
Recenze: Katherine Luka – Josie a kolt
- Vytvořeno 17. 6. 2018 1:00
- Autor: Sabina B. Holasová

Autorka se zdánlivě tváří jako nadaná spisovatelka, ve skutečnosti je však výtečnou velrybářkou. Nahodila udičku, já spolkla návnadu a nepustila ji, dokud jsem knihu neslupla prakticky na posezení.
Už scéna vykreslená na prvních stránkách s přestřelkou na prašné ulici westernového městečka čtenáře vtáhne do děje. Ihned je zřejmé, že půjde o divokou jízdu. Děj postupuje svižně kupředu, občasné peripetie s láskou a vztahy jej zdravě okoření. Tajemství minulosti obou dívek je dávkované postupně buď v úvahách nebo vzpomínkách hlavní hrdinky, a jako lahůdka přímo v dialogu s Coltem. Napětí graduje a katastrofa v závěru bere dech.
Velmi oceňuji, že mě při četbě nerušily žádné stylistické nešvary či, nedej Bože, pravopisné chyby, jak bývá nešťastným zvykem u překladové literatury. Velké díky tímto vzdávám autorce. Poměrně střízlivý styl drsnému příběhu náramně slušel. V rozhovorech bylo snadné odlišit jednotlivé postavy díky způsobu mluvy, což si zasluhuje také palec nahoru. A popis letmé důvěrné chvilky mezi hlavními postavami mě vzal za srdce.
Autorka novelu zalidnila živoucími a uvěřitelnými charaktery. Colt působil jako přímý a čestný chlap, až se člověk divil, proč mu Josie pořád nevěří. Na druhou stranu byla její úzkost a nedůvěra pochopitelná a v závěru naprosto opodstatněná. Šerifové byli stateční, obyvatelé městečka přátelští, padouchové odporní.
Dobrá, těch záporáků byl na poměrně nevelkém počtu stránek přece jenom nadbytek. Konkurenční majitel saloonu představoval jenom hrubiána obávajícího se o živnost. Po vyjasnění stanovisek s hlavní hrdinkou prakticky zmizel ze scény. Bezzásadový zrádce působil hamižně a slizce. Ale pravé zlo autorka přivedla na scénu v samotném závěru, aby čtenáři naservírovala jeho nejhorší podobu oděnou do hávu falešné morálky, luxusu, společenského vlivu a rodinných vazeb.
Dostávám se k nedostatkům díla. Josiino podivné chování vůči Coltovi dostane smysl až po přečtení celého příběhu. Této postavě a vůbec celému textu by prospělo trochu odlehčení a smyslu pro humor. Tragické okolnosti by tím neztratily na hloubce, možná naopak.
Ale celkový dojem je více než pozitivní, a to westerny opravdu nemám ráda. Příběh mi totiž nepřišel jako kdovíjak romantický, byť v něm láska, a to v mnoha různých podobách včetně pokřivené otcovské, hrála obrovskou roli. Já v něm ale viděla nepříjemnou paralelu s každodenní skutečností, kdy společnost z pohodlnosti a falešné ohleduplnosti zavírá oči před krutostí, bezcitností a násilím. Takže vlastně ještě jedna výtka – téma bylo tak nosné a tak dobře pojaté, že by sneslo mnohem rozsáhlejší zpracování.
Rozhodně doporučuji.
Nejčtenější články
Aktuality
-
7. ročník festivalu HorrorCon
Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.
Číst dál... -
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...