
Recenze: Sophie Hannah – Záhada tří čtvrtin
- Vytvořeno 27. 11. 2018 1:00
- Autor: Sabina Huřťáková Hašková

Hercule Poirot je bezesporu jeden z nejslavnějších detektivů, nejen v románech Agathy Christie, ale i na televizní obrazovce. Záhada tří čtvrtin je v pořadí třetí knihou úspěšné spisovatelky Sophie Hannah, ve které oživila tohoto slavného belgického detektiva. Jak se jí kniha podařila? Je Poirot srovnatelný s tím, kterého stvořila Christie?
Vypravěčem příběhu je opět inspektor Scotland Yardu Edward Catchpool. Poirota navštíví postupně čtyři lidé, kteří dostali podivný dopis. V něm je Poirot obviňuje, že zavraždili jistého starce – Barnabase Pandyho – a měli by se přiznat. Je v tom samozřejmě háček. Údajní vrazi jsou všichni korespondenti a navíc, skutečným autorem těchto dopisů není Hercule Poirot.
Jakmile se detektiv vzpamatuje z obvinění, začne ho případ zajímat. Kdo byl tak troufalý, aby poslal dopisy jeho jménem? Chce dotyčný, aby smrt Barnabase Pandyho, označenou až dosud jako nehoda, vyšetřil? Ať už Poirot chce, nebo nechce, nakonec se do případu pustit musí. Požádá ho o to otec jednoho z obviněných. Je si jist, že jeho syn je nevinný, a požaduje, aby to Poirot dokázal.
Sophie Hannah není Agatha Christie a nikdy jí ani nebude. Ale to všechno v dobrém smyslu. Je to skvělá autorka, která rozhodně ví, co dělá a může si dovolit i takový krok, jako je vymyšlení těžkého a zamotaného případu pro Hercula Poirota. Hannah dodržuje veškeré podklady, které od Christie má. Její Poirot je stejný, stejný puntičkář, stejný zvědavec, je stejně důsledný a ostražitý. Jeho šedé buňky pracují stejně dobře, jako v prvních románech, které o něm psala Christie. A přesto je jiný.
Poirot v příběhu Sophie Hannah není tak nadutý, přiznává, že se může mýlit, ale nepochybuje o svých schopnostech. Autorka mu vymyslela příběh doslova na tělo. Zpočátku se odehrává v Londýně, ale časem se děj přesune na anglický venkov, do starého a chladného sídla Barnabase Pandyho. Detektiv musí rozlousknout záhadu, protože v době Pandyho smrti bylo v sídle jen pár obyvatel a ti jsou ochotní si potvrdit alibi. Mluví pravdu, nebo jeden z nich lže?
Hannah je vynikající autorka thrillerů, ale i detektivních románů. Již její druhý příběh s Poirotem byl vynikající a laťku si udržela i v knize Záhada tří čtvrtin. Příběh je dokonale zamotaný, ale ne natolik, že by se čtenář neorientoval. Naopak. Láme si hlavu spolu s Poirotem a až do poslední chvilky netuší, jak to všechno bylo a proč vlastně byly ony dopisy rozeslány.
Román Sophie Hannah je mnohem rozsáhlejší, než jsou útlé románové knížky Agathy Christie. Poirot v něm dostal, co si zasloužil, mnohem větší časový prostor, pole působnosti a bravurně vymyšlenou historku. Záhada tří čtvrtin patří k nejlepším románům, které jsem s Herculem Poirotem jako hlavním hrdinou četla.
Název knihy: Záhada tří čtvrtin
Autor: Sophie Hannah
Překlad: Veronika Volhejnová
Nakladatelství: Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Počet stran: 336
ISBN: 978-80-242-6218-5
Ediční řada:
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...