Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Suzy K. Quinn – Deník uštvané matky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

S příběhy o matkách na mateřské dovolené se v současné době roztrhl pytel. Autorky se většinou mateřskou dovolenou snaží odlehčit a problémy pološílených matek nebrat na lehkou váhu. Občas vznikají díla vtipná, nad kterými bezdětní kroutí hlavou a matky, co něco podobného zažily, přikyvují a občas se hystericky uchechtnou. Deník uštvané matky autorky Suzy K. Quinn patří dle mého názoru mezi ty méně povedené.

 

 

denik-ustvane-matkyHlavní hrdinkou je matka na mateřské dovolené Juliette. Ta si mateřství malovala jako krásnou procházku růžovou zahradou, kde se bude projíždět s kočárkem se vždy upraveným a usměvavým dítětem. Daisy ale nechce spát a vůbec se nechová podle příruček, které Juliette pečlivě studovala. Všechny ty triky zasloužilých matek na její dcerku neplatí a Juliette začíná propadat zoufalství. Navíc její přítel – Daisyin otec Nick – není vzorem všech ctností. Je to herec věčně hledající práci, který se cítí dotčeně, když mu Juliette nenabídne chápavé rameno. A i když se Juliette neustále snaží omlouvat jeho chyby, je to pitomec. O svou dceru se nestará, práci nemá, společně jako rodina žijí v bytě jeho matky, která je neustále bez ohlášení navštěvuje, a navíc Juliette podvádí. Tento poslední fakt se ale milá hrdinka dozvídá bohužel v tu nejhorší možnou chvíli, a to zrovna, když se chystá říct ano tomuto bídákovi. Zdrcená Juliette se i s Daisy stěhuje ke svým rodičům, kde se snaží svůj život dát zase dohromady. Co všechno bude muset obětovat, aby Daisy dala pocit celistvého domova a rodiny, se dozvíte, když si přečtete knihu Deník uštvané matky.

 

Sama jsem matka na mateřské dovolené a chápu strasti, které prožívá hlavní hrdinka. Prvních pár desítek stránek jsem se i bavila a občas zasmála. Držela jsem jí poctivě palce, aby přišla na to, jak s Daisy zacházet. Pak mě ale kniha začala nudit. Vše se točilo stále dokola – Daisy nespí/Daisy už spí lépe, Nick je hulvát/Nick je otcem mého dítěte a měla bych mu odpustit, jsem tlustá/je mi jedno, jak vypadám, když vlastně nemám pro koho vypadat dobře atd…Již dopředu bylo jasné, jak příběh dopadne. Ve vyprávění nebyl žádný zvrat, který by ho okořenil. Vše mi přišlo předvídatelné a tedy nudné. Hlavní hrdinka mi přišla zoufalejší a zoufalejší a nakonec jsem se přistihla i přitom, že jí vlastně trochu té strasti přeji. 

 

Pokud knihu porovnám například s řadou Deníček moderního fotra českého autora Dominika Landsmana, byl Deník uštvané matky jejím slabým odvarem. Dominik, ač zažíval problémy se svým synátorem také, dokázal vše popsat s nadsázkou a humorem. 

 

Knihu tedy přelouskáte rychle, ale nevím, zda se u ní pobavíte. I když všechno je možné. Každá kniha má svého čtenáře, a tak si třeba i tato najde toho svého. Já mezi ně bohužel nepatřím a to se může zdát, že jsem ta pravá cílová skupina.


Deník uštvané matky
Autor Suzy K. Quinn
Překlad Jana Vlčková
Nakladatelství Alpress
Místo vydání Frýdek-Místek
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 256
ISBN/EAN 978-80-7543-659-7
Ediční řada Klokan

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení