Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Susanna Kearsleyová – Ohnivý pták

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Před dvěma lety jsme měli možnost přečíst si knihu Zimní moře, novinku autorky Susanny Kearsleyové, která mnoho let před tím učarovala čtenářkám svou prvotinou Mariana. Mně se velice líbily obě knihy, i když musím přiznat, že ze Zimního moře jsem byla naprosto okouzlená. O to víc jsem se těšila na autorčinu novou knihu Ohnivý pták, která na něj volně navazuje.

knihaZatímco první dvě knihy mají kromě silného příběhu také překrásnou obálku, Ohnivý pták svým obalem za těmito kráskami trochu pokulhává. A příběh? Ten bohužel pokulhává také.

Sledujeme v něm dvě časové roviny, současnost a minulost. Právě v minulosti se setkáváme s několika postavami, které známe již z předchozí knihy. Už jen to, že se dozvím, co se stalo s dcerou hlavní hrdinky předchozího dílu Annou, mě lákalo knihu číst. Bohužel, to bylo nakonec to jediné, co mě donutilo ji dočíst do konce.

V současnosti sledujeme příběh Nicol. Ženy, která má jistý „dar“ – když se dotkne nějakého předmětu, vyjeví se jí jeho příběh. Něco, co s ním je spjato, nebo prostě minulost, ve které vznikl. Jednoho dne do starožitnictví, kde Nicol pracuje, přijde žena se soškou ohnivého ptáka pocházející odkudsi z Ruska. Ví, že má velkou hodnotu, ale nemůže to nijak podložit. Nicol si její tvrzení jednoduše potvrdí tím, že se sošky dotkne. A protože ji právě čeká pracovní cesta do Petrohradu, rozhodne se toho využít a této ženě pomoci najít něco, čím potvrdí pravost sošky. Nicol však ví, že sama tak náročný úkol nezvládne. Spojí se proto s bývalým přítelem Robem, který rovněž vidí do minulosti. Spolu se pak vydávají na cestu za poznáním minulosti a hledáním ohnivého ptáka.

Společné pátrání je přivádí na stopu mladé dívky jménem Anna, která vyrůstala na hradu Slains. Právě na tomto místě se odehrávala většina románu Zimní moře. Nicol s Robem tam své pátrání začínají, jejich kroky je dovedou až do Ruska… Mohlo by se zdát, že čtenáře čeká napínavá cesta plná dobrodružství, trochu ve stylu Dana Browna. Ale tak to bohužel není.

Současná dějová linka ukazuje jednoduše cestování dvou přátel, jejich prapodivné a neuvěřitelné vstupy a vhledy do minulosti, tu a tam něco z Nicoliny skutečné práce starožitnice, ale jinak nic významného. Jejich vztah neprochází žádnou bouřlivou proměnou, nic zvláštního se neděje. Děj plyne dál, postupem času až příliš nudně a nevýrazně.

V minulosti sledujeme Annu a její cestu do kláštera jeptišek v Ypres, až se postupně dostaneme na dvůr Petra Velikého a Kateřiny, od které má údajně ohnivého ptáka získat. Ani Annin příběh není nijak záživný. Nic velkého se nestane, nepotká ji srdcervoucí láska, nehrozí jí velké nebezpečí, zkrátka nic zajímavého. Jen nepřeberné množství politických rozhovorů, ve kterých se člověk začne časem ztrácet a tím pádem i nudit.

Mrzí mě, že Ohnivý pták nesplnil má očekávání a velmi mě zklamal. Mrzí mě to o to víc, že autorka v závěru knihy píše dlouze o postavách vystupujících v románu a ukazuje tak, že si s přípravou dala velkou práci. Především po historické stránce. Mnoho výjevů z Annina života je vystavěno na skutečných událostech a autorka se jich snaží držet co možná nejpřesněji. Asi až příliš… Kdyby popustila uzdu své fantazii, proškrtala politické diskuze a věnovala víc pozornosti především hlavním ženským postavám Anně i Nicol, byla by možná kniha čtivější. Takto je pro mě jen velkým a především nečekaným zklamáním.


Ohnivý pták
Autor Susanna Kearsleyová
Překlad Petra Pachlová
Nakladatelství Ikar
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 544
ISBN/EAN 978-80-249-3529-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení