Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jiří Kratochvil – Bakšiš

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

„Příběhy zatím ve mně běhají jak králíci,“ říká Jiří Kratochvil v jednom z rozhovorů (zde). A přestože od té doby už uběhlo osm let, pravidelně jednoho králíka za druhým vytahuje na světlo Boží. Tentokrát se jmenuje Bakšiš.


knihaJednoduchý příběh o komplikovaném hledání a nenalézání nechává autor rozehrát pod taktovkou škodolibého Skřeta. Jeho obětí se stane dospívající Jakoubek, Daniela, kterou autor i skřet nenazvou jinak než čubka. Je totiž konec druhé světové války a Daniela ji prožila jako prominentní německá milenka a jen skřetův včasný zásah ji zachránil před lynčem místních lidí, kteří se po porážce Německa náhle stali odvážnými a hrdinnými vlastenci.

Texty Jiřího Kratochvila nelze nikdy pojmout jako samostatné entity. Jde sice o ucelená díla, v pozadí jsou však provázána jemnými, ale pevnými vlákny. Objevují se v nich podobné či totožné postavy, segmenty děje i myšlenky. Autor nechává Bakšiš v tomto smyslu otevřený a v závěrečné poznámce vysvětluje, jak rozebral svůj starý román Siamský příběh, charakterizovaný jako příběh lásky dvanáctiletého chlapce ke zralé ženě, a sestavil z něj nový. Kratochvilova poznámka má dva důsledky – vede čtenáře ošidnou zkratkou prvoplánového vysvětlení, ale potvrzuje některá čtenářova podezření, když se setkává se známými jmény.

Skutečnost je ale komplikovanější, či spíš komplexnější. V Bakšiši najdeme citace z mnohem většího počtu předchozích autorových knih. Jak ctitelé Kratochvilových textů vědí, jde o člověka, který si se svými postavami rád pohrává. Někdy přímo vstupuje do příběhu a otevřeně jim oznámí svou přítomnost a záměr, jindy manipuluje ze zákulisí. V Bakšiši však tato výsada patří Skřetovi.

Role, které na sebe Kratochvilovy postavy berou, jsou jako kostýmy. Lze je libovolně oblékat a svlékat, ne jednu identitu vrstvit jinou, jak to dělá hrdina jeho románu Herec. Nebo jinak. To, co provádí se svými postavami v celém svém díle, dělá na nepoměrně menší ploše v románu Noční tango. V Bakšiši se Daniela stává Jakoubkovou průvodkyní dospíváním, zhuštěným do extrémně krátkého období. Je škoda, že autor velmi brzy opustil koncept trojúhelníku krása – vilnost – cudnost, cikánka Pančava, stejně jako schovanka, z příběhu brzy vymizí a zůstává pouze linie Danieliny krásy, která až k závěru zcela přirozeně uvadá.

I když Kratochvilova kniha vznikla rozebráním jiné, nejde o žádný recyklát. Spíš jako kdyby chtěl autor vyjádřit, jak pevně si stojí za každým slovem, které napsal. Ale nerad bych si osoboval právo tlumočit hypotetické autorovy myšlenky a záměry. Jisté však je, že hra, kterou Jiří Kratochvil svými romány provozuje, stále pokračuje.


Bakšiš
Autor Jiří Kratochvil
Nakladatelství Větrné mlýny
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 132
ISBN/EAN 978-80-7443-258-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení