Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Ludvík Němec – Žena v závorce

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

První myšlenka, která čtenáře napadne na poslední stránce románu Ludvíka Němce Žena v závorce, je ta, že do něj vložil snad veškerý smutek světa. Musí ale respektovat, že smutku je na světě tolik, že ho ani poměrně rozsáhlá kniha nepojme. Avšak Žena v závorce ho obsahuje tolik, že ho lze jen stěží unést.

  

zena-v-zavorceŽivot hlavního mužského hrdiny je poznamenán řadou traumat, pramenících zejména z jeho podivného vztahu s matkou. Nelze hovořit o obyčejné fixaci, která bývá častým tématem knih, mapujících život současné generace (pokud používám výraz „současné“, míním tím jakoukoliv současnou generaci v době vzniku textu). Hrdinova matka, spisovatelka Barbora Farná, je celý život uzavřena v několikadimenzionálním vězení, bránícím ji v prožívání času v normálním světě. Tím prvním rozměrem, který determinoval její cestu už od počátku, je její fantazie, pro Barboru znamenající superrealitu. Později se přidává alkohol. Nakonec Korsakovův syndrom, definitivně smazávající poslední styčné body s ostatními lidmi.

 

Kniha nemá jednoznačně definované těžiště. Jednu stranu tvoří Barbořin životopis, druhou příběh jejího syna, třetí spletitý konstrukt Vandy Bérové, notářky a femme fatale v jedné osobě. A někde uprostřed se nachází bod, okolo něhož se celá kniha točí.

 

Ludvík Němec vládne bohatým jazykem, který mu umožňuje vyprávět příběh zeširoka, aniž by působil únavně. Krása jazyka koresponduje s krásou kraje, v němž se vše (nebo téměř vše) odehrává. Jižní Morava a propast Macocha evokují šťastnou a prosluněnou zemi s vinicemi a zelenými lesy, frustrace a tápání postav románu působí jako protiváha či kontrast. Čtenář pak může tyto detaily chápat v jiném kontextu. Macocha přestává být přírodní pozoruhodností, na jejímž dně čeká na turisty romantická projížďka loďkou po řece Punkvě, ale poněkud zrádně lákává náruč určená sebevrahům.

 

Obscénní obrazy a obhroublé výrazy úspěšně rozmělňují vzletný jazyk a rozhodně nejsou samoúčelné. Převážně tvoří Barbořin autorský výraz, udičku, na které utáhla své čtenáře. 

 

Němcův text naplňuje velké množství metafor, ovšem na druhé straně (zejména prostřednictvím Vandy Bérové, u níž se projevuje právnické vzdělání jako nemoc z povolání) si autor hraje s významem slov a precizuje latentně sporné výrazy tak, aby zdůraznil všechny nuance situace, v níž se jeho postavy nacházejí. Dělá to on jako autor i jeho postavy. Žena v závorce reprezentuje český postmoderní román, text v textu, manipulaci s rolemi, přerušovaná časová linie. Román je zábavný pro zejména pro ty čtenáře, kteří přistoupí na autorovu hru a chtějí se nechat unést jeho fantazií.  


Žena v závorce
Autor Ludvík Němec
Nakladatelství Druhé město
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 310
ISBN/EAN 978-80-7227-403-1
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Nakladatelství Albatros slaví sedmdesátku

  Už 15. dubna oslaví nakladatelství Albatros 70 let od svého založení. Za sedm dekád své existence vydal Albatros téměř třináct tisíc publikací v celkovém nákladu 350 milionů kusů. Mnohé z nich dnes nesměřují jen na pulty českých nebo slovenských knihkupectví, ale také do více než 40 dalších zemí. U příležitosti svého jubilea vydává nejstarší dětské nakladatelství v Česku například retro kolekci Cesta časem s Albatrosem.

  Číst dál...  
 • V Ostravě to bylo fajne

  Ve dnech 1. až 3. března 2019 ožilo město Ostrava knižním festivalem, který se konal na výstavišti Černá louka. Akce tohoto druhu byla v daném regionu pořádána vůbec poprvé – dříve tu probíhaly jen menší knižní veletrhy bez doprovodného programu. Co vše na této knižní akci čekalo na návštěvníky? To se dozvíte v reportáži Marty Šimečkové:

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení