Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jiří Kratochvil – Bakšiš

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

„Příběhy zatím ve mně běhají jak králíci,“ říká Jiří Kratochvil v jednom z rozhovorů (zde). A přestože od té doby už uběhlo osm let, pravidelně jednoho králíka za druhým vytahuje na světlo Boží. Tentokrát se jmenuje Bakšiš.


knihaJednoduchý příběh o komplikovaném hledání a nenalézání nechává autor rozehrát pod taktovkou škodolibého Skřeta. Jeho obětí se stane dospívající Jakoubek, Daniela, kterou autor i skřet nenazvou jinak než čubka. Je totiž konec druhé světové války a Daniela ji prožila jako prominentní německá milenka a jen skřetův včasný zásah ji zachránil před lynčem místních lidí, kteří se po porážce Německa náhle stali odvážnými a hrdinnými vlastenci.

Texty Jiřího Kratochvila nelze nikdy pojmout jako samostatné entity. Jde sice o ucelená díla, v pozadí jsou však provázána jemnými, ale pevnými vlákny. Objevují se v nich podobné či totožné postavy, segmenty děje i myšlenky. Autor nechává Bakšiš v tomto smyslu otevřený a v závěrečné poznámce vysvětluje, jak rozebral svůj starý román Siamský příběh, charakterizovaný jako příběh lásky dvanáctiletého chlapce ke zralé ženě, a sestavil z něj nový. Kratochvilova poznámka má dva důsledky – vede čtenáře ošidnou zkratkou prvoplánového vysvětlení, ale potvrzuje některá čtenářova podezření, když se setkává se známými jmény.

Skutečnost je ale komplikovanější, či spíš komplexnější. V Bakšiši najdeme citace z mnohem většího počtu předchozích autorových knih. Jak ctitelé Kratochvilových textů vědí, jde o člověka, který si se svými postavami rád pohrává. Někdy přímo vstupuje do příběhu a otevřeně jim oznámí svou přítomnost a záměr, jindy manipuluje ze zákulisí. V Bakšiši však tato výsada patří Skřetovi.

Role, které na sebe Kratochvilovy postavy berou, jsou jako kostýmy. Lze je libovolně oblékat a svlékat, ne jednu identitu vrstvit jinou, jak to dělá hrdina jeho románu Herec. Nebo jinak. To, co provádí se svými postavami v celém svém díle, dělá na nepoměrně menší ploše v románu Noční tango. V Bakšiši se Daniela stává Jakoubkovou průvodkyní dospíváním, zhuštěným do extrémně krátkého období. Je škoda, že autor velmi brzy opustil koncept trojúhelníku krása – vilnost – cudnost, cikánka Pančava, stejně jako schovanka, z příběhu brzy vymizí a zůstává pouze linie Danieliny krásy, která až k závěru zcela přirozeně uvadá.

I když Kratochvilova kniha vznikla rozebráním jiné, nejde o žádný recyklát. Spíš jako kdyby chtěl autor vyjádřit, jak pevně si stojí za každým slovem, které napsal. Ale nerad bych si osoboval právo tlumočit hypotetické autorovy myšlenky a záměry. Jisté však je, že hra, kterou Jiří Kratochvil svými romány provozuje, stále pokračuje.


Bakšiš
Autor Jiří Kratochvil
Nakladatelství Větrné mlýny
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 132
ISBN/EAN 978-80-7443-258-3
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení