Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Iveta Svobodová – Podivné přátelství

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Čtenáři, kterým se zalíbila detektivka Ivety Svobodové Stíny minulosti (recenze zde), si na další knihy této autorky museli počkat celých pět let. Tentokrát jde o detektivní dvojromán s názvem Podivné přátelství, v němž vystupují opět stejní hrdinové.První část Podivný způsob se věnuje úmrtí mladé ženy Hany, z něhož je podezřelý její manžel Tomáš. Případ vyšetřují Luboš Neumann a jeho kolegyně Kamila. Právě oni spojují Podivné přátelství se Stíny minulosti. Zatímco v první detektivce autorka představuje Luboše jako majitele penzionu, který na aktivní službu již jen vzpomíná, naskytla se zde čtenáři možnost poznat ho jako vyšetřovatele. Přesto chce Iveta Svobodová posunout do popředí Kamilu, protože její postava pro ni skýtá větší potenciál. Luboš se tedy dočasně ocitá na vedlejší koleji, je postřelen a skončí v nemocnici.

Autorka rozvíjí paralelně dva příběhy, které jsou spolu svázané. Vyšetřování vraždy odhaluje soukromí svazku atraktivního muže a ženy, psychicky zlomené nenaplněnou touhou po dítěti. Hlavní roli hraje nenávist, která se nezastaví před ničím. Druhou linii tvoří změna v životě mladé Kamily, ukončení jednoho vztahu a budování druhého. I když jde o detektivku, v první části knihy se autorka soustředí spíš na vztahy mezi hlavními hrdiny, kriminální zápletka je poměrně jednoduchá a poněkud průhledná.

Druhá část nazvaná Falešné přátelství je komplikovanější. Vrací se do roku 1987 k případu, který Luboš Neumann vyšetřoval a představuje pro něj určité trauma. Dobře věděl, že jeden z odsouzených za vraždu účetní je nevinný, ale narazil na neprůstřelnou hradbu socialistické soudní mašinérie. Po patnácti letech, v době, kdy si Karel Bečvář svůj trest odseděl, se Luboš snaží ulehčit svému svědomí, případ objasnit a Karla očistit. Čtenář se tedy přenese v čase i v prostoru a ocitne se v Lubošově penziónu, hlavním stanu pátrání, kam se postupně sjedou prakticky všichni přátelé. Lásky a vztahy ustupují do pozadí, ale v příběhu zůstávají. Zvláštní místo mají Karlovy problémy vrátit se zpět do normálního života. Zápletka je propracovanější, vícevrstvá a autorce se podařilo udržet napětí až do konce. V okamžiku, kdy si čtenář myslí, že je mu už vše jasné, objeví se další detail, který příběh ještě trochu rozvine.

Stejně jako Stíny minulosti, není Podivné přátelství primárně pouze detektivkou. Skrývá se za ní román, určený pro specifickou skupinu čtenářů, či spíše čtenářek. Nerad vyčleňuji z literatury tu „pro ženy“, ale v knize Ivety Svobodové je mnoho atributů, které ji předurčují k tomu, aby po ni sáhly zejména ženy jako po odpočinkovém čtení, nad kterým nemusejí příliš hloubat. Postavy nejsou nijak komplikované, dost rychle je jasné, co je kdo zač. Kamila jako zdánlivá popelka s velkým potenciálem, pravý protiklad zlatokopky Renáty, o níž by si holky z kanclu špitaly „To je ale kráva“. Luboš dobrácký, poctivý a hřmotný medvěd, Tomáš mužný krasavec bez charakterového kazu.

Nelze popřít, že autorka dokáže vymyslet a zpracovat kvalitní detektivní zápletku. Vnucuje se myšlenka, že by dokázala napsat i dobrou „čistou“ detektivku bez balastu romantiky, bez citových vzplanutí a povinné svatby hlavních nebo vedlejších hrdinů. Ale vnucovat autorce způsob, jak má psát, je nesmysl. Je jasné, že cílí na čtenáře, o nichž jsem se zmínil v předchozím odstavci, a jimi budou její knihy vděčně přijímány. Právě pro ty jednoduše identifikovatelné charaktery postav a jednoznačnou polarizaci dobra a zla. Čili v tomto kontextu jde o zdařilou knihu.

Přesto bych měl dvě poznámky, jednu směrem k autorce a druhou k nakladateli. I když jde o příběh s výraznou příměsí romantiky, měla by se vyvarovat alespoň těch klišé, která už Jirotka v Saturninovi parodoval, jako je například bojovně vystrčená brada a podobně. Ani redaktor by neměl přehlédnout některé drobné omyly, například záměnu čepele a střenky nože na straně 64. Předpokládám však, že takové drobnosti lze snadno přehlédnout a nechat se zaujmout zápletkou, domácky pohodovou atmosférou Lubošova penzionu a milostnými vzplanutími.

 

 

Podivné přátelství
Autor Iveta Svobodová
Nakladatelství Šulc-Švarc
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 368
ISBN/EAN 978-80-7244-424-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení