
Recenze: Martin Goffa – Vykoupení
- Vytvořeno 8. 8. 2018 1:00
- Autor: Jiří Lojín

Autor detektivek, tvořící pod pseudonymem Martin Goffa, vydává své knihy tak často, jako kdyby psal se záviděníhodnou lehkostí. V duchu vidím, jak se při čtení takové věty usměje a pomyslí si o té lehkosti své, ostatně, jako každý autor. Tentokrát dostala jeho detektivka název Vykoupení.
Tentokrát se Miko Syrový vrací do své rodné vesnice. Poté, co si zkusil kariéru soukromého detektiva, pracuje už dlouhá léta zase u policie, ale dostal se do profesní i soukromé lidské krize, zejména poté, co mu po napadení zemřela přítelkyně Tereza (kniha Štvanice). Pocit marnosti v něm vyvolává i špatná vymahatelnost práva, nahrávající zlodějům a podvodníkům, které on jako policista stíhá.
K depresivní atmosféře přispívá i prolog, v němž hledá zatím neznámý muž východisko ze situace, která objektivně žádné řešení nemá. Jde o jeden z charakteristických rysů detektivek Martina Goffy, jeho oběti se velmi často ocitají v takových pozicích, že se jim sebevražda jeví jako jediný způsob, jak se zachovat čestně.
Miko Syrový do své rodné vesnice Mokřiny na Moravě přijíždí zrovna v době, kdy má jeho kamarád z dětství Vojtěch Farský pohřeb. Pro čtenáře tak Farský splývá s člověkem, bilancujícím svou minulost v prologu. Tragédie je o to větší, že vlak, který Farského srazil, řídil další kamarád z vesnice. Pro Mika jako detektiva, i když rezignovaného, znamená podivná smrt impuls, aby se začal zajímat o podrobnosti okolo Farského.
Martin Goffa se jako vždy inspiruje skutečnými případy, zejména reálným stavem práva v Česku. Jako bývalý policista používá pro své knihy znalosti způsobů a postupů vyšetřování a jeho detektivky tak získávají na věrohodnosti. Často však volí rozuzlení mimo hranice zákona. Laický čtenář může těžko posoudit, jaký je podíl reality a fikce v takovém řešení situace, kdy někdo bere zákon do vlastních rukou. Avšak pravděpodobně jde spíše o jakousi touhu potrestat zločince i v případě, že se mu podaří vyklouznout z oficiálních způsobů vyšetřování.
Dalším důležitým motivem detektivek Martina Goffy je velmi osobní přístup Mika k vyšetřování, ale i to, jak se vyšetřování dotýká jeho soukromých záležitostí a rodiny. I když je Miko rozvedený, dcerka Monika zůstává jeho velmi citlivým místem.
Dalším tématem, které se často opakuje, je zadlužení, vedoucí do slepé uličky. Odráží realitu dnešního života, kdy se mnoho lidí, zejména s představou nesmírného zbohatnutí, nebo pouze slušného života, nechává vlákat do dluhové pasti, z níž není úniku. Martin Goffa si nevymýšlí žádné krkolomné zápletky, které by se řešily dedukcí, tyto zločiny vyžadují trpělivé vyptávání a hledání svědků.
Hlavní linka detektivky se samozřejmě týká Mika Syrového, je psána v ich-formě, aby měl čtenář s postavou co možná nejtěsnější kontakt a dokázal pochopit frustraci, která na něj doléhá. Do toho autor vložil několik vedlejších, které jsou ale velmi nevýrazné, takže spíš působí jako odbočky narušující jednotnou koncepci detektivky. Na několika místech se Martin Goffa uchýlil k náznakům, jak dramatický bude následující děj, což je tak trochu nošením dříví do lesa.
Závěr knihy je očekávaný, nejde o to, zda bude někdo potrestán, ale o způsob, jakým k tomu dojde. V tomto ohledu bude čtenář určitě uspokojen, protože potrestání zla je přesně ten prvek, který čtenář v Goffových knihách čeká. Jako v pohádkách. Jak se ale liší detektivka od pohádky?
Martin Goffa nechá svého hrdinu dál pracovat v řadách policie. Nový případ vytrhl Mika z jeho letargie a zdá se, že i milostném životě se brzy začne blýskat na lepší časy. Určitě bychom mu to přáli.
Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...