Recenze: Michal Viewegh, Alena Mornštajnová, Pavla Horáková, Miloš Urban, Ivana Myšková, Petr Stančík, Martin Goffa, Klára Notaro – Město mezi zelenými kopci
- Vytvořeno 10. 11. 2018 1:00
- Autor: Radka Jakubíčková
Řekne-li se léto, vybaví se nám postupně obrazy líně plynoucího času, dovolených, výletů, lásek, cestování, šplouchání mořských vln či vůně ohně, chuť vína nebo piva. Od každého kousek můžeme najít v antologii povídek Město mezi zelenými kopci, neboť osm současných českých spisovatelů přijalo výzvu vytvořit povídku na téma léto. A vedli si všichni velice dobře – každý v jiném stylu, s jinou představou, ale všichni ten svůj odstín léta zachytili.
Každá povídka je uvedena krátkou úvahou daného autora. Spisovatelé v ní líčí své asociace na představy o létě a prozrazují, které umělecké dílo jim léto připomíná. Poté následuje samotná povídka.
Hlavním motivem povídky Michala Viewegha Lenka a spící princ, která antologii otevírá, je mladá a neklidná láska. Tak jako léto nabízí teprve zrající plody, tak také v tomto příběhu láska potřebuje teprve uzrát. Autor opět nezapřel své umění vyprávět z ženského pohledu.
Alena Mornštajnová se v Dívce z města mezi zelenými kopci vrací do minulosti a nabízí analogii života jedné zvláštní dívky a obrazu malíře, který v létě projíždí městečkem. Povídku lze vnímat anonymně, ale v případě Aleny Mornštajnové bych si troufla říci, že je v příběhu dostatek indicií k dešifrování příběhu skutečného malíře.
Výpravou do nitra ženského světa je povídka Ve vlastní šťávě Pavly Horákové, Miloš Urban ve Šrámkově Sobotce vystihuje život v rovině umělecké tvorby. Atmosféru zahrádkářské kolonie se všemi zákony tohoto mikrosvěta popisuje v povídce Pumpa Petr Stančík. Také další spisovatelé – Ivana Myšková (Pes z Akrotiri), Matin Goffa (Plán B) a Klára Notaro (Bílá laň) se svého úkolu zhostili bravurně.
Nelze objektivně říci, která z povídek je nejlepší. Každá je úplně jiná prostředím nebo časovým zasazením příběhu, ale i zvoleným tématem. Čtenář je do jisté míry ovlivněn očekáváním u známých autorů, a naopak zvědavostí u autorů méně známých.
Souhlasím s editorkou knihy Annou Urbanovou, která v předmluvě říká, že povídka je v dnešní době lehce opomíjeným žánrem. (Str. 6). Mnoho čtenářů dnes vyžaduje hluboký příběh se spoustou zápletek, dramatickými zvraty v ději a silnou postavou, která se v průběhu díla promění, postavou, v níž se tak trochu vidí. Povídka je jiná. Na malém prostoru musí autor zachytit atmosféru a zasadit do ní krátký úderný příběh, který zůstane pod kůží. Ač sama také raději sáhnu po delším příběhu, tato výzva autorům, kteří tvoří v současnosti, mě na první pohled zaujala a nezklamala. Nehledě k tomu, že léto a povídka podle nepsaných pravidel zkrátka patří k sobě.
Tak, jak to v antologiích bývá, jedna povídka se líbí více než ta druhá, třetí vede k zamyšlení, další si mohu číst stále dokola a vždy ve mně zanechá jinou stopu. Všechny povídky sbírky Město mezi zelenými kopci však splnily účel – zakonzervovat kousek léta s jeho vůněmi, chutěmi, světly a stíny. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi krátké příběhy nebo třeba právě hledají knížku vhodnou na cesty (vejde se téměř do kapsy a příběhy jsou uzavřené, můžete ji tedy bez obav zavírat a otevírat v krátkých i dlouhých intervalech bez obav, že se budete muset vracet v ději).
Antologie Město mezi zelenými kopci není v edici Listen prvním počinem svého druhu. Například v roce 2008 se autoři zhostili úkolu napsat povídky s motivem tajemna a vznikla tak sbírka Schůzky s tajemstvím. Obě sbírky mají stejný účel – nabídnout čtenáři literární miniatury na určité téma. Dle mého názoru je Město mezi zelenými kopci živější a zdařilejší, ale nechám na každém čtenáři, jaký úsudek si udělá a které téma je mu bližší.
Název: Město mezi zelenými kopci
Autor: Michal Viewegh, Alena Mornštajnová, Pavla Horáková, Miloš Urban, Ivana Myšková, Petr Stančík, Martin Goffa, Klára Notaro
Editor: Anna Urbanová
Nakladatelství: Euromedia
Vydání: 1
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2018
Počet stran:120
Edice: Listen
ISBN: 978-80-7549-895-3
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...