Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Lindsay Jane Ashfordová – Žena v Orient expresu

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Slavná spisovatelka Agatha Christie a stejně slavný vlak Orient expres. Že vám to něco připomíná? Pravděpodobně očekáváte recenzi na nejslavnější román této autorky Vražda v Orient expresu. Pak vás musím vyvést z omylu! Pojďme si představit knihu Žena v Orient expresu, v níž vystupuje v hlavní roli samotná Agatha Christie. A my máme možnost zjistit, že to byla nejen vynikající autorka detektivních příběhů, ale především citlivá žena.


knihaSamozřejmě se nejde o biografický román, který by vycházel ze skutečných událostí. Jedná se o velmi zdařilou fikci, která vystihuje autorčino složité životní období, jak mohlo tehdy asi vypadat. Agatha Christie je čerstvě rozvedená a nedávno jí zemřela matka. Protože se se svou novou životní situací špatně vyrovnává, rozhodne se opustit Anglii a dopřát si odpočinek v podobě dlouhé cesty do exotických zemí. Láká ji cesta slavným Orient expresem a země, které díky němu může navštívit. Vypraví se proto sama a pod falešným jménem do Bagdádu. Už při cestě vlakem se seznámí se dvěma ženami, které ji pak doprovázejí dál. A kromě nich potká také jednoho muže…

Lindsay Jane Ashfordová přistoupila ke ztvárnění slavné spisovatelky velmi citlivě. Pohrávala si nejen s tím, jak se mohla Agatha Christie cítit štvaná bulvárem, který propíral její soukromý život, ale i s tím, jak se cítila jako dcera a matka. Jak vnímala smrt své matky? A jak se cítila, když opustila svou nezletilou dceru, aby sama vykonala cestu do exotiky? A jak se vlastně mohla cítit žena, kterou zná většina čtenářů jako slavnou spisovatelku a vidí v ní jen ten mozek, který vymýšlí geniální zápletky?

To všechno Ashfordová podala svým čtenářům a donutila je tak hlavní postavu svého románu milovat a soucítit s ní, stejně jako ji obdivovat za odvahu a klidné uvažování v dramatických situacích. Samozřejmě kniha přináší mnohem víc, než jen cestu vlakem. Je to zamotaný příběh, který v několika dějových linkách přináší napětí, dobrodružství, ale i lásku, zradu a odpuštění.

Ke knize jsem přistupovala s jistým despektem. Obávala jsem se, že to bude jen slátanina vykrádající díla Agathy Christie. Byla jsem však velmi mile překvapená. I když autorka vychází z Agathiných románů, především z již zmíněné Vraždy v Orient expresu, ale také z románů Sešli se v Bagdádu a Vražda v Mezopotámii, jedná se o promyšlený a velmi dobře vystavěný příběh, který díla slavné spisovatelky rozhodně nevykrádá. Pouze nám umožní ocitnout se na chvíli spolu s Agathou na místech, která sama ve svých románech stvořila a která jí mohla být inspirací.

Na závěr musím také pochválit obálku, kterou nakladatelství Jota knize vytvořilo. Je opravdu krásná, elegantní a k obsahu knihy perfektně sedí.

Román Žena v Orient expresu se pro mě stal velkým překvapením a rozhodně jedním z nejlepších románů, které jsem v posledních několika měsících měla možnost číst.


Žena v Orient expresu
Autor Lindsay Jane Ashfordová
Překlad Naďa Funioková
Nakladatelství Jota
Místo vydání Brno
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 320
ISBN/EAN 978-80-7565-230-0
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Komiksové ceny Muriel znají své nominace

  Dvanáctý ročník komiksových cen Muriel zná nominace v devíti soutěžních kategoriích, 24. ledna v pražském kině Oko moderátorky Ester Geislerová a Johana Švarcová oznámí jejich vítěze. Nejvíce nominaci posbíral scenárista Vojtěch Mašek: trojice komiksů, na nichž se podílel, okupuje hlavní kategorie Nejlepší kniha, Nejlepší kresba a Nejlepší scénář.

  Číst dál...  
 • V soutěži Cena Česká kniha mohou opět hlasovat čtenáři

  Cena Česká kniha doznala v letošním roce určité změny. Více se o nich dočtete na stránkách soutěže zde. Pro naše čtenáře je však důležité, že mohou opět poslat hlasy svým favoritům. Několik z hlasujících, kteří budou mít štěstí při losování, může vyhrát pěknou knihu

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení