Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Zdeněk Hanka – Ticho nemá ozvěnu

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Zdeněk Hanka, český autor žijící v Kanadě, v letošním roce vydal novou knížku Ticho nemá ozvěnu. Stejně jako v předešlých titulech (Dopis do ticha, Střípek malachitu) se i zde prostřednictvím životního příběhu obyčejného člověka věnuje konkrétnímu společenskému problému. Tentokrát si zvolil tématiku nebezpečí internetového prostředí.

  

ticho-nema-ozvenuHlavní hrdinka Jillian Blairová je mladá, ambiciózní a chytrá dospívající dívka, která má vizi o svém budoucím životě v naprostém rozporu s představou svého otce. Ten si přeje, aby jeho dcera začala studovat práva, ale Jill se chce věnovat hudbě. Stýká se s partou mladých muzikantů a hudbou doslova žije. Snaží se s otcem vést rozhovor, ale neúspěšně. Pan Blair nakonec přijme myšlenku o hudební kariéře své dcery, striktně však vyžaduje, aby Jill studovala hudbu na škole, kde výstupem bude diplom či jiné osvědčení. Jill se proto rozhodne sama najít školu přes internet. A protože chce rodiče překvapit, s nikým se o svém rozhodnutí příliš nebaví. Stane se obětí podvodu. Ale jelikož o její schůzce týkající se studia nikdo neměl tušení, neboť chtěla rodiče překvapit, nenechá za sebou nejmenší stopu. Jednoho dne zmizí.

 

Podobně jako v díle Partitura pro srdce se děj této knihy odehrává ve dvou rozdílných časových rovinách, které se zhruba uprostřed střetnou a zapadnou do sebe jako dva dílky skládačky. Na rozdíl od „Partitury“ však dějové linie nejsou datovány, o to větším překvapením je ono protnutí obou dějů. 

 

Autor zůstává věrný svému rukopisu také v tom, že žádná z postav není vyobrazena jako „superhrdina“. Jsou to obyčejní lidé, kteří někam směřují a dělají na své cestě chyby. Neprochází v příběhu zásadní proměnou, ale jistě se ze svých chyb poučí. Jak už jsme u Zdeňka Hanky zvyklí, po přečtení díla nelze říct, která postava byla skutečně hlavní. Příběh se točí kolem nezvěstné Jill, ale při samotném pátrání je nejdůležitější role otce a také Jillianiných kamarádů z kapely. Je těžké posoudit, jak dalece by bylo takové pátrání na vlastní pěst reálné. Zde autor zřejmě vychází ze skutečnosti, že spousta lidí zůstává nezvěstných i po dlouhém vyšetřování policií. Hlavní myšlenkou navíc není, zda po ztracené Jill pátrá rodina a přátelé, nebo policie. Stěžejní idea díla Ticho nemá ozvěnu jen potvrzuje fakt, že všechny lidské problémy plynou z nedostatečné komunikace, slepého lpění na svém názoru a neústupnosti. 

 

Příběh není složitý a v některých momentech si čtenář říká, jak může někdo udělat takovou školáckou chybu jako Jill. Proč se neporadila alespoň s kamarády? Takové chyby se ale bohužel ještě dnes, a to přes veškeré preventivní programy ve školách a přestože prostředí internetu je naším každodenním společníkem, dopouští spousta lidí po celém světě. Proto není na škodu na toto nebezpečí neustále upozorňovat jakoukoliv formou, tedy i prostřednictvím literárního příběhu. 

Knihu doporučuji nejen dospělým, ale i mládeži a všem čtenářům, kteří mají rádi příběhy ze života obyčejných lidí.

 

Název: Ticho nemá ozvěnu

Autor: Zdeněk Hanka

Nakladatelství: Alpress

Vydání: 1

Rok vydání: 2018

Místo vydání: Frýdek-Místek

Edice: Klokan

Počet stran: 213

ISBN: 978-80-7543-856-0

 

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení