
Recenze: Zdeněk Hanka – Dopis do ticha
- Vytvořeno 15. 2. 2017 1:00
- Autor: Radka Jakubíčková

Děj psychologického románu Dopis do ticha Zdeňka Hanky je zasazen do nemocničního prostředí. Vykresluje dramatický vztah ženatého lékaře a zdravotní sestry. Vše se odehrává v několika liniích, které se vzájemně prolínají a tvoří tak ucelený obraz.
První dějová linka nás seznamuje s profesním životem doktora Jiřího Langa, uznávaného dětského lékaře, žijícího stereotypním manželským životem. Lang se stává oporou zdravotní sestře Lindě, která absolvovala operaci. Z této náklonnosti se však zrodí silný milostný vztah, Lang nad sebou ztrácí kontrolu, a proto přestává uvažovat racionálně. Nedokáže vnímat varovné signály svých kolegů a špatně také interpretuje vize tajemné kartářky, paní Patris, jejíž předpovědi jsou čtenáři předloženy formou dopisů. Ty tvoří samostatnou linii příběhu.
Další rovinou je Lindin příběh. Zdravotní sestra, mladá žena, která se pomalu smiřuje se skutečností, že nikdy nebude matkou, přenáší svou nervozitu na snoubence Ludvíka. Poté, co Linda pozná náklonnost svého kolegy, ocitá se rovněž v zajetí svých citů. Do tohoto vztahu vstoupí nečekaná událost, která zamíchá kartami života obou hlavních hrdinů. Lindu přivede k zoufalým myšlenkám a doktora Langa na cestu drogové závislosti. Velmi nenápadnou, ale pro Jiřího nejdůležitější roli sehraje Langova manželka Eva.
Nepříliš komplikovaný děj je umocněn složitostí různých úhlů pohledu na důsledky chování jednotlivých postav. Navzdory anotaci představuje nosnou postavu celého příběhu doktor Lang, také přístup k ostatním postavám je ovlivněn vnímáním doktora Langa a jeho zaslepeností. Nedokáže vyhodnotit odborné rady svého kolegy Bernarda, zásah vyšší moci interpretuje mylně, chování Lindy nepřikládá velkou míru důležitosti. Paradoxně si lépe poradí se závislostí na drogách, než se závislostí svého vlastního srdce.
Jádro příběhu spočívá v odlišných podobách lásky. Na jedné straně se zde objevuje láska zničující, na straně druhé láska uzdravující a nenápadně skrytá, taková, která tiše snáší bolest.
Tak jako malíř nevymalovává každý lístek, když chce na plátně vytvořit strom, ani autor neseznamuje čtenáře s pikantními detaily klasické milostné aféry. Čtenář je nucen k hlubokému přemýšlení o jednotlivých postavách, o jejich pohnutkách a závažnosti jejich jednání.
Knihu doporučuji všem čtenářům, kteří se nespokojí pouze s popisnou formou příběhu a neprahnou jenom po odpovědi na otázky kdo, jak, proč? Tento příběh potřebuje čtenáře, kteří hledají další a další otázky směřované ke svému vlastnímu nitru.
Ukázka z knihy
„Tak to zapijeme.“ Ve sklenkách zakroužilo víno, cinklo sklo a oba dva si s neklidem uvědomili, jak je jim spolu dobře. Doktor Lang si už několikrát před tím kladl otázku, jestli v Lindě nenašel zalíbení pouze podle úsloví „příležitost dělá zloděje“, ale takových příležitostí kolem něj přešlo více a on je nechal odplynout. Linda se zase ptala sama sebe, jestli náhodou Langa nevyhledává jen proto, že ji dovedl v kritických chvílích podržet a říct jí přesně to, co bylo třeba. Možná. Ale i kdyby, v každém případě ten vztah nabýval síly, jakou dosud ani jeden z nich nepoznal. Takový byl nejspíš vyšší plán.
Víno ubývalo a za okny se pomalu chystalo svítání a reprodukovaná hudba jim byla jediným svědkem. (Str. 79)
Název knihy: Dopis do ticha
Autor: Zdeněk Hanka
Nakladatelství: Alpress
Místo vydání: Frýdek-Místek
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: 176
ISBN: 978-80-7543-251-3
Ediční řada: Román pro ženy
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...