
Recenze: Ivan Mládek a Petr Zajíc – Ivan Mládek obrazem i slovem
- Vytvořeno 8. 11. 2018 1:00
- Autor: Petra Lojínová

Humor českého národa je velmi specifický, často mystifikační a absurdní. Ne nadarmo se dlouhou dobu držel na první příčce ankety Největší Čech Jára Cimrman, než byl z malicherného důvodu své neexistence z hlasování vyloučen. Cimrman je bezpochyby nenahraditelný, ale má své důstojné nástupce a jedním z nich je všestranný umělec a humorista Ivan Mládek. K sedmdesátému výročí jeho malířské tvorby vydalo letos nakladatelství Mladá fronta monografii Ivan Mládek obrazem a slovem.
Ivan Mládek bezesporu patří mezi umělce, kteří ovlivňují už několik generací. I přesto, že se nikdy nesnažil být celebritou z předních stránek bulvárních časopisů, jak se to stalo módou a nutností zejména po sametové revoluci. Asi nejznámější je díky písním kapely Banjo Band Ivana Mládka, která je na scéně už přes padesát let. Soustředil a udržel kolem sebe výborné muzikanty, velmi často i s komediálním talentem, je autorem hudby i textů, moderátorem, velmi zdatným interpretem a specifickým zpěvákem. Pokud by snad měl někdo dojem, že jsou jeho písně jen taková legrácka, postavená na základní harmonické kadenci, nechť si směle zkusí jednu dvě zahrát či zazpívat a svůj názor rychle změní.
Jeho scénáristická tvorba (například Čundrcountry show, Cyranův ostrov) v mnohém reagovala na formát, který byl žádaný dobou i publikem – na expanzi dovozových sitcomů. Ivan Mládek dokázal tento formát dotáhnout ad absurdum, čímž zaujal nejen „lidového“ konzumenta těchto nekonečných seriálů, ale v podstatě i jeho odpůrce. V neposlední řadě je známá i Mládkova knižní tvorba (například Zápisky šílencovy, Fejetony). Mohlo by se tedy zdát, že výtvarné umění bude lehce na okraji jeho zájmu, ale opak je pravdou. I když malování začínalo jako další z mnoha recesí, kterými Ivan Mládek zpestřuje život sobě i svým fanouškům. Ve všech těchto oblastech platí, že se pod maskou klauna a zdánlivého amatéra skrývá obrovský talent a ještě větší práce.
Většina lidí má malířský styl Ivana Mládka spojený především s antiperspektivou, principem, který převrací pravidla perspektivy. Ale autorův záběr je mnohem širší, obrazy obsahují řadu prvků moderního malířství, například kubismu, minimalismu, surrealismu a dalších směrů, objevují se odkazy na Picassa, da Vinciho, Rembrandta, Gauguina, Delacroixe apod. Ivan Mládek ale nepatří mezi výtvarné epigony, jednotlivé inspirační zdroje využívá s obrovskou nadsázkou, ale zároveň velmi poučeně a s pokorou. Je jasné, že bez teoretických znalostí a dobře zvládnutého řemesla by nevznikla umělecká díla, ale paskvily. Některé z maleb reagují na aktuální společenské či politické události, ale je nepravděpodobné, že by časem ztratily na umělecké hodnotě a účinku. Humor, obsažený v obrazech, nevyužívá jednu osvědčenou formu, ale naopak řadu nuancí, od jemného náznaku ke grotesce.
Při otevření monografie čtenář řeší dilema – je lepší přečíst si nejprve text, nebo se zahledět na obraz? Malby jsou bez přehánění skvělé, potvrzují Mládkův vytříbený smysl pro kompozici i pro práci s barvami. Doprovodné texty na protější straně zdánlivě vysvětlují některé okolnosti jejich vzniku nebo jinou zajímavost, ale jedná se spíš o drobný prozaický útvar, který více či méně souvisí s obrazem. A také více či méně souvisí s realitou. Jsou velmi vtipné, minimalismus výtvarný koresponduje s minimalismem literárním. Autorova dlouholetá zkušenost s tvorbou písňových textů se odráží v prozaické tvorbě, ta působí nenuceně a lehce, ale nikoliv „nahozeně“.
Recesistické, dadaistické a mystifikační poznámky obrazy nijak nedegradují, Ivan Mládek si tuto formu může s přehledem dovolit. Hýčká svého čtenáře kombinací malby a slova, baví ho, ale zároveň podněcuje jeho fantazii a vyžaduje jeho pozornost. Vrací ho do doby, kdy humor nestál na vulgaritách či stokrát omílaných fórcích. Mládkův styl je možná prvoplánový, ale velmi elegantně a decentně prvoplánový, působí nenásilně a nadčasově.
Kniha je členěna do dvou hlavních částí, první obsahuje rozhovor Ivana Mládka se spoluautorem publikace Petrem Zajícem, druhá vlastní obrazy a texty. Ty nejsou datovány, ale není to z důvodu opomenutí, Ivan Mládek své obrazy nedatuje zcela záměrně, jak sám v rozhovoru vysvětluje. V závěru jsou krátké medailonky obou autorů a zjednodušené přiřazení obrazů k výtvarnému směru.
Pokud se vrátím k úvodním slovům o pokračovateli Járy Cimrmana v oblasti umění, po stručné charakteristice tvorby Ivana Mládka je jasné, že mé tvrzení nebylo nijak přehnané. Navíc mají oba ještě jednu společnou – a pro umělce poměrně vzácnou – vlastnost: skromnost.
Název: Ivan Mládek obrazem i slovem
Autor: Ivan Mládek a Petr Zajíc
Nakladatel: Mladá fronta
Rok vydání: 2018
Vydání: 1.
Stran: 192
ISBN: 978-80-204-4921-4
Aktuality
-
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál... -
Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě
7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Karel Jaromír Erben – Kytice
Kokot -
6 knih, které si vybrat do zimních dnů
Já ještě hledám různé slevy na knihy na https://slevovykupon.net/c/knihy-hudba-a-film/ -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
potřebuji poradit jak poznat druh tropu v praxi -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
haha -
Lucemburská sága pokračuje italským dobrodružstvím
Knížka se četla skoro sama, navazovala na Válku královen. Příběh nekončí, proto bych ráda věděla jaké ... -
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...