Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michael J. Sullivan – Dobrodružství Riyria: Percepliquis

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Po tříletém čekání se český čtenář dočkal posledního dílu knižní fantasy série Dobrodružství Riyria, která sleduje úspěchy a nesnáze zlodějské dvojice Hadriana a Royce. Pokud vás zajímá, zda svérázní hrdinové nalezli Novronova dědice a uchránili zemi před blížící se hrozbou, tak neváhejte a přečtěte si Percepliquis.Zločinec Royce ztratil nejmilovanější osobu a přišel o důvod, proč žít. Neštěstí se blíží i na lidská panství. Elfové překročili hranice svého území a nelítostně dobývají jednu oblast za druhou a se zajatci se neobtěžují. Císařovna Modina vysílá na výpravu do ztraceného města Percepliquis družinu, která by v troskách dávné metropole měla nalézt artefakt ukončující elfské tažení. Royce a Hadrian se tak s dalšími členy z řad spodiny a aristokracie vydávají na pouť za nalezením bájného předmětu, ale i pravdy o dlouho očekávaném Novronově dědici.

Kniha je psaná v er-formě. Děj nesledujeme pouze z pohledu jedné postavy, nýbrž jsou události čtenáři představeny prostřednictvím několika figur. Toto členění autorovi umožnilo líčit události z několika míst. Je tak možné se dočíst, jakým problémům čelí císařovna Modina, zatímco vyslaná skupina postupuje k bájnému městu. Oproti předchozímu dílu s 288 stranami se tato kniha rozrostla na 488 stránek. Sullivan dopřává ztracenému císařskému potomkovi náležitý prostor pro návrat. Skupina se tak pouští na výpravu až okolo sté stránky.

Ústřední dvojici představují zločinci Royce a Hadrian. V průběhu série se k nim ale přidaly další postavy, které i v závěrečném díle dostávají slovo. Známí hlavních hrdinů mají své sny, vlohy, ale i pohnuté osudy, jako například Modina:

„Uvěznili Royce,“ oznámil jí Hadrian. „Zavřeli ho do cely ve věži.“
„Já vím.“
„Ty víš?“ Vyhrkl udiveně. „Jak dlouho–“
„Já to nařídila.“ […]
„Když byl zabit můj otec,“ pokračovala, hledíc z okna, „vzpomínám si, že mě bolelo i dýchání. Ztratila jsem nejen otce; pro mě umřel celý svět, a já kdovíproč zůstala tady – sama. Přála jsem si jediné; aby to už skončilo. Byla jsem tak unavená. Přála jsem si, aby ta bolest přešla. Kdybych měla příležitost, kdyby mě neodvezli, neuvěznili mě, vrhla bych se do vodopádu.“ Obrátila se a znovu pohlédla na Hadriana. „Věř mi. Teď jen o něj dobře postaráno, přinejmenším tak, jak dovolí on sám. Ibis mu dává dobré jídlo, které Royce nechce jíst. Dokážeš si pro něj právě teď představit lepší místo?“ (Str. 47)

Samozřejmě na scénu vstupují smrt a násilí, které příběhu dodávají na realističnosti. Pro smutek a hluboký rozbor pocitů nemají postavy příliš času, což jsem osobně uvítala.

Spisovatel se pouští i na pole lingvistiky a vytváří pro svůj příběh elfská slova. Jedná se o milý detail, který svědčí o propracovanosti příběhu. Dalším důkazem je mnoho motivů, které byly do příběhu zapracovány. Postavy si tak například v knize odpouštějí a dávají si nové šance. K nalezení je tolik myšlenek, až je autor pro jistotu v Doslovu sám vysvětlil. Hloubkou díla jsem byla překvapená. Je otázkou, jak moc je dílo ovšem zdařilé, když autor sám musí v doslovu vysvětlovat své myšlenky. Já osobně toto osvětlení jednání postav vítám, jelikož pro dlouhý časový rozestup se mi z mysli vytratily detaily předchozích příběhů.

Jednotlivé díly této knižní série jsou představovány jako samostatné svazky, které si čtenář může přečíst bez znalosti předchozích. Děj jednotlivých titulů je uzavřen a hlavní zápletka se tak vždy dočká rozuzlení. Přesto se přikláním k dodržení posloupnosti knih. Už jen proto, aby čtenář věděl, jak dosáhly některé postavy svého postavení, změnily své chování anebo proč jednají určitým způsobem. Percepliquis představuje zdařilý závěr knižní série Dobrodružství Riyria. Fanouškům fantasy mohu rozhodně doporučit příběhy Hadriana a Royce.

Péči, kterou nakladatelství Argo knize věnovalo, dokládá i to, že její překlad zadalo Janě Rečkové, významné české autorce fantasy a sci-fi a velmi zkušení překladatelce. V této souvislosti si můžeme připomenout její úmrtí v březnu 2018.


Dobrodružství Riyria: Percepliquis
Autor Michael J. Sullivan
Překlad Jana Rečková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 488
ISBN/EAN 978-80-257-2424-8
Ediční řada Fantastika

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  
 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení