Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Jelena Makarovová – Friedl

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

V průběhu druhé světové války zmizelo v koncentračních táborech tisíce výjimečných lidí. Přestože není rozdíl mezi životem vědců, umělců a zdánlivě prostých, bezvýznamných jedinců, mají biografie těch, kteří za sebou nechali význačné dílo, v sobě hlubší poselství.


knihaOsud rakouské umělkyně by se – nebýt druhé světové války – odvíjel určitě jiným směrem. Studium užitého umění v Bauhausu ji nasměrovalo k praktickému využití designu, což jí otevřelo cestu k prosazení svých schopností do praktického života. Nelze mluvit o komerci, protože v tomto slově se skrývá opak umění – kýč.

Biografie člověka, který zahynul v koncentračním táboře, v sobě skrývá riziko, že autor upadne do sentimentální polohy, což sice nic nemění na samotném faktu, že byl účel splněn, avšak životopis, hýřící pouze samými superlativy, se stává nevěrohodným.

Autorkou knihy Friedl je ruská spisovatelka Jelena Makarovová, kterou pátrání po malířčině osudu zavedlo z Rakouska postupně do Prahy, na Liberecko, následně pak do Terezína, z něhož byla Friedl deportována do koncentračního tábora. Pro autorku románu to nebylo první setkání s Prahou, měla možnost ji poznat již dříve, bohužel v roce 1968 v době, kdy do hlavního města dorazily tanky států Varšavské smlouvy.

Kniha není čistým životopisem, autorka vychází z velmi kusých informací. Kromě známých faktů o malířčině mládí, studiu a uměleckých začátcích, se opírá o její dopisy a svědectví lidí, kteří se s ní setkali v Terezíně. Nedostatek údajů může těžko dát dohromady celkový obraz její osobnosti, Jelena Makarovová proto tyto střípky spojuje vlastní fantazií. Nechává ale viditelné švy, aby se čtenář mohl v textu orientovat.

Autorka knihy se zaměřuje na různé aspekty vnímání válečných událostí. Jako židovka byla Friedl postižena neustále se zostřujícími zákony, které postupně oklešťovaly život židovského obyvatelstva. Přesto je schopná spolu se svým manželem žít relativně normálním životem. Do toho se však vkrádá strach z budoucnosti. Spisovatelka ho ponechává v podtextu a zmiňuje se o něm pouze sporadicky. Představuje nám tak Friedl jako silnou, ale nehrdinskou ženu. Bez patosu a vyzvedávání na piedestal. 

Stejná – podle autorky – zůstává i v Terezíně. Je jí cizí všeobjímající láska, pocit hrdé povinnosti, který by ji naplňoval. Čtenář samozřejmě může nebo nemusí přijmout autorčinu vizi, avšak ta nepředstírá, že by dokázala předložit skutečně pravdivou verzi biografie Friedl Dicker-Bradeisové. Převážně se pohybuje na bázi beletrie a nechává několikrát svou hrdinku pohlédnout i do budoucnosti, až do doby po její smrti.

Kniha Friedl přibližuje dnešnímu čtenáři život nadané umělkyně, v rámci možností mapuje její profesní kariéru a také její soukromý život. Důležitou linií, která sice byla mnohokrát zmiňovaná v dílech s tématikou holocaustu, je postupné oklešťování práv židovského obyvatelstva, směřující k jejich úplnému vyhlazení. Třetí linií se pro knihu stal život v terezínském ghettu a na relativně malé ploše výtečně vystižené charakteristiky různých typů lidí, které popírají dojem, že Terezín obývala beztvará a šedivá masa. Autorce se podařilo redukovat sentimentalitu na minimum a její hrdinka zůstává lidská bez nevkusné aureoly falešné slávy. Přes veškerou vůli žít i v nepředstavitelných podmínkách v textu probleskávají okamžiky, kdy by nejraději vše ukončila. Tím vším se kniha Friedl stává výjimečnou. Zajímavá je i tím, že se odehrává na známých místech a začleňuje Česko do světových dějin. A i když téma na první pohled vypadá velmi vážně, výsledný text zůstává pro čtenáře přístupný a přes svou tragičnost nepůsobí depresivně.


Friedl
Autor Jelena Makarovová
Překlad Michal Téra
Nakladatelství Pavel Mervart
Místo vydání -
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 520
ISBN/EAN 978-80-7465-251-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení