
Recenze: Sarah J. Maasová – Dvůr křídel a zmaru
- Vytvořeno 11. 7. 2018 0:00
- Autor: Dagmar Sieberová

Kniha Dvůr křídel a zmaru je třetím dílem knižní série Dvůr trnů a růží populární spisovatelky Sarah J. Maasové. Hlavní hrdinkou je víla Feyre, která byla kdysi člověkem a nyní se snaží zachránit obyčejné lidi, na které chce zaútočit král vílí říše Hybern. Panovník má v držení prastarý artefakt a zdá se být neporazitelný. Českému čtenáři může být také známá autorčina knižní série Skleněný trůn.
Feyre se opět ocitá na Jarním dvoře. Touží po pomstě a hodlá využít příležitosti, které ji vladař Jarního dvora poskytl. Sbírá informace, které by mohla poskytnout svým přátelům o plánech krále Hybernu. Musí si ovšem pospíšit, jelikož nepřátelé se chystají strhnout zeď, jedinou ochranu smrtelníků proti vílám. Schyluje se k boji, po kterém bude nastolen nový řád. Přežije Feyre a její přátelé osudový střet?
V prvním díle se Feyre seznamovala se situací víl žijících za zdí. V pokračování se autorka uchýlila k nečekanému zvratu a představila novou hrozbu. Ve třetí knize nedochází k tak podstatným zvratům, jako v předchozí knize. Přesto je i tento příběh napínavý a nečekané změny situace se spíše týkají vedlejších postav. Významnou roli dostaly sestry hlavní hrdinky Nesta a Elain, na scéně se nečekaně objeví i otec dívek. Postavy se střetnou s úhlavním nepřítelem již v této knize. Přestože konečná bitva měla být obřích rozměrů, je kupodivu, jak málo životů Feyřiných známých si vyžádala. Konec tak působí velice idylicky.
V knize dostává samozřejmě opět hodně prostoru interakce mezi postavami, a tak vznikají a prohlubují se vztahy mezi nimi. Až se zdá, že Maasová nechce nechat nikoho bez partnera. Méně prostoru ovšem dostává popis tělesných radovánek. Ojediněle se postavy častují vulgarismy.
V tomto příběhu se postavy vydávají na různá místa. Jelikož ale hrdiny vždy tlačí čas a musí ihned chvátat dál, představuje spisovatelka nové oblasti jen stručně. Jedna postava se sice vydává na cesty, čtenář ovšem nesleduje její pouť. Přestože se Maasová nezaobírá hlouběji charakteristikou oblastí, informuje o různých odlišnostech krajů i prostřednictvím popisů obyvatel. Hybernské víly jsou například popsány následovně:
Ovšem dvojice velitelů – muže a ženy z vílího rodu – mi vetkla do srdce střepinu strachu. Podle vzhledu šlo o vznešené víly. Jejich kůže měla stejný narudlý odstín a vlasy měli inkoustově černé jako jejich král. Nejvíc mě však zaujaly jejich bezcitné tváře bez jakéhokoliv výrazu. Tisíciletí krutosti je zbavila veškerého citu. (Str. 28).
Autorka doplňuje sérii Skleněný trůn povídkami a je otázkou, zda si i peripetie postav z Dvora nešetří pro samostatné knížky. Na rozdíl od série Skleněného trůnu líčí autorka děj skoro bez výjimky z pohledu hlavní postavy, a proto se čtenář jen stručně dozvídá, co se dělo s dalšími hrdiny. Prostřednictvím Feyřiných schopností je pak ojediněle podán pohled na situaci z perspektivy jiné postavy. Na začátku a na konci pak dostává prostor druh hlavní hrdinky. V kapitolách nadepsaných Rhysand se tak čtenář může dočíst, jak dotyčný prožíval předchozí válku anebo jak vnímal Feyre.
Feyre a její drazí se v této knize postavili svému úhlavnímu nepříteli. Při srovnání se sérií Skleněný trůn je tempo této série rychlejší a udržuje čtenáře v napětí. Přesto na mě kniha působí nevyváženě. Některé části knihy jsou do detailu promyšlené, jiné jsou naopak poměrně odbyté. Uvidíme, co Maasová svým postavám ještě přichystá.
Nejlépe hodnocené články
Soutěže
Aktuality
-
Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku
Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.
Číst dál... -
Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva
Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Velryba sírobřichá
velryba sírobřichá je, dle mého přesvědčení, objev seriózního virtuálního zoologa Jaroslava Haška. -
Návrat do pohádkového světa
Díky za pochvalu Viktorie. Snažím se. Knihy jsou mým velkým koníčkem od malička a mým velkým snem je ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Dobrý den Elen, i když je příběh primárně určen jiné věkové kategorii, tak já si užívám každý díl ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Označení vedlejších přízvuků je závislé na tom, v jakém typu textů/přepisů je potřebujete ... -
Jak je to se slovním přízvukem v češtině
Jak se označují vedlejší přízvuky? -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, moc Vám děkuji za všechen čas, který budete knize věnovat. A omlouvám se, že ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Dobrý den, děkuji za informaci, knihu jsem si objednala, moc ráda si ji přečtu a napíši recenzi. Mějte ... -
Nezáleží na tom, odkud jdeš, ale kam míříš
Vážená paní Hlušičková, jen jsem se chtěl připomenout s novou knihou. Kniha NEBYLOVÉ už vyšla. Bude mi ... -
Ukázka z knihy: Kletba krve
Pro mě tato kniha není ale někomu se líbit může. Například název mi moc k názvu nesedí ale možná je to ... -
Cestou do pohádky a zase zpět
Země příběhů kouzelné přání, co na to říct. Bomba
Doporučujeme
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...