
Recenze: James Islington – Stín věcí ztracených
- Vytvořeno 30. 9. 2018 1:00
- Autor: Tereza Zítková

V nakladatelství Host vyšel první díl nové trilogie australského autora Jamese Islingtona. A vypadá velice nadějně. Příběhem se prolíná klasický boj dobra a zla, přičemž u některých postav čtenář musí přemýšlet, na kterou stranu si je přiřadit. A o to je to zajímavější. Kdo nakonec zvítězí a jak dopadne blížící se válka?
Již je to mnoho let, co byli svrženi božští Auguři. Jejich sloužící – Nadaní – byli ušetřeni jen díky Zásadám, které svazují jejich schopnosti, oni tak nemohou ohrozit nikoho z nenadaných. Od toho tu jsou tzv. Správci, kteří dodržování pořádku hlídají, tresty za porušování Zásad bývají většinou smrtelné. Často se také stává, že si Správci Zásady vykládají po svém a trestají Nadané za sebemenší drobnost.
Davian patří mezi Nadané, studuje na škole, která je pro něj určená, a čekají ho už jen konečné zkoušky. Davian ale zjišťuje, že kromě toho, že patří mezi skupinu, jíž společnost opovrhuje, vládne také mocí dávných Augurů. Když s touto informací začne pracovat, spustí několik dalších akcí, díky kterým se dá vše do pohybu. Davian odchází ze školy spolu se svým kamarádem, aby se dozvěděl něco víc o své pravé identitě a aby zjistil pravdu o tom, zda se opravdu Bariéra na severu hroutí a zda jim opravdu hrozí nějaké nebezpečí od barbarů. Nikdo si nemůže být ničím jistý. Navíc se zdá, že král už nemá dostatek sil, aby rozhodl o tom, jak se k případnému nebezpečí země postaví.
Zpočátku jsem měla problém se jmény, nepamatovala jsem si, kdo je kdo, jejich složitost mě trápila i z důvodu, že jsem nevěděla, jak je správně číst. Když jsem si ale vše zjistila a zvykla si na ně, ubíhalo mi čtení lépe a já si příběh náležitě vychutnala. Moc, kterou vládnou Nadaní, je opravdu veliká, ale omezení, které jim dali ti, co ji nemají, jsou také taková. Po celou dobu vyprávění jsem doufala, že se pro tyto výjimečné lidi najde řešení a oni budou moct být sami sebou. Bohužel je ale strach z neznáma mocný nepřítel, a tak musí Nadaní dál čekat na světlejší zítřky. Na druhou stranu ale tento strach chápu.
Mnohovrstevnatý příběh pracuje s mnoha dějovými linkami. Čtenář díky retrospektivě zjišťuje víc o hlavních postavách a odhaluje tak důvody, které je vedly k určitým rozhodnutím. Navíc se děj posouvá z místa na místo a dává tak čtenáři možnost udělat si obrázek o dění po celém kontinentu. Akce je ve vyprávění dost již od začátku a do příběhu se člověk dostává za běhu. Nedá se říct, že by v příběhu byla jedna hlavní postava. Každý z čtenářů si tedy může najít tu svou oblíbenou.
Kniha Stín věcí ztracených byla zajímavá a i přes mé počáteční rozpaky se již těším na její pokračování. Oceňuji, že autor vytvořil svět, kterému je možné věřit. Jeho postavy jsou „živé“ a prožívají kromě velkých dobrodružství i starosti běžných lidí, jako jsou zamilovanost, strach o bližního či boj o postavení ve společnosti.
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...