Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Viktorie Hanišová – Houbařka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Problematické rodinné vztahy jsou častým tématem v literatuře i v reálném životě. Moderní civilizace ruší tradiční rodinné vztahy, často se právě tato skutečnost považuje za příčinu problémů. Ale možnost odříznout se od těchto vztahů někdy znamená nalezení osobní svobody.Hrdinka románu Houbařka Viktorie Hanišové možná nezvolila pro hledání své svobody tu správnou cestu. Její taktikou byl útěk. Ode všeho – rodiny, civilizace a v podstatě i od sebe samé.

Autorka vstupuje doprostřed děje a čtenář zpočátku nemá tušení, proč se Sisi skrývá na polorozpadlé chalupě a jediným zdrojem jejích příjmů je sběr hub. V tomto okamžiku se prolíná hlavní postava Houbařky s hrdinkou knihy Anny Bolavé Do tmy. Obě se živí sběrem, jako kdyby žily v době prvních lidí, a jejich práce je naprosto naplňuje. Pomalu ovšem vyplouvá na povrch, že ono naplňování má spíš sloužit k vytlačení jiných myšlenek.

Literární postava Viktorie Hanišové nemá dostatek sil, aby překonala problémy a životní situace, které denně řeší všichni lidé. Důvod odhaluje autorka velmi pomalu, ale vnímavý čtenář jej pochopí opravdu brzy. To je trochu problém – pokud už člověk má v hlavě hrubý náčrt celého děje, pak mu připadají náznaky, které mají posouvat děj k jakémusi rozuzlení, dost očekávané a pozbývají účinku.

Nelze popřít, že je Houbařka dobře koncipovaná, má vyváženou strukturu, ale příliš nepřekvapí. Disponuje pouze jednou hlavní linií, začínající v minulosti, kterou Sisi před čtenářem ve vzpomínkách otvírá. Hrdinka se na časově omezené ploše nevyvíjí, pouze dospívá k určitému rozhodnutí, které pro ni představuje východisko z traumatu, jehož kořeny jsou v mládí. Označení „román“ je z tohoto hlediska poněkud přehnané.

Zajímavé je, že se čtenář nachází ve stejném postavení jako psychiatr, čelící otázce, zda se Sisi stala skutečnou obětí. Natolik se s hrdinkou není možné ztotožnit. Samozřejmě záleží na čtenáři a na jeho vlastních zkušenostech.

Pokud pomineme podobnost Houbařky s románem Do tmy, je nutné uznat, že jde o velmi dobrou knihu. Kromě zajímavé hlavní i vedlejší postavy, které nenechávají čtenáře na pochybách, že v nich je něco víc, než dávají svému okolí najevo, obsahuje text tajemství, k němuž je nutno se dopracovat, ale v konečném důsledku není kniha příliš komplikovaná. Nechybí ani závažná témata narušených rodinných vztahů a násilí. Témata sice často používaná, ale stále aktuální.


Houbařka
Autor Viktorie Hanišová
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 978-80-7577-456-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Doporučujeme

Veletrh

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení