Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Michal Viewegh, Alena Mornštajnová, Pavla Horáková, Miloš Urban, Ivana Myšková, Petr Stančík, Martin Goffa, Klára Notaro – Město mezi zelenými kopci

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Řekne-li se léto, vybaví se nám postupně obrazy líně plynoucího času, dovolených, výletů, lásek, cestování, šplouchání mořských vln či vůně ohně, chuť vína nebo piva. Od každého kousek můžeme najít v antologii povídek Město mezi zelenými kopci, neboť osm současných českých spisovatelů přijalo výzvu vytvořit povídku na téma léto. A vedli si všichni velice dobře – každý v jiném stylu, s jinou představou, ale všichni ten svůj odstín léta zachytili.

 

mesto-mezi-zelenymi-kopciKaždá povídka je uvedena krátkou úvahou daného autora. Spisovatelé v ní líčí své asociace na představy o létě a prozrazují, které umělecké dílo jim léto připomíná. Poté následuje samotná povídka.

 

Hlavním motivem povídky Michala Viewegha Lenka a spící princ, která antologii otevírá, je mladá a neklidná láska. Tak jako léto nabízí teprve zrající plody, tak také v tomto příběhu láska potřebuje teprve uzrát. Autor opět nezapřel své umění vyprávět z ženského pohledu. 

 

Alena Mornštajnová se v Dívce z města mezi zelenými kopci vrací do minulosti a nabízí analogii života jedné zvláštní dívky a obrazu malíře, který v létě projíždí městečkem. Povídku lze vnímat anonymně, ale v případě Aleny Mornštajnové bych si troufla říci, že je v příběhu dostatek indicií k dešifrování příběhu skutečného malíře. 

 

Výpravou do nitra ženského světa je povídka Ve vlastní šťávě Pavly Horákové, Miloš Urban ve Šrámkově Sobotce vystihuje život v rovině umělecké tvorby. Atmosféru zahrádkářské kolonie se všemi zákony tohoto mikrosvěta popisuje v povídce Pumpa Petr Stančík. Také další spisovatelé – Ivana Myšková (Pes z Akrotiri), Matin Goffa (Plán B) a Klára Notaro (Bílá laň) se svého úkolu zhostili bravurně.

 

Nelze objektivně říci, která z povídek je nejlepší. Každá je úplně jiná prostředím nebo časovým zasazením příběhu, ale i zvoleným tématem. Čtenář je do jisté míry ovlivněn očekáváním u známých autorů, a naopak zvědavostí u autorů méně známých. 

 

Souhlasím s editorkou knihy Annou Urbanovou, která v předmluvě říká, že povídka je v dnešní době lehce opomíjeným žánrem. (Str. 6). Mnoho čtenářů dnes vyžaduje hluboký příběh se spoustou zápletek, dramatickými zvraty v ději a silnou postavou, která se v průběhu díla promění, postavou, v níž se tak trochu vidí. Povídka je jiná. Na malém prostoru musí autor zachytit atmosféru a zasadit do ní krátký úderný příběh, který zůstane pod kůží. Ač sama také raději sáhnu po delším příběhu, tato výzva autorům, kteří tvoří v současnosti, mě na první pohled zaujala a nezklamala. Nehledě k tomu, že léto a povídka podle nepsaných pravidel zkrátka patří k sobě.

 

Tak, jak to v antologiích bývá, jedna povídka se líbí více než ta druhá, třetí vede k zamyšlení, další si mohu číst stále dokola a vždy ve mně zanechá jinou stopu. Všechny povídky sbírky Město mezi zelenými kopci však splnily účel – zakonzervovat kousek léta s jeho vůněmi, chutěmi, světly a stíny. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi krátké příběhy nebo třeba právě hledají knížku vhodnou na cesty (vejde se téměř do kapsy a příběhy jsou uzavřené, můžete ji tedy bez obav zavírat a otevírat v krátkých i dlouhých intervalech bez obav, že se budete muset vracet v ději).

 

Antologie Město mezi zelenými kopci není v edici Listen prvním počinem svého druhu. Například v roce 2008 se autoři zhostili úkolu napsat povídky s motivem tajemna a vznikla tak sbírka Schůzky s tajemstvím. Obě sbírky mají stejný účel – nabídnout čtenáři literární miniatury na určité téma. Dle mého názoru je Město mezi zelenými kopci živější a zdařilejší, ale nechám na každém čtenáři, jaký úsudek si udělá a které téma je mu bližší. 

 

Název: Město mezi zelenými kopci

Autor: Michal Viewegh, Alena Mornštajnová, Pavla Horáková, Miloš Urban, Ivana Myšková, Petr Stančík, Martin Goffa, Klára Notaro

Editor: Anna Urbanová

Nakladatelství: Euromedia

Vydání: 1

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2018

Počet stran:120

Edice: Listen

ISBN: 978-80-7549-895-3

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení