
Recenze: Katarína Gillerová – Zapomeň na minulost
- Vytvořeno 14. 1. 2019 1:00
- Autor: Klára Dvořáková

Zapomeň na minulost vypráví o Sašce, která před třemi lety přišla o otce a starší sestru Mišku při nehodě v Tatrách. Ačkoliv se Saška domnívá, že o tragédii ví naprosto vše, stačí drobný incident s rodinným šperkem a velice záhy se ukáže, že minulost je poněkud jiná, než se na první pohled může zdát. Saška nevědomky odstartuje řadu událostí, které navždy změní nejen její vzpomínky na dobu dávno minulou, ale také budoucnost celé její rodiny.
Autorkou románu Zapomeň na minulost je známá slovenská spisovatelka Katarína Gillerová, která bývá často označována za slovenskou Danielle Steel. Kniha u nás poprvé vyšla už v roce 2012, i toto druhé vydání se zrodilo v nakladatelství Motto.
Zapomeň na minulost je knihou, která dokáže čtenáře značně překvapit. Ač se na první pohled může zdát, že se jedná o lehký a jednoduchý romantický příběh, a obálka tomuto tvrzení dosti nahrává, lze s čistým svědomím říct, že tomu tak rozhodně není. Autorka v knize rozpoutala doslova smršť spletitých a téměř neuvěřitelných příběhů, které dohromady tvoří klubko neuspořádaných pocitů a malých osobních tragédií, které dokáží čtenáři pořádně zamotat hlavu.
Kniha se značně odlišuje od dalších románů pro ženy svým jedinečným propojením více žánrů. V příběhu lze nalézt nejen romantické prvky, ale také složité osudy a psychické problémy některých postav, které jsou charakterističtější spíše pro psychologické romány. Další zvláštností je i pozvolné a napínavé rozplétání jednotlivých příběhů, jež zabraňuje čtenáři odhadnout závěr.
Hlavním pozitivem příběhu je právě jeho nepředvídatelnost, která drží čtenáře v mírném napětí po celou dobu, což je v rámci žánru romantických příběhů pro ženy poměrně netradiční a osvěžující.
Oproti předchozím autorčiným knihám – například Zvláštnímu příběhu – je zde vidět jistý posun v úrovni románu. Ačkoliv autorka stále často přeskakuje v časových rovinách z přítomnosti do minulosti a zase zpět, jsou zde alespoň jednotlivé změny graficky odlišené a díky tomu se kniha podstatně snadněji čte. Ostatně právě na jazyku lze vidět kvalitu autorčiny tvorby – kniha je psána velice čtivým a poutavým stylem, který čtenáře snadno vtáhne do děje a zároveň lze vstřebat i bez většího soustředění.
Zapomeň na minulost je knihou, která zcela jistě osloví čtenáře románů pro ženy. I když se v tomto případě rozhodně nejedná o jednoduchý román, u kterého nemusí přemýšlet, protože již zmíněné prolínání časových rovin vyžaduje čtenářovu pozornost. Tento román je zaujme i ty, kteří o romantické příběhy příliš nestojí, jelikož se nejedná o snadno předvídatelný děj a autorka dovedně zamotává osudy až do naprostého závěru.
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...