Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Richard Erml a Barbora Hrzánová – Vinnetou naší doby

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Jsem ráda, že ještě existují knihy o lidech, kteří mají co říct, a co předat S pocitem zachumlané duše, s krásnou pronikavou vůní papíru s fotkami, o kterých víte, že jsou vzácným kouskem z archívu dotyčného, nebo akcí z příjemného profi focení, se vzpomínkami na dobu, která je už pro nás dobou minulou…

  

vinnetou-nasi-dobyVinnetou naší doby je skutečně Bára Hrzánová, protože ten kus indiánské moudré duše, která je spojena se svou moudrostí, za kterou se nebojí stát, to je přesně tím velkým tajemstvím pro život.

 

Nitka opravdovosti, nadšení, radosti ze života a chuť se poprat s jakoukoliv výzvou je cítit mezi řádky, ať už autor píše o Báře samotné, nebo se odklání k lidem, kteří s ní jsou nějakým způsobem spjati. Divadelní prkna skřípou na každé stránce a k vůni papíru se přidává i vůně divadelních šaten a prachu, který ještě po představení dlouze sedá zpět na divadelní prkna. A jsem si jista, že část toho prachu mají všichni herci i doma, že ta vášeň, ten kus herce, v každém zůstává, i když za ním pro ten večer zaklapnou dveře divadla a ponoří se do běhu obyčejných dnů, jež jsou ale pro ně úplně stejné jako pro nás, diváky.

 

A úplně stejně prožíváme i milostné karamboly, i pracovní úspěchy, životní hledání a krize, díky kterým získáváme sílu. 

 

Reportážní záznam hovorů, které spolu vedli dva kamarádi, divadelní kritik Richard Erml, a Bára Hrzánová, herečka každým coulem. Kniha slibuje také otisk doby, ve které se jednotlivé části odehrávají a tady dávám jedno velké plus! Ten otisk je tak znát, že znovu cítíte nadšení porevoluční, znovu vzpomínáte na doby, kdy vůně pomerančů byla neodmyslitelně spjata s Vánocemi. V tomto směru autor splnil na výbornou a už jen to vtažení do minulosti, do vzpomínek, vyprávěných někým jiným, je úchvatným prožitkem pro duši. 

 

Oceníte i Bářina tatínka, dozvíte se něco o mamince a zjistíte, že ten mix genů vytvořil neopakovatelné dílo. Ženská herečka s talentem Jiřího Hrzána je totiž na světě jenom jedna. Je dobře, že Bára Hrzánová není profláklá v seriálech a v rozhlasových hrách a filmech ji musíte trošku hledat, protože je jako vzácné koření. Milovníci divadelních prken ji znají samozřejmě lépe, ale v tom je právě to kouzlo. Proč Bára netíhla k filmu? „Kvůli divadlu, samozřejmě. Pro mě je divadelní kontakt s diváky daleko silnější a zábavnější. Baví mě ona výměna energie mezi jevištěm a hledištěm a baví mě dostávat lidi na svou stranu.“

 

Tady, mezi řádky ve vyprávění pochopíte, že divadlo je něco svátečního, divadlo nelze konzumovat, to si lze jen vychutnávat. Skvělá kombinace fotografií, v nichž vidíte spoustu proměn jedné ženy, v rolích i běžném životě, textu poutavého jako tisíce úsměvů, a především ta atmosféra, duch, který se mění s každou další kapitolou, dělá z této knihy něco, co si chcete číst zachumlaní v hřejivé dece. 

 

O autorech:

Bára Hrzánová (1964), absolventka DAMU, divadelní, filmová a rozhlasová herečka, muzikantka. Hrála na scénách Národního divadla, Divadla v Řeznické, Divadla Na zábradlí, Divadla Na Jezerce. Dnes ji můžeme vidět v Praze v Divadle Kalich a ve Viole. Vystupovala ve filmech Requiem pro panenku, Spiklenci slasti, Už a v dalších. S inscenací Hrdý Budžes podle bestselleru Ireny Douskové objíždí již šestnáctým rokem republiku. Na vysoké škole založila kapelu Condurango, pro kterou skládá, píše texty, hraje v ní a zpívá. S hercem Radkem Holubem mají syna Tondu a fenku Pepinu.

 

Richard Erml (1961), absolvent FAMU, divadelní publicista, kritik, dramaturg a autor šesti knih z prostředí Tibetu, Indie a pražské Libně (Zuzanka a tibetské velehory, Jidášovi bratři, Můj muž, má žena a další). Dlouholetý redaktor čtrnáctideníku Divadelní noviny, externista týdeníku Reflex. V nakladatelství Eminent vydal knihy Panker a já v hustým Ladaku a Tibetské nebe, peklo, ráj. S tibetoložkou Zuzanou Ondomišiovou mají syna Tashiho a pejska Berryho.

 

Název: Vinnetou naší doby   

Autor: Richard Erml a Barbora Hrzánová

Nakladatel: Eminent

Rok vydání: 2018

Vydání: 1.

Stran: 224

ISBN: 978-80-7281-525-8

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení