Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lisa Jackson – To mi zaplatíš

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Letní tábory jsou nejen místem letních lásek, ale také místem, kde vznikají různá tajemství. Některá tajemství jsou neškodná, jiná si s sebou neseme celý život. Před dvaceti lety došlo na jednom takovém táboře ke zmizení dvou dívek. A každý, kdo tam tehdy byl, má co skrývat!

 

 

to-mi-zaplatisKdyž se po dvaceti letech objeví na pláži poblíž bývalého dětského tábora lidské kosti, je k případu povolán vyšetřovatel Lucas Dalton. Ten je nejen místním policistou, ale současně bývalým praktikantem tábora v době, kdy zde zmizely dvě dívky. Nikdo neví, co se s nimi stalo. Mohou tak kosti patřit některé z nich? Co více, jedna z nich byla jeho bývalou přítelkyní, s níž se krátce před jejím zmizením rozešel, a vedoucím tábora byl jeho otec. Byť by měl případ s takovou mírou osobní zainteresovanosti odmítnout, neučiní tak. Do místa se sjíždějí i ostatní bývalí praktikanti. Každý z nich má co skrývat a každý z nich má svůj vlastní zájem upravit si pravdu tím správným směrem. Co se tedy tehdy skutečně stalo a kdo o tom ví více, než ostatní? Někdo zjevně ano, neboť jednotlivým bývalým vedoucím začínají přicházet zprávy s jasným sdělením: „To mi zaplatíš!“

 

Kniha To mi zaplatíš z pera spisovatelky Lisy Jackson není součástí žádné ze sérií této plodné autorky. Jedná se o samostatný román, což do její tvorby přináší svěží vánek v podobě nového příběhu a zcela nových hrdinů. Faktem je, že v prvopočátku se může čtenáři zdát, že je těch hrdinů snad až přespříliš a může mít problém se zorientovat.Nicméně začátek knihy je velmi svěží, dynamický a čtivý a čtenář postupně získává přehled o tom, kdo je kdo a jakou roli v příběhu sehrává. Na druhou stranu je v důsledku množství postav náročnější sžít se s jejich povahou, z níž je možné spíše usuzovat, než že by byla významněji vykreslována samotnou autorkou. 

 

Psychothriller je demonstrací toho nejlepšího, co Jackson dovede. Úvod knihy je velmi dynamický a i přes slabší střední část si autorka vylepšuje reputaci v závěru knihy, kdy si autorka se čtenářovou představivostí pohrává prakticky až do závěrečné stránky a je skutečně náročné odhadnout, jaká je skutečně pravda. V závěru pak nenechává nezodpovězené otázky, naopak je čtenáři předloženo logické a smysluplné rozuzlení příběhu. 

 

Na knize lze ocenit především umné vedení dvou časových linií, kdy se střídá minulost na táboře s přítomností. Ti samí lidé se střetávají na tom samém místě, nicméně v rozdílném čase, s rozdílnými životními zkušenostmi, se stejnými povahami, ale jinými životními cestami. Propojení děje „tehdy“ a „teď“ je však psáno natolik zkušeně, že je bezpochyby devizou díla, nepůsobí rušivě, naopak přidává na atraktivitě a přispívá k pochopení hlavních myšlenek a samotné dějové linky. 

 

Lisa Jackson je specialistkou na „omáčku“, často tak ve svých knihách odvádí pozornost od toho, co čtenáře zajímá nejvíce. Díky tomu však do příběhu vpravuje okrajově i jiné emoce, než jen prožitek napětí a touhy znát odpovědi na otázky. Nechybí tak láska či záblesky komplikované lidské povahy, která se s věkem dost možná modifikuje, to podstatné však zůstává. Ačkoliv je to někdy skryto pod povrchem, pod který v reálném životě nedokážeme nahlédnout, prostřednictvím stránek knih a perspektivy autora jsme toho postupně schopni.

 

Ukázka z knihy: 

Frustrovaně zatroubila, ale dostalo se jí jen vulgárního gesta od řidiče před ní, protože auta se sice dala konečně do pohybu, ale jen se ploužila kolem Washington Square a dál na Canyon Road.

Reva mohla vzteky vyletět z kůže.

Teprve když najela na dálnici číslo 26 směrem na jih, konečně se dočkala normálního tempa, a tak dupla na plyn a předjížděla jako šílená, aby jí kilometry ubíhaly rychleji. Doufala, že se dostane k Jo-Beth dřív, než dorazí někdo další. Potřebovala si s ní popovídat mezi čtyřma očima, aby si osvěžila paměť a sjednotila svou výpověď s její.

Nervozita ji užírala. Reva Mercadová, ohnivá Hispánka, která měla vlastní blog, pořad v rádiu v sobotu večer a brzy bude mít i část vysílacího času internetové televize o všem možném, co se týkalo latinskoamerické problematiky, se proměnila v roztřesený uzlíček nervů.

Nesmí to podělat.

Nemůže připustit, aby se minulost nad ní vztyčila a kousla ji do zadku. (Str. 141).

 

Název knihy: To mi zaplatíš  

Autor: Lisa Jackson

Překlad: Marie Čermáková-Frydrychová

Nakladatelství: Domino

Místo vydání: Ostrava

Rok vydání: 2018

Vydání: První

Počet stran: 488

ISBN: 978-80-7498-272-9

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení