Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Šanda – Hemingwayův býk

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

O rybách píše Michal Šanda rád. Určitě by se mezi jeho knihami našly nějaké, v nichž se o rybaření nezmínil, dovolím si však tvrdit, že jich není mnoho. Proto nepřekvapí, když se okolo nich točí i povídky ve sbírce Hemingwayův býk, přestože titulu knihy vévodí jiný živočišný druh.

 

Aby nedošlo k omylu, raději hned uvedu na pravou míru toho býka. Ve skutečnosti nejde o reálného tura, ale o metaforu, vyjádřenou v mottu sbírky:

Literatura je ke spisovateli stejně nemilosrdná jako k toreadorům korida.

Autorem věty je Ernest Hemingway a čtenářům, kteří tuší alespoň něco z jeho života, je jasné, jaký myšlenkový pochod ji generoval. Ostatně Michal Šanda své povídky propojil střípky z Hemingwayova života a vše ústí do poslední povídky Neporažený. V ní rozvíjí větu, použitou jako motto, pohrává si s jejím významem, korida se v jeho podání stává reálnou a Hemingway jako slavný toreador stojí proti skutečnému býkovi. Ten se stejně jako nepoddajný literární útvar snaží svého protivníka nabrat na rohy a zadupat ho do prachu arény.

Povídky, předcházející tu poslední, volně navazují na předchozí text Údolí (recenze zde). Kromě toho, že je z nich cítit vše prostupující pach rybiny, odehrávají se opět převážně v hospodě nižší cenové skupiny a prostředkem vyprávění se staly řeči, které se obvykle v hospodách vedou. Podobnost Údolí a Hemingwayova býka netkví pouze v těchto atributech, které by se daly bagatelizovat s poukazem na autorovo oblíbené téma. Údolí se pojí s s jiným velkým americkým autorem, Johnem Steinbeckem, a to už není náhoda, ale promyšlený literární projekt, který možná bude pokračovat. To je však pouze spekulativní předpoklad. Nemusí se naplnit, protože Michal Šanda rád experimentuje a kromě ryb se dlouhodobě neváže na žádné téma.

Šandovy texty bývají většinou pohodové, téměř až laskavé, což zřejmě vychází právě z trpělivosti, v jaké se musí rybář vycvičit, aby se mohl tomuto koníčku oddat. Stejně jako byla pro východní filozofy důležitá cesta a nikoliv cíl, je pro správného rybáře důležitý čas prosezený v meditačním stavu mysli a boj se zaseklou kořistí je zpestřením. Vyprávěním o útrapách a úlovcích se rybář cvičí v umění fabulace a rozdávání radosti, srovnatelným s bájením lovců u pravěkých ohnišť, a autor, který prošel takovou školou, je schopen vrátit se ke kořenům literatury. V Hemingwayově býku však čtenář může pozorovat jistou odchylku od zmíněné laskavosti a pohody teplem prostoupené hospody, a to určitou nervozitu, nespokojenost a hádavost. Jako kdyby sám autor procházel poněkud neuspokojivým obdobím.

Šandovy povídky vycházejí z prostředí, spojujícího lidi z různých vrstev. Rybolovu propadají lidé nezávisle na intelektu i společenském postavení. Až na snobské výjimky si pak spolu rádi sednou a dají si pivo nebo grog, společné téma zruší bariéry vzdělání, politického i náboženského vyznání, v konečném důsledku odkrývá základní podstatu lidského (v tomto případě spíše mužského) života. Tato primitivní prapodstata nemá nic společného s mužským šovinizmem, jak by to mohly chápat feministky. Autor povídky propojuje odstavci, které lze chápat jako úseky Hemingwayova života, avšak také jako myšlenky o podstatě a bolestech tvorby. To dělá Šandovu sbírku čtivou i inspirativní.


Hemingwayův býk
Autor Michal Šanda
Nakladatelství Milan Hodek
Místo vydání Hradec Králové
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 124
ISBN/EAN 978-80-87688-79-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení