Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Yrsa Sigurdardóttir – DNA

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Mladý policista, který má na starosti svůj první velký případ. Sličná civilistka, která je okolnostmi donucena pomáhat při vyšetřování. Huldar a Freyja. Původní antipatie se díky společnému cíli změní ve vzájemnou toleranci. Cílem, k němuž společně dohnáni okolnostmi dojdou, je objasnění trojnásobné vraždy.

 

dnaKnižní trh v poslední době zaplavily více než kdy jindy detektivky a ve většině případů se jedná o detektivky severských autorů, které se vyznačují rychlým spádem děje a momentem překvapení, když dojde na odhalení vraha. Přečtete téměř celou knihu, ani v náznaku netušíte, kdo by mohl být vrah, protože ten, na kterého se autor vše snaží od začátku narafičit, to být nemůže. Jednalo by se o příliš levný příběh. A v několika posledních stranách se vše otočí a zjistíte, že na tohoto byste opravdu nevsadili. Jiná není ani novinka DNA islandské autorky Yrsy Sigurdardóttir.

Yrsa však dokáže stupňovat napětí až k nevydržení, takže pokud nechcete nad DNA strávit celou noc, což vzhledem k tloušťce knihy není problém, doporučuji přečíst posledních dvacet stran a máte jasno.  Jestliže se ale rádi bojíte, napínáte nervy k prasknutí a nevadí vám, že pak se už ani ve vlastním domě nebudete cítit bezpečně, pohodlně se usaďte a připravte se na noční směnu s Yrsou. I kdyby kniha nepřinesla nic jiného než další z řady klasických detektivních příběhů poslední doby, tak způsoby, kterými autorka nechala zemřít trojici obětí, vás přinejmenším šokují. Slabší povahy a čtenáři s velkou představivostí zřejmě zaznamenají i různě těžkou formu žaludeční nevolnosti.


Skrz vzlyky ze sebe vysouká otázku, jestli neublíží dětem. Jeho odpověď však přeslechne, což její muka ještě zvýší. A pak se muž opět odmlčí. Slíbený příběh nepřichází, jen tam spolu mlčky sedí, Elísa s páskou přes oči a srdcem pádícím o závod. Slyší a cítí, jak se muž zvedá a na okamžik zadoufá, že se třeba chystá odejít. Neodvažuje se ale touto nadějí kojit. Musí zůstat ve střehu; třeba se ji chystá napadnout zezadu. Opět zarachocení a potom, jako by muž u dveří cosi zapojoval do zásuvky. V duchu si projde seznam všech elektrospotřebičů v domě, které by dokázaly ublížit: vrtačka, kterou dala Sigvaldimu k Vánocům, ruční mixér, křovinořez, její kulma, žehlička, toustovač, konvice. Co by bylo nejhorší? Co by bylo nejméně děsivé?


DNA je první z trilogie příběhů, kde hrají hlavní roli detektiv Huldar a dětská psycholožka Freyja, a soudě podle prvního dílu, jedná se o povedenou sérii. Zajímavým prvkem je, že vrah u obětí nechává vždy vzkaz obsahující šifru. Zajímalo by mě, jestli by ji bystřejší čtenář byl schopen rozluštit, nebo se její význam ztratil v překladu z islandštiny. Malá nápověda: vybavte se ke čtení tabulkou s periodickou soustavou prvků.


Jediná drobnost, která lehce ruší při čtení knihy, je složitost islandských jmen a příjmení, ale to k severské krimi patří. Těžko čekat, že vraždit v Reykjavíku bude Novák a z hrůzných činů ho usvědčí Svoboda.


Netroufám se pasovat do role velké znalkyně díla Yrsy Sigurdardóttir, ale mám přečteno téměř vše, co u nás vyšlo. K DNA jsem přistupovala s velkým očekáváním, které se naplnilo, ale z předchozí knihy Pamatuji si vás všechny mám o malinko lepší pocit. Hlavně díky tomu, že se nejednalo o klasický příběh vraždy a vyšetřování, ale o zmizení s překvapivým koncem a špetkou duchařiny. DNA lze v každém případě doporučit jako hodně povedenou detektivku, ale pro mě je nejlepší dosud vydanou knihou z pera této autorky právě Pamatuji si vás všechny.


Yrsa Sigurdardóttir žije v Reykjavíku na Islandu. Vystudovaná stavební inženýrka napsala mimo knihy pro dospělé i několik příběhů pro děti a mládež. Do češtiny však byly přeloženy pouze její knihy pro dospělé čtenáře, a to zejména série s právničkou Tórou (Poslední rituál, Mrazivé světlo, Ohnivý anděl,…). Mimo tuto sérii dále vyšlo Pamatuji si vás všechny. DNA je první knihou ze série s novými postavami. Dále by měly navazovat díly Černá díra a Katarze, ale dosud nejsou v prodeji. Yrsu v České republice vydává nakladatelství Metafora.


DNA
Autor Yrsa Sigurdardóttir
Překlad Milan Lžička
Nakladatelství Metafora
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 408
ISBN/EAN 978-80-7359-536-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení