Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Martina Málková – Závity ulit

1 1 1 1 1 (27 hlasů)
5

Ne vždy jsou naše rozhodnutí správná, ačkoliv se to tak v první chvíli může zdát. Následky buď přejdeme mávnutím ruky, nebo se s nimi potýkáme de facto celý život. Druhá možnost je případem Marty, hlavní hrdinky románu Závity ulit české autorky Martiny Málkové.Marta šlápla před pár lety vedle. Hodně vedle. Nechala se zlákat chlapcem, kterému uvěřila, že je vysokoškolák. Jenže tenhle vysokoškolák se na začátku nového školního roku objevil v Martině třídě, kterou učila na gymnáziu. A jak to tak bývá, celá záležitost praskla a média jsou po podobných pikantnostech lačná. Moje aprobace čeština-němčina byla v háji. Můj morální kredit ještě dál. Neměla jsem odvahu ucházet se už o místo na jiné škole. (Str. 13-14). Jakou cestou se vydat dál? Marta nakonec u učitelství svým způsobem zůstala, připravuje ke zkouškám budoucí řidiče. Podařilo se jí dokonce provdat. Šťastně? Spíš z rozumu, protože jak říká její muž: „…, zachránil jsem ti pověst, dal jsem ti svoje jméno a ty jsi jenom nevděčná." (Str. 21).

Koho by takový tuctový život bavil? Dá se zvyknout. Marta je i šťastná, ale okolnosti se nakonec seběhnou tak, že se ocitne zpět v pronajatém domku na zahradě starších manželů, kde přebývala v době svých studií na vysoké škole. Navíc znovu mění zaměstnání a stává se řidičem arogantního právníka. „Jak vám mám říkat?“ ozve se ze zadního sedadla. „Jak chcete," nabízím velkoryse a zvednu oči do zpětného zrcátka. Zachytím jeho povýšený pohled. „Tak to si rozmysli, děvenko, taky bych ti mohl říkat Pedro." (Str. 71-72). Kam tohle všechno může dospět?

Závity ulit nemají nikterak složitou zápletku, po chvíli si uvědomíte, že příběh je poměrně prvoplánový. Nicméně se rozhodně nejedná o prostoduchou story. Vše je vyprávěno z pohledu ústřední postavy, která, jak si určitě pamatujete z předchozích řádků, vystudovala mimo jiné češtinu. A autorka tuto informaci rozhodně skvěle prodala, například formou výborných metafor. Obzvláště k současnému tropickému počasí se četba „závitů" hodí: Kdyby teplota vzduchu vydávala nějaký zvuk, nosili bychom teď kromě plavek taky špunty do uší. (Str. 129).

Na kvalitě není ubráno ani v dialozích, občasné vulgarismy jsou použity v situacích, v nichž by se jim ubránil málokterý z nás. Nechybí správná dávka ironie a vtipu. Nemalou radost budou mít čtenáři, kteří tíhnou k pražské Hostivaři. Právě v této části Prahy se totiž valná většina příběhu odehrává. Dalším důležitým faktorem je hudba, která čtenáře provází od první stránky knihy. Marta totiž miluje zaniklou rockovou kapelu Torpédo a snaží se brnkat na piano. „Víte, co bych si přála?" Slávek zpozorní, k čemu jsem dospěla. „Ladiče pian." – Torpédo mi naplnilo malý prostor domku. Je třeba vykouřit nové bydlení mojí srdcovkou. (Str. 109).

Faktem je, že ačkoliv se mohou Závity ulit zdát obsahově jednoduché, Málková jim dodala kvalitu, díky níž se ocitnete na konci knihy, ani nebudete vědět jak. A jako bonus zjistíte, proč jsou závity na ulitách tak důležité, že se dostaly na obálku knihy tak vysoko.

Název knihy: Závity ulit
Autor: Martina Málková
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s. – Knižní klub
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2018
Vydání: První
Počet stran: 240
ISBN: 978-80-242-6145-4

 

Komentáře   

 
Katka D.
+2 Velmi svižné čteníKatka D. 2018-09-05 07:50
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že se mi knížka četla velice dobře. Je to svižně napsané, zábavné a malebné.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Alžběta G.
+3 Skvělá knihaAlžběta G. 2018-09-05 09:14
Kniha se čte jedním dechem, svižná, vtipná a plna překvapení. Doporučuji!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Verča
+5 Příjemné překvapeníVerča 2018-09-05 09:56
Nalákal mě obal knihy, vůbec jsem autorku neznala. Byla jsem příjemně překvapena kvalitou textu a knížku zhltla za jeden den! Dokonce ji četl i manžel a říkal, že čekal nějaký "slaďák", ale přečetl ji taky za pár hodin a pochvaloval si to. Teď ji má syn! Je mu dvacet a "ženskou" literaturou pohrdá. Viděla jsem ho ale, jak se u čtení pochechtává :-) Jsem zvědavá co řekne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Helena
+7 Dobrá knížka pro dobrou náladuHelena 2018-09-11 20:15
Moc pěkná recenze na moc pěknou knížku. Jako archivářka a knihovnice oceňuji práci s češtinou. Souhlasím s recenzentkou, že je knížka plná skvělých neotřelých metafor. Text má dynamiku, která drží čtenáře u čtení. Je to vtipné, zamilované, ale ne sentimentální. Je to moderní ženský román a nepřísluší mu zařazovat ho mezi románky červené knihovny, jak už jsem se někde dočetla. Dobrá knížka přece nemusí vždy řešit krutý osud hrdiny, aby to byla dobrá knížka. Závity ulit je bezvadné letní čtení, ovšem na vysoké úrovni.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení