
Život není jen špinavým popelníkem aneb James Frey vypráví
- Recenze
- Vytvořeno 25. 10. 2009 2:00
- Autor: Lenka Krausová

Miliony malých střípků. Bestseller nejen žebříčku New York Times na severním kontinentě za Atlantikem katapultoval Jamese Freye mezi oblíbené autory. Aby neupadl v zapomnění, o dva roky později, konkrétněji roku 2005, se na knižních pultech objevuje druhý spisovatelův počin – Můj přítel Leonard. Český čtenář se s „Leonardem“ mohl poprvé seznámit v poměrně nedávné době a to díky Michalovi Ulvrovi, jenž se chopil překladu.

Příběh je spisovatelovou autobiografií, jak již naznačují předchozí řádky. Jsme zavedeni do věznice, kde si James Frey odpykává příslušná léta za své hříchy spáchané na společnosti. Odpočítává poslední dny do svého propuštění a plánuje, kam povede své první kroky. Ze všeho, co jej vábí nejvíce, je náruč jeho přítelkyně Lilly, s níž se seznámil v odvykací léčebně a kterou hluboce miluje. Osud je však nemilosrdný a James nemá šanci se s dívkou setkat, neboť ta po smrti své babičky zakončuje život oběšením. Co si mladík počne s vlastním bytím, ponejprv netuší, ale poté si uvědomí, že je tu Leonard. Postarší chlapík překypující energií a láskou vůči Jamesovi, jehož považuje za syna a s kterým se seznámil v téže odvykací léčebně jako autor s Lilly. Leonard je bezpochyby největší Jamesovou oporou, která ho nenechá padnout na kolena a která je důležitým milníkem jeho života. Nezdráhá se příteli opakovat své názory a pohledy na dané situace, ačkoliv nejsou přijímány zrovna dvakrát nadšeně. Celé vyprávění je sledem událostí, které jsou pro Jamese Freye nezapomenutelné a které mají konkrétní cíl…
Neobvyklý styl úpravy knihy, o němž jsem se zmínila ve druhém odstavci, čtenáře dozajista překvapí. Přímá řeč postrádá uvozovky, což mě zpočátku mátlo, ale po pár stránkách jsem se mezi slovy pronesenými zúčastněnými osobami cítila jako ryba ve vodě. Není používán spisovný jazyk, čímž je dokreslena atmosféra běžných hovorů mezi lidmi, a nachází se zde neustálé opakování. Nesmím také opomenout vulgarismy, které se v titulu vyskytují v přiměřeném množství. Pokud jste ovšem pedantské povahy, jež se „nepatřičným slovům“ úzkostlivě vyhýbá, radím vám dílo odložit. Ačkoliv může tento způsob psaní působit krkolomně až nepřehledně, opak je pravdou. Sám autor říká (a já s ním na sto procent souhlasím): „Čte se jinak než cokoliv jiného, vypadá jinak než cokoliv jiného, používá vlastní gramatiku a unikátním způsobem používá opakování. To všechno je záměrná práce s emocemi čtenáře a způsob, jakým dát najevo své myšlenky a pocity. S bezcennými omezeními by to bylo daleko těžší.“ (Viz stránky nakladatelství Columbus.)
Pokud se mi stále nepovedlo vás nalákat, nechte své oči přečíst malou ukázku z knihy, neboť ta odhaluje téměř všechny stylistické a poutavé prvky…
Kde je Lilly?
Pojďme raději do mé kanceláře.
Já chci nejdřív vidět Lilly, Tome.
Prosím vás, Jamesi.
Já s váma do žádný kanceláře nepudu. Jen mi kurva řekněte, kde je Lilly.
Skloní hlavu a zhluboka se nadechuje. Pak se mi podívá do očí.
Než vám to povím, chci, abyste věděl, že vás Lilly moc milovala. Pořád o vás mluvila a…
Co se tu kurva děje?
Kouká na mě. Mlčí. Má slzy v očích.
Tak řeknete mi sakra, co se tu děje?
Kouká na mě, kouše se do rtu a zhluboka se nadechuje.
Srdce mi začíná tlouct.
Lilly.
Ztrácí hlas.
Lilly.
Zase to nedořekne.
Lilly dnes ráno umřela.
Zírám na něj. V ruce držím růže.
Cože?
Srdce mi tluče.
Co se jí stalo?
Tluče.
Vzala si život.
Nepřestávám na něj zírat. Moje srdce, moje srdce, moje srdce.
(Ukázka ze s. 32-33)
Román Můj přítel Leonard vydalo nakladatelství Columbus
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Hotel Winterhouse
Text patri tady -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...