Recenze: Knihy pro dospělé

Recenze: Marta Davouze – Dům v Bretani

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Existuje jen málo knih, při jejichž čtení autorům nepokrytě závidíte. Dostane-li se vám do ruky Dům v Bretani Marty Davouze, právě jste na jednu z nich natrefili.Ve většině knižních příběhů hlavní hrdinové umírají, trpí, překonávají nejrůznější překážky a strasti. Své si v životě určitě protrpěla i autorka této knihy, ale vše je už dávno zapomenuto.  Ze stránek vás ovane čerstvý mořský vánek prosycený vůní soli a chaluh. Uslyšíte vzdálený šum mořských vln a tichý šustot listí ve větvích mohutných stromů, obklopujících lehce omšelý středověký zámeček. Pod pojmem dům z názvu knihy se totiž ukrývá menší panské sídlo sestávající z hlavní budovy, několika přilehlých budov a rozsáhlého pozemku s rybníčkem. A okolo této nemovitosti se točí celý děj knihy.

A okolo jednoho Francouze, který Martu Davouze na první pohled okouzlil tak, že překonala vychování dobré dámy a rozhodla se, že to bude ona, kdo ho nenechá odejít. S ohledem na příjmení autorky lze prozradit snad jen to, že se jí to povedlo dokonale. Chcete znát celý příběh lásky, která překonala zavedené stereotypy? Nechte se zlákat ke čtení Domu v Bretani.

Avšak dávno nehledat, a přesto najít muže dívčích snů, zamilovat se na sklonku života a šťastně se provdat v tak vzdálené končině mi už tak běžné nepřipadá. V tom museli mít prsty Merlin nebo Morgana, a vlastně kdoví, jestli je v tom neměli od počátku. Kdo jiný mě mohl na první dovolenou ve Francii poslat do Bretaně, když jsem chtěla jet do Provence? Kdo mi předvedl divy zdejší přírody a kázal něco tak nesmyslného jako koupit tady dům? Snad jen šílenec by si pořizoval chalupu co nejdál od bytu! Racionální vysvětlení to prostě nemá, v horoskopu to taky není, takže to musely být síly nadpřirozené. (str. 13, 14)

Marta Davouze s jemným humorem sobě vlastním popisuje svou životní pouť, kdy jí bývalý manžel po rozvodu zakoupil zchátralý zámeček na pobřeží Bretaně a ona se téměř se dne na den stala majitelkou realit, správcovou, architektkou, restaurátorkou, farmářkou a nefalšovanou francouzskou hospodyní. Ovšem bez znalosti francouzštiny. K zážitkům z budování svého nového sídla po boku svého nového manžela přidává i postřehy z cest do zahraničí a to konkrétně do Maroka, Ruska a Skotska. Vždy se však s láskou a dojetím vrací do svého druhého domova ve Francii.

Tyto cestovatelské pasáže jsou dle mého názoru slabším článkem celé knihy a baví určitě méně než popis boje s renovací a zabydlováním zámečku. Možná to bude tím, že autorka z návštěvy zmiňovaných končin vyzdvihuje hlavně to negativní, což ruší celkové pohodové ladění knihy a čtenáře vytrhává z romantického snění o francouzském venkově a životě na zámku.

Celkový dojem, který ve vás kniha po přečtení zanechá, je však pozitivní a na zklidnění po náročném dnu v práci nebo doma přímo ideální. S každou přečtenou stránkou ustupuje do pozadí běžný ruch domácnosti a začínají zpívat ptáci v korunách stromů, vonět kytky v ranní rose a slyšíte brebentit francouzské dělníky, kteří přišli opravovat dům. Bohužel to není váš dům.  Slabina této knihy spočívá v tom, že se vás po přečtení zmocní menší či větší závist, že někdo od exmanžela dostane zámeček v Bretani…

Marta Davouze je bývalou manželkou Vladimíra Železného, která po rozvodu začala druhý život ve Francii. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a mimo jiné pracovala v nakladatelství Československý spisovatel. Po roce 1989 se angažovala v oživení odkazu Franze Kafky.  Je autorkou knih Podobizny lásky a Vypadni z mýho života! Úspěch Domu v Bretani ji inspiroval k sepsání dalších zážitků, které vyšly knižně pod názvem Loď v Bretani.

Název: Dům v Bretani
Autor: Marta Davouze
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2013
Vydání: 1
ISBN:  978-80-204-3144-8

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení