Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Sarah Perry – Nestvůra z Essexu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Román Nestvůra z Essexu z pera Sarah Perry se stal britskou knihou roku 2016, načež byl přeložen do jedenácti jazyků a nominován na nespočet mezinárodních literárních cen. Autorka zasadila svůj neotřelý příběh s prvky detektivky do prostředí viktoriánské Anglie, nechybí ovšem ani romantická linka.

 

 

nestvura-z-essexuKdyž Cora Seabornová ovdoví, snaží se aspoň na veřejnosti truchlit. Ve skutečnosti je však šťastná, že se dostala z mučivého manželství. Osud ji spolu se synem Francisem a společnicí Marthou dovede na venkov do vesnice Aldwinter v hrabství Essex, kde už nějakou dobu jedna podivná událost následuje druhou. Místní vše přisuzují nestvůře, která se tu už kdysi dávno objevila. Cora by ráda tvora prozkoumala a učinila tak vlastní zápis do historie přírodních věd. Místo toho však nachází nové přátele a její vlastní srdce neví, co si o tom všem má myslet...

 

V Nestvůře z Essexu autorka kombinuje několik zdánlivě neslučitelných žánrů a témat, která však záhy propojuje zasazením do viktoriánské Anglie. Kniha bývá kritiky často přirovnávána k Charlesi Dickensovi a ta podoba je skutečně do jisté míry znát, Sarah Perry si libuje v obšírných popisech a neklade přílišný důraz na dialogy. Dění se odehrává spíše pasivně, pod závojem mlhy, kam čtenář nikdy zcela nepronikne. Události se odvíjí pomalu a rozvážně, příběh sledujeme zhruba v průběhu jednoho roku.

 

To vše na jednu stranu vytváří dojem perfektního a propracovaného historického díla, ale na většinu čtenářů pravděpodobně kniha zapůsobí trochu nudně a táhle. Co by jiný autor vystihl na obvyklých dvou stech padesáti stranách, Sarah Perry rozepisuje skoro na dvojnásobku. Z rutiny a dlouhých odstavců tak čtenáře vytrhne jen občasná korespondence mezi postavami, přímé řeči v knize najdete poskrovnu.

 

Anotace vás pravděpodobně navnadí na detektivní zápletku a pátrání po neznámé nestvůře, většina příběhu se však tomuto tématu úspěšně vyhýbá. Všechno se točí okolo postav, především tedy Cory a jejích milostných tužeb. Romantická linka získává převahu i nad popisy krajiny a do jisté míry evokuje klišé známá z červené knihovny. Máme tu milostný trojúhelník s hlavní hrdinkou, která je popisována jako škaredá žena bez vkusu a vychování, přesto se o ni vehementně zajímají dva více či méně atraktivní muži. 

 

Cora samotná nepatří mezi postavy, které by čtenářkám nebo čtenářům padly do oka. Naopak si ji pravděpodobně příliš neoblíbíte, protože se v ní snoubí profesionální cílevědomost s pýchou a egoismem. Na druhou stranu hlavní hrdinka neváhá bojovat proti konvencím a svazujícímu označení „žena“, které ve viktoriánské době zavírá až příliš mnoho dveří. 

 

Nestvůra z Essexu není román pro každého. Jeden v něm může vidět literární dílo vysoké historické hodnoty, druhý zase naprosto nudnou bichli bez rozuzlení a smyslu. Jedná se o příběh s osobitou atmosférou a pointou, která může snadno zůstat skryta za handrkováním o pocitech mezi hlavními postavami. Prožitek z knihy je závislý pouze na tom, co od ní budete očekávat.

 

Ukázka:

A to pouto je přerušeno a vy jste zbavená okovů – a teď mi přijde, že přerušujete veškerá pouta! Coro, nemůžete se napořád vyhýbat věcem, které vás zraňují. Všichni bychom to chtěli, ale nemůžeme: žít znamená být zraňován. Nevím, co vstoupilo mezi Vás a Vaše přátele, ale vím, že nikdo z nás nebyl stvořen proto, aby byl sám. Kdysi jste mi řekla, že zapomínáte na to, že jste žena, a konečně tomu rozumím – myslíte si, že být žena znamená být slabá – myslíte si, že jsme sesterstvo trpících! Možná, ale není snad potřeba větší síla na to ujít kilometr v bolesti než deset bez ní? Jste žena a musíte tak začít žít. Čím myslím: buďte statečná. (Str. 341).


 

Nestvůra z Essexu
Autor Sarah Perry
Překlad Michaela Konárková
Nakladatelství Argo
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 440
ISBN/EAN 978-80-257-2502-
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení