Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ludvík Němec – Žena v závorce

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

První myšlenka, která čtenáře napadne na poslední stránce románu Ludvíka Němce Žena v závorce, je ta, že do něj vložil snad veškerý smutek světa. Musí ale respektovat, že smutku je na světě tolik, že ho ani poměrně rozsáhlá kniha nepojme. Avšak Žena v závorce ho obsahuje tolik, že ho lze jen stěží unést.

  

zena-v-zavorceŽivot hlavního mužského hrdiny je poznamenán řadou traumat, pramenících zejména z jeho podivného vztahu s matkou. Nelze hovořit o obyčejné fixaci, která bývá častým tématem knih, mapujících život současné generace (pokud používám výraz „současné“, míním tím jakoukoliv současnou generaci v době vzniku textu). Hrdinova matka, spisovatelka Barbora Farná, je celý život uzavřena v několikadimenzionálním vězení, bránícím ji v prožívání času v normálním světě. Tím prvním rozměrem, který determinoval její cestu už od počátku, je její fantazie, pro Barboru znamenající superrealitu. Později se přidává alkohol. Nakonec Korsakovův syndrom, definitivně smazávající poslední styčné body s ostatními lidmi.

 

Kniha nemá jednoznačně definované těžiště. Jednu stranu tvoří Barbořin životopis, druhou příběh jejího syna, třetí spletitý konstrukt Vandy Bérové, notářky a femme fatale v jedné osobě. A někde uprostřed se nachází bod, okolo něhož se celá kniha točí.

 

Ludvík Němec vládne bohatým jazykem, který mu umožňuje vyprávět příběh zeširoka, aniž by působil únavně. Krása jazyka koresponduje s krásou kraje, v němž se vše (nebo téměř vše) odehrává. Jižní Morava a propast Macocha evokují šťastnou a prosluněnou zemi s vinicemi a zelenými lesy, frustrace a tápání postav románu působí jako protiváha či kontrast. Čtenář pak může tyto detaily chápat v jiném kontextu. Macocha přestává být přírodní pozoruhodností, na jejímž dně čeká na turisty romantická projížďka loďkou po řece Punkvě, ale poněkud zrádně lákává náruč určená sebevrahům.

 

Obscénní obrazy a obhroublé výrazy úspěšně rozmělňují vzletný jazyk a rozhodně nejsou samoúčelné. Převážně tvoří Barbořin autorský výraz, udičku, na které utáhla své čtenáře. 

 

Němcův text naplňuje velké množství metafor, ovšem na druhé straně (zejména prostřednictvím Vandy Bérové, u níž se projevuje právnické vzdělání jako nemoc z povolání) si autor hraje s významem slov a precizuje latentně sporné výrazy tak, aby zdůraznil všechny nuance situace, v níž se jeho postavy nacházejí. Dělá to on jako autor i jeho postavy. Žena v závorce reprezentuje český postmoderní román, text v textu, manipulaci s rolemi, přerušovaná časová linie. Román je zábavný pro zejména pro ty čtenáře, kteří přistoupí na autorovu hru a chtějí se nechat unést jeho fantazií.  


Žena v závorce
Autor Ludvík Němec
Nakladatelství Druhé město
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 310
ISBN/EAN 978-80-7227-403-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Vítězkou 32. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Anna Cima

  Letošní 32. ročník Ceny Jiřího Ortena zná svou vítězku – je jí japanoložka Anna Cima, která odbornou porotu zaujala svou knihou o japonském snu Probudím se na Šibuji. Z 22 přihlášených titulů nominovala odborná porota jmenovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů v letošním ročníku do užšího výběru tři knihy: debutový román Anny Cimy Probudím se na Šibuji, knihu pro děti autora Vojtěcha Matochy s názvem Prašina a básnickou sbírku Reál básníka Jana Škroba. Z těchto tří nominací byl vybrán a vyhlášen 9. května na slavnostním podvečeru v rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha laureát Ceny Jiřího Ortena 2019. Za vítězku, která studijně dlouhodobě pobývá v Japonsku, ocenění převzala ředitelka nakladatelství Paseka, Anna Rezková Horáčková. Vyhlášením provedli herci holešovického divadla Radar.

  Číst dál...  
 • Zlaté stuhy 2019 předány!

  V pondělí 29. dubna byly v Centru současného umění DOX již po sedmadvacáté slavnostně předány výroční ceny Zlatá stuha nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež. Ve čtyřech oblastech bylo uděleno celkem čtrnáct ocenění.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení