
Recenze: Osho – Hliněné lampy
- Vytvořeno 5. 7. 2018 1:00
- Autor: Radka Jakubíčková

Indický duchovní učitel a mystik známý pod jménem Osho (vl. jménem Rajneesh Chandra Mohan Jain, 1931 – 1990) je autorem mnoha promluv a duchovních myšlenek, jež byly zaznamenány a publikovány knižně – např. v knihách Hořčičné semínko; Život, láska, smích; Láska, svoboda, samota a mnoho jiných. Pro své názory, postoje, životní styl a kritiku tradičních náboženství je považován za kontroverzního myslitele. Nyní vyšla kniha s názvem Hliněné lampy, která promlouvá k člověku v těžkých či zásadních životních situacích.
Název Hliněné lampy je metaforický. Hliněná lampa má symbolizovat člověka. Tělo člověka je hlína. Plamen, který stále hoří a stoupá vzhůru, představuje duši. Pokud podle autora člověk dokáže rozptýlit kouř v mysli, spatří plamen vědomí.
Autor zvolil literární formu duchovnímu učiteli nejblížší, a sice podobenství, jímž lze nejlépe vyjádřit obecně platnou myšlenku a vnést do ní ponaučení. Kouzlo alegorie, na níž je každé podobenství vystavěno, spočívá v možnosti oslovit jedním příběhem mnoho lidí právě v jejich konkrétní životní situaci.
Mistr vás nebude přesvědčovat, že má pravdu. Bude vás svádět k jejímu objevování. A podobenství jsou velmi svůdná. Dokážou oslovit i toho, kdo nehledá pravdu. Ukážou mu, že je stále co objevovat.“ (Str. 9).
Řekne-li se podobenství, vybavíme si všichni, ať se počítáme mezi věřící či ne, biblická novozákonní podobenství o dobrém pastýři, o hořčičném zrnu, o uschlém fíkovníku, o hřivnách nebo o marnotratném synu. Srovnáme-li Ježíšova podobenství, obsažená např. v evangeliu sv. Lukáše, a ta Oshova, dojedeme k závěru, že biblická podobenství hovoří většinou o vztahu člověka a Boha. Přibližují mysli člověka velikost božího království. Oshova podobenství většinou vycházejí z problémů samotného člověka jako jedinečné bytosti, jež se v průběhu života rozvíjí, obohacuje se a někam směřuje. Poukazují na skutečnosti, kterými každý člověk běžně prochází nebo se s nimi setkává u svých blízkých, jako jsou strach, bohatství či nedostatek, láska, myšlenka smrti, nevědomost a poznání, vlastní ego atd. Oshovy příběhy chtějí zkrátka člověka povzbudit a posunout dál, ať se nachází v jakémkoliv bodě své životní cesty.
Všech šedesát kapitol je koncipovaných tak, že nejprve zachycují Oshův zážitek, vjem či jeho úvahu, které doprovází zamyšlení a otevření úvahy. Poté následuje samotné podobenství, které se k onomu zážitku váže a nabízí zmíněnou alegorickou formou možnost řešení či naznačuje cestu. Konec příběhu vždy nabízí Oshovo povzbuzení, jeho pohled na daný problém a jeho poznání. Je však na samotném čtenáři, jak k podobenství přistoupí.
Kromě zmíněných podobenství, promlouvajících přímo k nitru člověka, Osho ve svém stylu otevírá témata v dnešní době více než horká, jako je např. nezájem o náboženství. Osho tento problém ve svém stylu jednoznačně dává za vinu lidem, kteří šířili víru slepě a naháněli věřícím strach. Nevidí v nezájmu o náboženství nic špatného, naopak tento nezájem ztotožňuje s nezájmem o zlo a pokrytectví a upřednostňuje individuální cestu k Bohu.
Ačkoliv příběhy vycházejí z východního učení a přestože Oshovy názory jsou občas velmi svérázné, příběhy knihy dokážou promlouvat ke každému člověku, který chce rozvíjet svůj duchovní život, bez ohledu na víru či náležitost ke konkrétní církvi. Dávají naději, a poněvadž jsou psány formou podobenství, nevnucují autorův názor, ale čtenář sám si v každém příběhu nachází to své. Kapitoly je možné číst v různém pořadí, třeba i náhodně podle zvoleného tématu či konkrétní potřeby.
Aktuality
-
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál... -
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...