Recenze: Jørn Lier Horst – Poustevník
- Vytvořeno 18. 8. 2018 0:00
- Autor: Alena Lochmannová
Poustevník, říkáte si? Koho označit za poustevníka? Někoho s nekonvenčním životem, izolovaného, introvertního? Poustevník je ale také člověk, který se dokázal vplížit do života jiného člověka a převzít jeho místo. Démon, který se usídlil v těle někoho jiného, jedinec, který ukradl identitu druhého.
Právě s poustevníkem má co do činění i William Wisting. O tom ale nemá ani tušení ve chvíli, kdy nachází mrtvé tělo jednoho ze svých sousedů. Viggo Hansen je nalezen mrtvý před televizí ve svém vlastním domě. Nezdá se, že by na jeho smrti bylo něco podivného či znepokojivého, kromě toho, že mrtvý je už celé čtyři měsíce. Čtyři měsíce, po které jej nikdo nepostrádal. Wistingovy policejní instinkty jsou v klidu, a to i tehdy, kdy se do celé věci angažuje jeho dcera, novinářka Line, která se rozhodne podivného patosu případu využít a napsat o odcizení lidí ve společnosti. Až další vražda strhne doslova pozdvižení, kdy se rozjíždí největší pátrací akce v dějinách norské kriminalistiky, do které se zapojuje i FBI. V hledáčku je sériový vrah, kterému se povedlo skrýt za rouškou životního příběhu někoho jiného, poustevník.
Téma sériových vrahů je v rámci soudobé krimi poměrně časté. Poustevník je však knihou, která se v řadě aspektů standardům a očekávání vymyká. Nedozvídáme se v ní otřesné detaily z vražd, respektive detaily vražd čtenář do jisté míry zcela postrádá, což ovšem příběhu nijak neškodí ani neubírá na zajímavosti a čtivosti. Naopak věřím, že někteří z nadšených čtenářů krimi toto naopak přivítají jako žádoucí změnu. Namísto toho se čtenář seznamuje s tím, jak probíhá pátrání, proniká do tajů policejní práce a do jisté míry si užívá i reflexi soudobé norské společnosti, kterou kniha sekundárně zprostředkovává.
Byť je Poustevník knihou ze série o Williamu Wistingovi, v daném díle jeho roli do jisté míry zastiňuje právě jeho dcera Line, což je však velmi příjemná změna. Horst si prakticky až do konce se čtenářem pohrává, v příběhu zanechává pouze nenápadné stopy, které se však v důsledku ukazují často spíše jako matoucí či falešné, a proto není v rámci konečného rozuzlení případu nouze o překvapení. Napětí nepolevuje po celou dobu, kdy je čtenář doslova magneticky přitahován ke stránkám knihy.
Příběh je logicky vystavěn a nenacházím v něm žádné mezery. Všechny otázky jsou zodpovězeny s pečlivostí hodnou bývalého vyšetřovatele, kterým autor je, a detektivka zůstává přesně tak mrazivou, jak by se dalo od norské krimi očekávat. Hlavní hrdinové působí velmi všedně, byť svými příběhy jsou příkladem čehokoliv jiného než všednosti. Jsou však hrdiny uvěřitelnými, což je dalším z benefitů, které kniha po stránce výstavby nabízí. Snad jako jediné mínus lze v rámci tohoto kontextu polemizovat nad uvěřitelností závěrečného jednání novinářky Line, ačkoliv i autor detektivek si přece může dovolit popustit čas od času uzdu své fantazii.
Ukázka z knihy:
„Myslíte si, že se tu zaregistroval jako přistěhovalec?“ ušklíbla se lehce Anne Finstadová. „Nebude pravděpodobnější, že se tady zdržuje ilegálně?“
„Rozhodně je potřeba to prověřit,“ odpověděl Wisting, ačkoli dobře věděl, že v Norsku pobývá přes pětadvacet tisíc lidí, kteří nejsou zapsáni v žádných rejstřících, a tudíž jejich sítu uniknou. „Největší naděje nicméně upíráme k tomu, že policie v Minneapolisu zjistí, co Boba Crabba přivedlo na stopu a přimělo odjet do Norska,“ dodal.
„Seznamy podle rejstříku obyvatel jsou dobrý nápad,“ prohlásil Donald Baker. „Čistě teoreticky je možné, že je v nich zapsaný, ovšem přesto může být těžké ho najít.“
„Co tím míníte?“
„Budete ty seznamy muset projít a prověřit jednoho muže po druhém, nicméně věřím, že v nich být může.“ Zkušený agent FBI se naklonil přes stůl. „Já už tohle znám. Podle toho, jak se situace momentálně jeví, existuje důvodné podezření, že Robert Godwin je poustevník.“
„Poustevník?“ zopakoval Nils Hammer. „Co to znamená? Že se schoval v nějaké poustevně nebo co?“
„Říkáme jim tak. Lidem na útěku, kteří si najdou nějakou opuštěnou ulitu. Přeberou identitu a anonymní existenci jiného člověka, kterého nikdo nebude postrádat. Vyplní jen prázdný prostor a žijí dál, stejně izolovaně a osaměle jako člověk, jehož místo zaujali.“
„A co se stane s tím druhým člověkem?“ zeptala se Torunn. „S tím, jehož místo zaberou?“
Donald Baker pokrčil rameny, ovšem všichni už odpověď znali. (Str. 130–131).
Aktuality
-
Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě
V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit dvou živých rozhlasových vysílání.
Číst dál... -
Česká vlna nakladatelství Host
Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.
Číst dál...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...