
Krásný i poučný příběh Khaleda Hosseiniho
- Recenze
- Vytvořeno 13. 10. 2009 2:00
- Autor: Marta Šimečková


Druhou hrdinkou je Lajla. Narozdíl od Marjam ví, co je to láska obou rodičů. Když však zahynou při bombardování, zhroutí se jí celý svět. Opuštěna a zoufalá se provdá za Rašída, který jí nabízí zpočátku lásku, poté se však od něj dočká stejného zacházení jako jeho první manželka. Tehdy tyto ženy pochopí, že jediný způsob, jak přežít, je držet při sobě...
„Marjam tomu zprvu váhavému a nejistému vztahu postupně přivykla. Těšila se na tři šálky čaje, které si s Lajlou vypijí na dvorku, což se stalo každovečerním rituálem. Ráno se přistihovala, že se už těší, až zaslechne pleskat po schodech Lajliny bačkory s rozlomenou podrážkou, jak půjde dolů na snídani, na cinkot pronikavého smíchu Azízy, na pohled na jejích osm malých zoubků, mléčnou vůni její pleti.“ (S. 244)
V knize je poukazováno na bezpráví vůči ženám v islámských zemích. Marjam i Lajla jsou ve skutečnosti slabé, až v krajní situaci pocítí v sobě sílu změnit svůj osud. Přestože bylo toto téma zpracováno již mnohokrát, podařilo se Hosseinimu vytvořit zcela nový příběh, který ukazuje, že vše není úplně bílé nebo černé. Samotný islám totiž nemusí být chápán pouze jako náboženství, které utiskuje ženy, ale i jako víra v jednoho Boha, která může přinést útěchu všem utlačovaným a která se příliš neliší od křesťanství.
Autor se tak opět vrací ke své rodné zemi, která je krásná i krutá zároveň. Na pozadí příběhu je vyprávěna nedávná historie Afghánistánu: vpád sovětský vojsk do země, následné boje mezi mudžáhidy, nástup Talibanu k moci... A s tím je samozřejmě spojeno i utrpení prostých lidí, kteří musí bezmocně přihlížet ničení země a umírání nevinných lidí.
„Lajla se doslechla, že paštunští milicionáři přepadají hazárské příbytky, vtrhnou dovnitř a postřílejí celé rodiny, jako by šlo o popravy, a že Hazárové se mstí unášením paštunských civilistů, znásilňováním paštunských dívek, ostřelováním paštunských čtvrtí a nevybíravým vražděním. Denně se nacházela těla přivázaná ke stromům, někdy spálená k nepoznání. Oběti mívaly často prostřelenou hlavu, vyloupnuté oči, uřezaný jazyk.“ (S. 174)
S nástupem Talibanu získává muslimské náboženství politický charakter – jsou zavedeny vyhlášky, které na první pohled vypadají jako z utopického románu (je zakázán zpěv, tanec, hraní šachů, psaní knih či chov papoušků). Převážná část těchto vyhlášek se týkala žen: pokud si například nalakují nehty, budou jim uříznuty, pokud se budou dívat mužům do očí a smát se na veřejnost, budou zbity... A tomuto ponižování i fyzickým trestům se nevyhnuly samozřejmě ani Marjam a Lajla,
O jejich osudech si můžete přečíst ve čtivém románu Tisíce planoucích sluncí, který kromě zajímavého příběhu přináší i mnoho informací o náboženských a politických poměrech v Afghánistánu.
Román Tisíce planoucích sluncí vydalo nakladatelství Leda.
Čtěte také:
Khaled Hosseini
Lovec draků
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...