i ne. Svým vyprávěním nás bere do minulosti, kterou si my všichni ještě pamatujeme. A zároveň i do té dávné, kdy se brali babička s dědou. A v tom by mohlo být takové maličké poselství této knihy: ptejte se, dokud máte koho. V každé rodině jsou příběhy, jen je najít včas.

Chráním si vzpomínky na všechny krásné chvíle, protože každá z nich je malý příběh o tom, za co můžu být vděčná. To, co jsme spolu prožili, nezmizelo, když jste odešli. Pointa je, že to nejdůležitější právě zůstalo. (Str. 143).

Jeden kopeček šmoulový je velmi specifická a nebojím se říct výjimečná kniha. Něžná, jemná, upozorňující na to, že důležité jsou vlastně ty maličkosti, které v tu chvíli za důležité nepovažujeme. Polévka u babičky. Houby s dědečkem. Telefon s mámou. Procházka se psem. Důležitý je život sám.


Jeden kopeček šmoulový
Autor Marie Doležalová
Nakladatelství Motto
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 173
ISBN/EAN 978-80-267-1355-5
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení