Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Neal Shusterman – Smrtka

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Smrtka je opravdu originální a jedinečná kniha v žánru youngadult. Neal Shusterman, autor sci-fi série Bez šance, ví, jak zaujmout a především šokovat čtenáře. Jeho díla se zaměřují na mravní hodnoty, lidské svědomí a morálku.

 


smrtkaOcitáme se v době, kdy je planeta na vrcholu všeho vědění a lidé mají nedozírné možnosti. Lidstvo se na druhou stranu už nemá kam posouvat, všechno už bylo objeveno a poznáno. Jednoduše se dá spravit lidská podoba, mnozí se nechávají o mnoho let omladit, můžete skočit z mrakodrapu a v nemocnici vás dají zpátky dohromady. Lidstvo je nesmrtelné, ale naše planeta je omezená, takže je potřeba kontrolovat její zalidnění. Od toho jsou tu smrtky, které se cvičí v zabíjení. V každém regionu je jich určité množství a náhodně podle statistik vybírají své oběti, které se nesmí bránit, jinak budou pokoseni i jejich blízcí.


Příběh nám přiblíží prostý život smrtek. Spolu s hlavními hrdiny poznáme, jaké to je, dostat se do učení, a osvojit si dějiny smrtek a především techniky zabíjení. Dokonce budeme svědky několika kosení. Smrtky by se měly naučit jednat moudře a spravedlivě. Vybíráni by tedy měli být lidé s morálkou, kteří budou mít při své práci výčitky svědomí. Je to neuvěřitelné břímě a zároveň čest, dostat se do cechu smrtek, přináší to s sebou značné výsady, ale i odloučení od blízkých a izolovanost.


Tento dystopický příběh je rozhodně nevšední, netypický a prostě jedinečný. Vždycky mě potěší, když v záplavě velkého množství titulů, které jsou jako přes kopírák, objevím dílo, které se vymyká a nad kterým se čtenář rád zamyslí. V knize nechybí akce, ani napětí. Chválím i to, že se autor vyhnul otřepanému milostnému trojúhelníku, romantické city hrají v knize druhé housle.


Vyzdvihnout musím i přebal knihy a samotné hrdiny, kteří jsou sympatičtí a opravdu umí překvapit. Jen tak se nevzdávají a jdou si za svým, i když je před nimi nebezpečná cesta, jejich vůli to nezlomí. I přes překážky a nepřátele se pokouší držet svých zásad, ovšem svět není spravedlivý, nýbrž krutý, a zkorumpovanost spolu s pletichařením se objeví v každém systému a významně zamíchají kartami.


Jednotlivé kapitoly v knize jsou prokládány úryvky ze života smrtek, které si zaznamenávají ve svém deníku. Prostor v jednotlivých pasážích mají různé smrtky, což je dobře, protože každá má svůj osobitý styl kosení a vyhraněné názory, které jsou zajímavé ke čtení a především k zamyšlení.


Příběh je opravdu poutavý a zaujme vás od první stránky. Shusterman je pan spisovatel a je vidět, že má tenhle nový svět propracovaný a působí uvěřitelně. S tím, jak jde věda a technika závratnou rychlostí dopředu, není vůbec vyloučené, že podobný problém přelidnění budou řešit profesionální zabijáci. Tahle vize je sice děsivá, ale to, že naše planeta má omezenou kapacitu i zdroje, je holý fakt, který zatím žádný pokrok lidstva nezměnil.


K napínavé knize Smrtka mám jen jednu výtku, a to poměrně zásadní. Člověk, který měl na svědomí zpracování anotace, na můj vkus prozradil příliš mnoho. Nebylo třeba vyzradit zásadní a šokující zvraty v příběhu. Obsah knihy se měl pouze naznačit, ne naservírovat skoro polovinu děje. Čtení mohlo být ještě mnohem napínavější a nečekanější, ale ani tohle spoilerování nezměnilo fakt, že kniha je jednou z nejzajímavějších novinek letošního roku.


Neal Shusterman je americký autor žijící se čtyřmi dětmi v Kalifornii, nejčastěji píše příběhy pro mládež. V České republice autorovi vyšel zatím jen první díl série Bez šance. Zatímco v zahraničí sklízel obdiv (dokonce se chystá filmové zpracování), u nás se bohužel tato kniha neuchytila natolik, aby nakladatelství vydalo další díl. Fanoušci jistě doufají, že se přece jen v budoucnu pokračování dočkají. Co se týká série Smrtka, ta sklidila nadšené ovace a není se čemu divit, za tuto knihu autor v loňském roce získal prestižní cenu The Printz Award. Na druhém dílu už pracuje překladatel Petr Kotrle, vydání je naplánované na začátek příštího roku.

 

Ale koho chtěla obelhávat? Přijetím tohoto učednictví se postavila na vnější stranu neproniknutelné zdi. Bylo demoralizující a zároveň povzbudivé vědět, že život půjde bez ní dál – napadlo ji, že být smrtka je jako být živý mrtvý. Na světě, ale vydělený z něho. Jen svědek příchodů a odchodů.  „Jsme nad zákonem, ale to neznamená, že ho svým životem popíráme. Naše postavení vyžaduje takovou úroveň morálky, která přesahuje vládu zákona. Musíme usilovat o nezkorumpovanost a musíme své pohnutky každodenně vyhodnocovat.“(str. 48-49)


Název knihy:     Smrtka
Autor:    Neal Shusterman
Překlad:     Petr Kotrle
Nakladatelství:     Yoli
Místo vydání:     Praha
Rok vydání:     2018
Vydání:     1.
Počet stran:     384
ISBN:     978-80-7549-734-5
Ediční řada:

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení