Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Viktorie Hanišová – Houbařka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Problematické rodinné vztahy jsou častým tématem v literatuře i v reálném životě. Moderní civilizace ruší tradiční rodinné vztahy, často se právě tato skutečnost považuje za příčinu problémů. Ale možnost odříznout se od těchto vztahů někdy znamená nalezení osobní svobody.Hrdinka románu Houbařka Viktorie Hanišové možná nezvolila pro hledání své svobody tu správnou cestu. Její taktikou byl útěk. Ode všeho – rodiny, civilizace a v podstatě i od sebe samé.

Autorka vstupuje doprostřed děje a čtenář zpočátku nemá tušení, proč se Sisi skrývá na polorozpadlé chalupě a jediným zdrojem jejích příjmů je sběr hub. V tomto okamžiku se prolíná hlavní postava Houbařky s hrdinkou knihy Anny Bolavé Do tmy. Obě se živí sběrem, jako kdyby žily v době prvních lidí, a jejich práce je naprosto naplňuje. Pomalu ovšem vyplouvá na povrch, že ono naplňování má spíš sloužit k vytlačení jiných myšlenek.

Literární postava Viktorie Hanišové nemá dostatek sil, aby překonala problémy a životní situace, které denně řeší všichni lidé. Důvod odhaluje autorka velmi pomalu, ale vnímavý čtenář jej pochopí opravdu brzy. To je trochu problém – pokud už člověk má v hlavě hrubý náčrt celého děje, pak mu připadají náznaky, které mají posouvat děj k jakémusi rozuzlení, dost očekávané a pozbývají účinku.

Nelze popřít, že je Houbařka dobře koncipovaná, má vyváženou strukturu, ale příliš nepřekvapí. Disponuje pouze jednou hlavní linií, začínající v minulosti, kterou Sisi před čtenářem ve vzpomínkách otvírá. Hrdinka se na časově omezené ploše nevyvíjí, pouze dospívá k určitému rozhodnutí, které pro ni představuje východisko z traumatu, jehož kořeny jsou v mládí. Označení „román“ je z tohoto hlediska poněkud přehnané.

Zajímavé je, že se čtenář nachází ve stejném postavení jako psychiatr, čelící otázce, zda se Sisi stala skutečnou obětí. Natolik se s hrdinkou není možné ztotožnit. Samozřejmě záleží na čtenáři a na jeho vlastních zkušenostech.

Pokud pomineme podobnost Houbařky s románem Do tmy, je nutné uznat, že jde o velmi dobrou knihu. Kromě zajímavé hlavní i vedlejší postavy, které nenechávají čtenáře na pochybách, že v nich je něco víc, než dávají svému okolí najevo, obsahuje text tajemství, k němuž je nutno se dopracovat, ale v konečném důsledku není kniha příliš komplikovaná. Nechybí ani závažná témata narušených rodinných vztahů a násilí. Témata sice často používaná, ale stále aktuální.


Houbařka
Autor Viktorie Hanišová
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 312
ISBN/EAN 978-80-7577-456-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení